براون و نتانیاهو به ایران هشدار دادند

براون و نتانیاهو
Image caption براون و نتانیاهو درباره افزایش تحریم های ایران هشدار داده اند

بریتانیا و اسرائیل به ایران درباره افزایش تحریم های بین المللی علیه این کشور در صورت ادامه عدم همکاری آن با جامعه بین المللی هشدار داده اند.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا در کنفرانس خبری با همتای اسرائیلی خود گفت در صورتی در مذاکرات هسته ای با ایران پیشرفتی صورت نگیرد، افزایش تحریم های این کشور در اولویت قرار خواهد گرفت.

آقای براون در سخنان خود گفت: "بر این باورم که اگر بلافاصله پیشرفتی صورت نگیرد، جهان باید تحریم های ایران را به عنوان یک اولویت افزایش دهد."

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز با ابراز نگرانی درباره از دست رفتن زمان برای مقابله با برنامه اتمی ایران گفت: "اگر عزم اعضای مسوول جامعه جهانی قوی و جدی باشد، هر قدر هم که دیر شده باشد می توان امنیت آینده را تضمین کرد و این ترجیح ماست."

آقای نتایانایو با اشاره به اعتراض های صورت گرفته به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، حکومت این کشوری را فاقد پشتیبانی مردم دانست و گفت حکومت جمهوری اسلامی از آن ضعیف تر است که به نظر می رسد.

کنفرانس مطبوعاتی نخست وزیران بریتانیا و اسرائیل پس از دیدار آنها در لندن برگزار شد.

گوردون براون و بنیامین نتانیاهو همچنین درباره روند صلح خاورمیانه گفتگو کردند.

آقای براون گفت پس از دیدار با آقای نتانیاهو درباره برقراری صلح در این منطقه خوشبین تر شده است.

او در این حال تاکید کرد که باید درباره برقراری صلح پایدار در خاورمیانه "واقع گرایانه" عمل کرد.

گوردون براون بارها خواستار تعلیق ساخت و سازهای اسرائیل در کرانه غربی شده است. او پیشتر هشدار داده بود که این مساله، مانعی بر سر روند صلح خاورمیانه است.

مذاکرات هسته ای

آقای نتیانیاهو قرار است در روزهای آینده با جورج میچل، فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان دیدار کند.

برنامه هسته ای ایران یکی از موضوعاتی است در دستور کار این دیدارها قرار دارد.

تاکنون چند کشور غربی از جمله آلمان خواستار تشدید تحریم های ایران در صورت عدم پیشرفت مذاکرات هسته ای شده اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده خواستار دریافت پاسخ ایران به پیشنهادهای هسته ای گروه 1+5 درباره تعلیق غنی سازی اورنیوم تا ماه سپتامبر شده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هفته پیش از تلاش این کشور برای اعمال تحریم های جدید علیه بخش انرژی ایران خبر داده بود.

مدیران سیاسی وزارتخانه های امورخارجه گروه 1+5 که متشکل از پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان است در دوم سپتامبر، یازدهم شهریور، دیدار می کنند تا درباره برنامه اتمی ایران گفتگو کنند.

تحلیلگران اعمال چهارمین دوره از تحریم های هسته ای علیه ایران در دستور کار این گروه قرار دارد.

مطالب مرتبط