احمدی نژاد در نماز جمعه این هفته سخنرانی می کند

نماز جمعه 26 تیر با امامت علی اکبر هاشمی رفسنجانی صحنه اعتراض مخالفان شد
Image caption نماز جمعه 26 تیر با امامت علی اکبر هاشمی رفسنجانی صحنه اعتراض مخالفان شد

منابع خبری ایران گزارش می دهند که محمود احمدی نژاد قرار است سخنران قبل از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران باشد.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی فارس، حجت الاسلام مرادی رئیس ستاد نماز جمعه تهران با اعلام این خبر گفت که خطبه های نماز جمعه این هفته تهران برای اولین بار از سوی حجت الاسلام صدیقی قرائت خواهد شد.

کاظم صدیقی هفته قبل به عنوان امام جمعه موقت تهران معرفی شده بود.

رئیس ستاد نماز جمعه تهران همچنین به خبرگزاری فارس گفت "تمهیدات لازم برای حضور گسترده نمازگزاران" اتخاذ شده است.

نماز جمعه تهران یکی از عمده ترین تریبون های محافظه کاران برای انتقاد از مخالفان و کشورهای غربی است. این تریبون در دوران هشت ساله ریاست جمهوری محمد خاتمی هرگز در اختیار او قرار نگرفت.

با این حال مخالفان از نماز جمعه 26 تیر که اکبر هاشمی رفسنجانی آن را اقامه کرد، به عنوان فرصتی برای اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری استفاده کردند. آقای رفسنجانی چهار هفته بعد زمانی که نوبت او برای اقامه مجدد نماز جمعه بود با ذکر نگرانی از بروز درگیری های احتمالی از آن انصراف داد.

انتصاب کاظم صدیقی به عنوان پنجمین امام جمعه موقت تهران به حدس و گمان هایی در مورد سرنوشت آقای رفسنجانی در این سمت دامن زد.

بعدا گزارش شد که شورای سیاستگذاری ائمه جمعه این مساله را که آقای صدیقی به عنوان امام جمعه موقت جایگزین آقای رفسنجانی می شود را تکذیب کرده است.

روزنامه کیهان نیز در تکذیب این موضوع نوشت که آقای رفسنجانی قرار است در روز قدس نماز جمعه تهران را امامت کند.

تا پیش از این امامی کاشانی، هاشمی رفسنجانی، احمد جنتی و احمد خاتمی چهار امام جمعه موقت تهران بوده اند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، قدیمی ترین امام جمعه تهران است و از حدود ۳۰ سال پیش یکی از امامان جمعه موقت تهران محسوب می شود.

او در آخرین نماز جمعه ای که - در 26 تیر ماه - اقامه کرد به انتقاد از شرایط حاکم بر کشور پس از اعلام نتایج انتخابات پرداخت.

وی در آن خطبه ها از به خطر افتادن مشروعیت حکومت جمهوری اسلامی و لزوم آزادی زندانیان سیاسی و دلجویی از خانواده آنها سخن گفت که خشم برخی از محافظه کاران و شماری از اصولگرایان را به دنبال داشت.

پس از اقامه آن نماز و سپس غیبت او از مراسم تنفیذ و تحلیف احمدی نژاد، آینده سیاسی آقای رفسنجانی موضوع مقاله ها و گمانه زنی ها متعددی قرار گرفته است.

مطالب مرتبط