هشدار مقام نظامی ایران علیه 'خوشبینی' نسبت به پایان بحران

تظاهرات خیابانی پس از انتخابات
Image caption تهران در هفته اول پس از انتخابات شاهد چند روز تظاهرات عظیم مخالفان بود

به گزارش منابع خبری ایران معاون ستاد کل نیروهای مسلح این کشور به طور ضمنی از بروز مجدد بحران در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرده و خواستار برخورد فوری و شدیدتر با مخالفان شده است.

سردار سرتیپ سید مسعود جزایری، معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح، روز دوشنبه دوم شهریور علیه "خوشبینی کاذب" نسبت به پایان "تهدیدها و بحران ها" هشدار داد.

آقای جزایری در این سخنان بدون آنکه از کسی نام ببرد برای توصیف مخالفان از اصطلاحاتی چون "رئوس سازمان کودتا"، "لایه های اصلی کودتای نرم"، "خائنان به انقلاب" و "بحران آفرینان" نام برد.

در پی صف آرایی گسترده و برخورد شدید نیروهای امنیتی با معترضان، اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات از چند هفته پیش فروکش کرده است، اما اظهارات این مقام بلندپایه نظامی ایران نشان می دهد که او نگران ادامه بحران است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، آقای جزایری گفته است: "درحالی که لایه های اصلی کودتای نرم تا حدی هنوز دست نخورده باقی مانده اند، نمی توان خوشبین بود که مجددا دچار چنین تهدیدها و بحران هایی نشویم. لذا باید قبل از آنکه جریان های مزبور به تجدید قوا و سازمان بپردازند، نهادهای اطلاعاتی و قضایی به رسالت و وظیفه تاریخی، شرعی و قانونی خود عمل کنند."

او آشکارا به افرادی چون میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالف، اشاره داشت که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال برده اند.

دولت ایران بسیاری از اصلاح طلبان را عامل ناآرامی ها و تظاهرات خیابانی پس از انتخابات می داند و تعداد زیادی از آنها را با اتهام تلاش برای براندازی نرم تحت محاکمه قرار داده است که تازه ترین جلسه آن سه شنبه برگزار شد.

اما رهبران مخالفان همچون میرحسین موسوی می گویند که اعتراضات عمومی ناشی از تقلب گسترده در انتخابات بوده است و اتهام براندازی و خط گرفتن از کشورهای غربی را رد می کنند و حتی آن را توهین به شعور معترضان خوانده اند.

میرحسین موسوی اخیرا از تلاش برای راه اندازی تشکیلاتی موسوم به "راه سبز امید" خبر داد که به گفته نزدیکان او یک "شبکه اجتماعی" با هدف پیگیری خواسته هایی چون اجرای کامل قانون اساسی ایران، به ویژه اصول مربوط به "حقوق ملت"است.

آقای جزایری ظاهرا در اشاره ای به این شبکه گفت: "کسانی که آوازه خیانتشان فراگیر شده است، داعیه حزب و گروه نباید داشته باشند."

او با ابراز نگرانی از احتمال "نهادینه شدن بحران" در کشور مکررا خواستار برخورد شدیدتر با مخالفان شد.

آقای جزایری گفت: "افکار عمومی بی صبرانه در انتظار مشاهده نحوه برخورد دستگاه های ذی ربط و از جمله قوه قضاییه با خائنان به انقلاب و نظام، در راه اندازی کودتای نرم و ایجاد آشوب و بلوا، در تهران هستند."

او همچنین وقت را تنگ دانست: "ما در شرایطی نیستیم که برای محاکمه اغتشاشگران زمان زیادی را از دست بدهیم. امنیت ملی کشور اقتضا می کند در اسرع وقت آشوب گران به سزای اعمال خائنانه خود برسند."

او جای دیگری افزود: "نباید اجازه فرار به جلو به بحران آفرینان اصلی را داد. این افراد با کمک خارجی ها در حال زمینه سازی هستند تا بحران را نهادینه کنند و مکان و زمان را برای عملیات های بعدی در اختیار بگیرند. گروه سازی هایی که اخیرا صحبت هایی از آن به میان می آید در همین راستا است و خود پرده دیگری از طرح کودتا است."

مقام های سپاه پاسداران ایران در گذشته بارها خواستار محاکمه رهبران مخالف شده اند.

یدالله جوانی، رئیس اداره سیاسی سپاه پاسداران، که قبلا خواستار محاکمه آقای موسوی شده بود روز یکشنبه گفت باید "با چنگ و دندان" از انقلاب محافظت کرد.

او حتی خونریزی ها را به گردن مخالفان انداخت. به گزارش خبرگزاری فارس آقای جوانی چنین گفت: "در این انتخابات برای نخستین بار برخی نامزدها مدعی تقلب در انتخابات شدند و با درگیری و اغتشاشاتی که به وجود آوردند، عده را کشتند و به عهده ای صدمه زدند، از جمله 9 بسیجی که در این جریان شهید شدند."

این درحالی است که معترضان نیروهای امنیتی را مسئول خونریزی ها می دانند و به علاوه مرگ 9 بسیجی را زیر سوال می برند.

مطالب مرتبط