مرور روزنامه صبح تهران؛ سه شنبه سوم شهریور

تیترهای اول

"کابينه دهم از سه منظر" تیتر اول ابتکار است، "پاسخ سرد نمایندگان مجلس به دعوت احمدی نژاد" گزارش اصلی اعتماد و "همه مردان اقتصادی رییس جمهور" عنوان اصلی جام جم است.

"کشف میدان هشت میلیارد بشکه ای نفت" تیتر اول ایران است، "وام خودرو نیامده منتفی شد" عنوان اصلی دنیای اقتصاد و "پنجاه میلیارد دلار سود آمریکا از قاچاق مواد مخدر و انسان در افغانستان" در صدر عنوان های خبری کیهان آمده است.

"مشايی مدعی شد: پيام اروپايی‌ها برای شركت در مراسم تنفيذ" تیتر اول آفتاب یزد است و "ایران قبل و بعد از انقلاب رییس دولتی به محبوبیت احمدی نژاد ندارد" عنوان اصلی سرمایه.

"دعوت دولت به اطاعت از قانون" عنوان حیات نو است و "راهبرد رهبری ایجاد آرامش در جامعه است" تیتر اول رسالت است.

گزیده مقالات

میهمانی سرد

اعتماد نوشته اين روزها مهمانی هاي محمود احمدی نژاد خلوت است و هر بار خلوت تر هم مي شود. همان طور که رئيس دولت نهم تمايلي ندارد به دعوت ها پاسخ دهد، اين روزها صندلی اش در بسياری از جلسه های رسمی خالی است. در مقابل ضيافت های پاستور هم چندان پررونق نيست تا جايی که يکشنبه شب در مهمانی که قرار بود به افتخار نماينده ها ترتيب دهند تنها 20 نماينده از 290 نماينده رفتند تا ضيافت تبديل به يک ملاقات مختصر شود.

به نوشته اعتماد مجلسی ها می گويند با کابينه ای که احمدی نژاد معرفی کرده ديگر توجيهی براي رفتن و آمدن و رايزنی وجود ندارد. شايد با همين استدلال هم بود که هيچ يک حاضر نشدند با وجود دعوت هاي مکرري که يکشنبه ظهر در راهروهاي مجلس از آنها مي شد، براي افطار به دفتر احمدي نژاد بروند. آنهايي هم که رفتند هيچ يک از چهره هاي شاخص نماينده نبودند تا قهر مجلسي ها با احمدي نژاد در آستانه راي اعتماد به کابينه نمود بيشتري پيدا کند.

معیارهای انتخاب

مردم سالاری در سرمقاله خود به بررسی معیارهای رییس دولت برای انتخاب وزیران پرداخته و یادآوری کرده وزیران سابق کشور، اقتصاد و اطلاعات که توسط احمدی نژاد کنار گذاشته شدند اینک احکامی گرفته و به سمت های مهمی منصوب شده اند که نشان می دهد کارنامه موفقی داشته اند.

در نقاطه مقابل به نوشته این مقاله کسانی که نخبه و دارای کارنامه عالی خوانده می شدند اینک از سوي احمدي نژاد با ادبيات خاصش، به عنوان «هلو» نامیده می شوند. مثلا در حالی که همه از عملکرد فتاح در وزارت نیرو راضی بودند علي آبادي به جایش می نشیند، در حالی که اگر علي آبادي چهره اي عمراني بوده و جايش در وزارتخانه هايي نظير نيرو، مسکن و شهرسازي يا راه، چرا چهار سال سکان ورزش کشور را به او سپرده اند؟

در پایان سرمقاله مردم سالاری درباره ميرکاظمي آمده: وزيري که چند بار تا مرحله استيضاح رفت و کشور را به يکي از واردکنندگان بزرگ تبديل کرد و تبديل شدن ايران از کشوري با خودکفايي در توليد گندم به واردکننده بزرگ اين محصول، از اتفاقات رخ داده در دوران مديريت او بود، حال به وزارت نفت برود که مشکلاتش بيشتر شود. اينجاست که افکار عمومي، انگشت بر دهان مي ماند که معيار سنجش و اصولا ملاک احمدي نژاد براي معرفي افراد به عنوان وزير چيست؟

ساده زیستی

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته ساده زیستی یک سیاست‌مدار، ‌اين علامت را به مردم مي‌دهد که وی در هنگام تصدی منصب سیاست‌گذاری به اموال عمومي‌ دست‌اندازی نخواهد کرد و با چپاول آن، رفاه عمومي ‌را کم نخواهد كرد. لذا ساده زیستی بر فسادناپذیری نیز مي‌تواند دلالت کند و روشن است که مردم در عین‌ اينکه اولویت اصلی‌شان افزایش رفاه شان است، اما در عین حال، دغدغه فساد و تعدی به اموال عمومي ‌را نیز مطمح نظر قرار مي‌دهند.

