سیاست ایران در روزهای رمضان

برخی از گروه های سیاسی در ایران از آداب و سنت های ماه رمضان برای تداوم تحولات به سود خود بهره می برند.

علی لاریجانی، رییس مجلس ایران از سیاستمداران خواسته است تا با استفاده از آنچه "ظرفیت های اصلاح معنوی " نامیده است برای همگرایی استفاده کنند.

محمود احمدی نژاد که کابینه خود را برای گرفتن رای اعتماد به عنوان رییس جمهوری ایران به مجلس معرفی کرده است در میهمانی های افطار از گروه هایی از نمایندگان پذیرایی می کند.

اگرچه در این مهمانی ها چهره های برجسته مجلس حضور نداشته اند اما بحث در باره وزرای پیشنهادی از موضوعات بحث میان آقای احمدی نژاد و نمایندگان تلقی شده است.

ارزیابی های متناقض

با وجود سانسور گسترده مطبوعات در ایران برخی از روزنامه های منتقد از پذیرفتن اعترافات سر باز زده اند و وقوع آن را در ماه رمضان نشانه ای از بی اعتنایی به جنبه های معنوی ماه رمضان دانسته اند.

برخی از وبلاگ ها از محدود شدن پخش دعای معروف ربنا از رادیو وتلویزیون خبر داده اند که این موضوع از دید برخی وبلاگ نویسان نتیجه همراهی محمدرضا شجریان، خواننده موسیقی سنتی ایرانی با معترضان دانسته شده است.

Image caption دعای ربنا خوانشی از چند آیه قرآن است که آقای شجریان در تابستان 1358 در رادیو ایران خوانده است

دعای ربنا خوانشی از چند آیه قرآن است که آقای شجریان در تابستان 1358 در رادیو ایران خوانده است و از آن زمان در هرماه رمضان به هنگام افطار از تلویزیون پخش شده است.

ادامه فعالیت معترضان

صرف نظر از جناح های حاکم بر دولت ، به نظر می رسد فضای اجتماعی و فرهنگی ماه رمضان که بر برخی از فضاهای اجتماعی حاکم است از طرف گروه هایی از معترضان هم برای ادامه اعتراضات به کار گرفته شده است.

رسیدن ماه رمضان برای ایرانیان معترضی که آداب سنتی آن را به جا می آورند فرصتی بوده است تا اعتراضات خود را همراه با به جا آوردن سنت های متداول در میان روزه داران ایرانی ادامه دهند.

تجمع خانواده های بازداشت شدگان در اعتراضات در کنار دیوار زندان اوین از روش های اعتراضی بود که در ماه رمضان به شکل پهن کردن سفره افطار در کنار دیوار زندان اوین ادامه یافته است.

برخی از وبلاگ های معترضان در قالب آنچه موج آفرینی سبز نامیده اند، روش های اعتراضی را مطرح کرده اند که از پختن غذاهایی به رنگ سبز تا پیاده روی پس از افطار را در بر می گیرد.

رضا گنجی، مستند ساز معتقد است که جنبه های دینی اعتراضات باعث شده است که گروهی از معترضان اهداف خود را همسو با معنایی بدانند که برای ماه رمضان قایل هستند.

آقای گنجی به بخش فارسی بی بی سی می گوید: " به دلیل پویایی جامعه ایران مردم درکی فعال از مذهب دارند که روحیه مخالفت با نادرستی را در آن ها بر می انگیزد."

آقای گنجی همچنین می گوید: "معترضان از ماه رمضان برای ادامه اعتراضات خود استفاده کرده اند اما دولت هم بر شدت کنترل های انتظامی و امنیتی در ماه رمضان افزوده است."

به گفته آقای گنجی، " نه تنها بر تعداد گشت در فضاهای شهری و بازدید بدنی و بازداشت ها در سطح خیابان افزوده شده بلکه نهادهای مدنی خیریه هم مورد کنترل بیشتر قرار گرفته اند." وی می گوید حتی انجمن مدنی خانه کودک شوش که وابسته به سازمان غیر دولتی کار کودکان است از جمله نهادهای مدنی است که دچار محدودیت شده است."

شب های قدر و راهپیمایی روز قدس

برخی اقدامات در روزهای گذشته نشان می دهد که مقامات معتدل خواهان نوعی دلجویی از معترضان هستند. آزادی برخی از بازداشت شدگان و ملاقات نمایندگان مجلس با مهدی کروبی نامزد معترض در باره رسیدگی به آزار جنسی بازداشت شدگان، از جمله اقدامات تعدیل کننده تلقی شده اند.

برخی از ناظران نزدیک به معترضان گفته اند که تلاش های دولت برای کاستن از فضای اعتراضی ناشی از تلاش های معترضان برای استفاده از مراسم های سنتی شب های قدر و راهپیمایی روز قدس است که در سایت های اینترنتی معترضان مطرح شده است.

مطالب مرتبط