هر ساعت سه ایرانی در حوادث رانندگی می‌میرند

تصادف
Image caption سالانه بیشتر از 23 هزار نفر در حوادث رانندگی در ایران جان می سپارند

پلیس راهنمایی و رانندگی ایران گزارش داده که در سال گذشته خورشیدی 23 هزار نفر در اثر تصادفات رانندگی جان باخته و 280 هزار نفر مجروح شده اند.

سرتیپ اسکندر مومنی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی به خبرنگاران گفته که در سال 1378 روزانه 64 نفر و هر ساعت سه نفر جان خود را در حوادث رانندگی از دست داده اند.

بنابر آمار پلیس در سال گذشته در اثر تصادفات 280 هزار نفر مجروح شده اند. به گفته آقای مومنی روزانه 760 نفر و در هر ساعت 31 نفر بر اثر تصادفات مصدوم شده اند.

به گفته آقای مومنی، این آمار فقط تعداد کشته ها و مصدومان لحظه وقوع تصادف را در بر می گیرد و "بدون شک این آمار بعد از وقوع تصادف با افزایش رو به روست."

سالانه حدود8۰۰ هزار تصادف در ايران روی می دهد و ايران در رديف اول حوادث مرگبار جاده ای جهان قرار دارد.

پلیس راهنمایی و رانندگی و وزارت راه ایران در سال های اخیر برنامه های متعددی را برای کاهش تصادفات رانندگی به اجرا گذاشته و میزان تلفات از بیشتر از 27 هزار نفر در سال 1384 به23 هزار نفر در سال گذشته رسیده اما آمار کشته ها همچنان بسیار بالاست.

جاده های ایران هنوز ناامن است و خودروهای تولیدی از ایمنی کافی برخوردار نیستند و این مشکلات باعث شده تا آمار تصادفات در ایران همچنان بالا باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی می گوید:"پلیس اجازه تولید و یا تردد خودروهای ناایمن در کشور را نمی دهد."

به گفته آقای مومنی، خودروها باید حداقل ایمنی را داشته باشند و این حداقل یعنی داشتن کیسه هوا و سیستم ترمز ای بی اس برای خودرو.

پلیس سعی دارد با سختگیری بیشتر برای صدور گواهینامه و افزایش جرایم رانندگی، از میزان تلفات ناشی از تصادفات رانندگی بکاهد.

طرح افزایش جرایم رانندگی هم اکنون در دستور کار نمایندگان مجلس قرار دارد.

به گفته آقای مومنی، در طرح افرایش جرایم رانندگی امتیازاتی برای فردی که گواهینامه دارد در نظر گرفته شده است که در صورت تخلف این امتیازات از وی کسر می شود و در صورتی که این امتیاز به صفر برسد در مرحله اول خودروی وی توقیف و در مرحله دوم گواهینامه توقیف و در نهایت گواهینامه باطل می شود.

یرآورد خسارات تصادفات چندان آسان نيست اما برخی ميزان آن را سالانه بيش از پنج هزار ميليارد تومان (بيش از 5 ميليارد دلار) برآورد می کنند.

مطالب مرتبط