به نظر نویسنده این مقاله تبصره دیگری که باید در کنار ملاحظات فوق در نظر گرفت، ‌اين است که گاه ثروت و تجمل و رفاه برای برخی سیاست‌مداران جاذبه ندارد، ولی به عوض آن قدرت، سرمستی ناشی از مطاع بودن و شهرت ناشی از قدرت، جاذبه خیره‌کننده‌اي دارد. ‌اين افراد اگر ساده زیستی را انتخاب کنند، نه به دلیل مبارزه با نفس و دنیاگریزی است، بلکه آن را به عنوان یک استراتژی در معامله‌اي با یک امر دنیوی دیگر (یعنی قدرت و شهرت ناشی از قدرت) اتخاذ مي‌کنند. روشن است که در‌اين حالت نيز ساده زیستی فضیلت نخواهد بود

وزیر اطلاعات چرا؟

ایران روزنامه دولت در سرمقاله خود به تشریح علت تغییر وزیر اطلاعات پرداخته و در میان موارد ضعف محسنی اژه ای وزیر اطلاعات قبلی نوشته اولويت آقاي هاشمي رفسنجاني شكست احمدي‌نژاد در انتخابات (به‌طريق اولي در تمام عرصه‌هاي سياسي) به هر قيمت ممكن بود و اين «به هر قيمت ممكن» چالش‌هاي جديدي را در برابر وزارت اطلاعات مي‌گشود.

مثال روزنامه دولت دستگیری حسین موسویان سخنگوي سابق تيم مذاکره گر هسته‌اي که دو هفته بازداشت بود و "سفرهاي پي‌در‌پي و مشكوك برخي آقازاده‌ها به كشورهاي اروپايي، تهديدات امنيتي موساد و سرويس‌هاي اطلاعاتي كشورهاي غربي عليه رئيس جمهور مانند آنچه در بغداد و رم".

در انتهای مقاله روزنامه ایران آمده حيدر مصلحي نيز به مانند سه وزير گذشته اطلاعات دري نجف‌آبادي، علي يونسي و محسني اژه‌اي از خارج وزارت اطلاعات انتخاب مي‌شود تا بتواند با گسترش چتر امنيتي كشور، سازمان مردمي اطلاعات 70 ميليوني را برپا كند.

پرونده هسته ای

کیهان در سرمقاله خود به موضوع پرونده هسته ای ایران پرداخته و نوشته آمريكايي ها مي گويند بر مبناي اسنادي كه آژانس در اختيار دارد ايران به ساخت سلاح هسته اي نزديك تر شده اما آژانس حاضر به انتشار آن اسناد نيست. موقع سر هم كردن اين شوخي ها هيچ فكر هم نمي كنند كه كسي نمي پذيرد فردي مثل محمد البرادعي به عنوان كارمند حقوق بگير آنها كه تمام انحرافات پرونده ايران از سال 2003 به اين سو تا حد قابل توجهي محصول عملكرد اوست، حالا به يكباره بدل به مدافع ايران شده باشد!

به نظر نویسنده این مقاله اشتباه بزرگتر امريكايي ها اين است كه تصور مي كنند ايران بحث دوباره بر سر كيفيت تمرين كارمندان سيا براي كار با فتوشاپ را خواهد پذيرفت. ايران به رغم اينكه هيچ تعهدي در اين باره نداشت يك بار ارزيابي خود درباره اين ادعاها را به آژانس ارائه داده و دليلي ندارد كه مايل باشد بار ديگر استدلال هاي خود را عليه كاغذپاره هايي كه ادعا مي كنند مسئول پروژه بمب اتمي ايران يك نسخه از نقشه هاي كلاهك را به كتابخانه مي فرستاده تكرار كنند.

در پایان سرمقاله کیهان آمده تصور غرب اين است كه اكنون فرصتي دارد تا ايران را بر سر دوراهي هاي خطرناك مخير كند چراكه وضعيت داخلي ايران به آن اجازه نخواهد داد گزينه مقاومت را انتخاب كند. در حالی که علائم نشان مي دهد تهران از هر فرصتي كه منجر به سوختن برگ ها و ابزارهاي غرب شود استقبال مي كند.

بهترین رییس دولت

سردبیر آفتاب یزد با اشاره به تازه ترین گفته های رحیم مشائی و حمله وی به مخالفان احمدی نژاد نوشته مشايي در جمع حامیان احمدی نژاد به گونه‌اي اظهار نظر كرده كه گويي در بسياري از تحولات دولت‌هاي پيشين حضور داشـته يا از نزديك شاهد برخي جلسات در دوره سـازنـدگـي و اصـلاحـات بـوده اسـت و در حالی که در جلسه تنفیذ حکم احمدی نژاد حضور نداشت گفته همه كشورهاي اروپايي براي شركت در مراسم تنفيذ به وزارت‌خارجه پيغام ‌فرستادند ما در تنفيذ شركت مي‌كنيم فقط خواهش مي‌كنيم كه آقاي رئيس جمهور در صحبت هایشان ملاحظه ما را نيز بكنند.

