'تعداد سانتریفوژهای ایران زیاد نشده است'

دیپلمات های غربی می گویند بعد از سه سال افزایش مداوم، ایران تعداد سانتریفوژهای فعالش را از آخر ماه مه افزایش نداده است.

به گفته این دیپلمات ها این سانریفوژها قابلیت اینکه در برنامه های غنی سازی اورانیوم مورد استفاده قرار بگیرند را دارند.

بتانی بل، خبرنگار بی بی سی در امور دیپلماتیک می گوید، معلوم نیست که در شرایط بحرانی کنونی ایران، چرا از سانتریفوژهای اضافه موجود استفاده نمی شود.

به گفته او این تصمیم یا آگاهانه و برای کاستن از سرعت پیشرفت برنامه های هسته ای ایران گرفته شده و یا مشکلات فنی مانع از به کارگیری این سانتریفوژهاست.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود اعلام کرده بود، تا ۳۱ ماه مه کمتر از ۵ هزار سانتریفوژ در تشکیلات زیر زمینی نطنز مشغول تصفیه اورانیوم بوده اند.

این در حالیست که وزارت خارجه ایران روز گذشته گفت ایران به همکاری خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

حسن قشقاوی، سخنگوی این وزارتخانه خبر بازرسی سازمان ملل متحد از راکتور اتمی اراک را تایید کرد و گفت که فرایند احداث این راکتور تقریبا کامل شده است.

به گفته دیپلمات های غربی ایران بعد از یک سال منع دسترسی به بازرسان اجازه داده است از رآکتور اراک بازدید کنند.

مجوز بازدید از رآکتور آب سنگین اراک تنها یک هفته پیش از انتشار گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران صادر شد و به نوشته خبرگزاری رویترز همزمانی صدور مجوز با نزدیک شدن به موعد انتشار گزارش آژانس باعث ایجاد تردید دیپلمات ها نسبت به نیات هسته ای ایران شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد این گزارش ها اظهار نظر نکرده اما محمد البرادعی مدیرکل این آژانس قرار است تازه ترین یافته های خود درباره برنامه اتمی ایران را در روزهای آینده منتشر کند.

انتظار می رود در گفتگوهای گروه ۵+۱ که در روز دوم سپتامبر برگزار خواهد شد، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، سعی کنند حمایت از مجموعه چهارم تحریم ها علیه ایران را به چین و روسیه بقبولانند.

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند، اما کشورهای غربی می گویند این برنامه ها با هدف دست یابی به فرایند ساخت بمب اتم انجام می شوند.

مطالب مرتبط