این روزنامه بر گزارش خود افزوده اين اظهارات در حالي مطرح مي‌شود كه بنابر اخبار منتشره در روزهاي پس از تنفيذ، سفراي بسياري از كشورهاي اروپايي در جلسه تنفيـذ حـاضـر نشـدنـد و البتـه بهـانـه ايـن عـدم حضور و اعزام نماينده‌اي در سطح پايين‌تر را مرخصي سفرا يا عـدم حضـور آنها در ايران اعلام كردند.

جواب کروبی

اعتماد، آفتاب یزد، حیات نو، مردم سالاری نامه مهدی کروبی را در جواب نامه احمد توکلی رییس مرکز پژوهش های مجلس منعکس کرده اند، نامه ای که در آن نماینده تهران به رییس سابق مجلس ایراد گرفته بود که چرا با فاش گوئی تجاوز و بدکاری با زندانیان در زندان های جمهوری اسلامی، آبرو نظام را برده است.

دبیرکل حزب اعتماد ملی در این نامه نوشته مگر جنابعالي هم از افرادي ‌هستيد كه اعتقاد دارند بايد تابلو دعوت به سكوت بيمارستان‌ها را در جاي جاي نظام نصب نمايند! در حالي‌كه ‌در عمل از شما غير از اين‌را ديده‌ايم، خصوصا نامه‌اي كه اخيرا در ارتباط با اوضاع اقتصادي نوشته ايد ‌كه محافل اقتصادي دنيا چنان به آن پرداختند كه قاعدتا بايد همسايگي ما در چاه ويل را بپذيريد.‌ چطورست که حالا اين وضعيت تاسف بار را نمي بينيد ؟! چگونه است كه از كنار اين مسائل تلخ به راحتي عبور مي كنيد؟!‌‌

نامه مهدی کروبی چنین پایان می گیرد: به‌راستي آقاي توكلي آن مصلحتي كه بايد همه به خاطر آن و ‌براي پرهيز از سقوط در چاه ويل، دين و شرف و مردانگي و دنيا و آخرت خود را فداي آن كنيم تا مصلحت ‌حكومت و خودمان حفظ گردد، اگر جنابعالي گفتن و نوشتن را خلاف اين مصالح مي دانيد من رسما اعلام ‌مي كنم امروز سكوت خلاف همه آن مصالح است.

کاهش آگهی ها

عليرضا بهداد در گزارشی در اعتماد نوشته اگر حال و حوصله يي براي ديدن برنامه هاي تلويزيون داري ، پيچ تلويزيون را مي چرخاني (دکمه power را فشار مي دهي)، شبکه يک، دو، سه و... . پيام هاي بازرگاني باز هم مثل اجل معلق وسط سريالي که دوست داري ظاهر مي شوند. اما ديگر مثل سابق لازم نيست پنج دقيقه منتظر تمام شدن اين آگهي ها شوي. به 30 ثانيه هم نمي کشد که دوباره سريال از سر گرفته مي شود.

به نوشته گزارشگر اعتماد کاهش محسوس تبليغات بخش خصوصي اگرچه از سال گذشته با کاهش قدرت خريد مردم در شب عيد آغاز شد اما در پنج ماهه گذشته آنقدر زياد شده که 35 تا 40 درصد درآمدهاي صدا و سيما را کاهش داده تا اين سازمان بزرگ امروز براي تامين هزينه هاي خود کاسه گدايي جلوي مجلس و دولت بگيرد.

بر اساس این گزارش سال گذشته صدا و سيماي جمهوري اسلامي از محل جذب آگهي ها نزديک به 250 ميليارد تومان درآمد داشته است که پيش بيني شده با توجه به شرايط پنج ماه گذشته اين درآمد تا پايان سال جاري به رقمي زير 200 ميليارد تومان و حتي به 150 تا 170 ميليارد تومان برسد.

شایعات

کیهان همراه با خبر انتصاب حجت الاسلام صديقي به عنوان پنجمين امام جمعه موقت تهران نوشته در روزهاي اخير در حالي كه زمزمه انتصاب ايشان به امام جمعه موقت تهران شنيده مي شد برخي از سايت ها در اقدامي شيطنت آميز درصدد القاء اين مطلب بودند كه كاظم صديقي جانشين اكبر هاشمي رفسنجاني براي امام جمعه موقت تهران شده است.

گزارشگر کیهان ضمن تکذیب این شایعه نوشته هاشمي رفسنجاني كه سخنانش در نمازجمعه بيست و ششم تير موجب تقويت ناآرامي ها شده بود، شنبه گذشته در ابتداي جلسه مجمع تشخيص مصلحت، رعايت رهنمودهاي رهبري را از ضرورت هاي شرايط كنوني دانست.