مخالفت اصولگرایان با وزارت زنان، کمی تا قسمتی شرعی

Image caption این اولین بار در سی سال گذشته است که سه زن به عنوان وزیر معرفی شده اند

معرفی سه زن از سوی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران به عنوان وزیر به مجلس با واکنش تند برخی مراجع تقلید شیعه و اصولگرایان طرفدار آقای احمدی نژاد رو به رو شده است.

آقای احمدی نژاد، سوسن کشاورز را برای وزارت آموزش و پرورش، فاطمه آجرلو را به عنوان وزیر رفاه و مرضیه وحید دستجردی را برای تصدی وزارت بهداشت به مجلس پیشنهاد کرده است.

رئیس جمهوری ایران که این بار برخلاف همیشه کابینه خود را پیش از معرفی رسمی به مجلس از طریق تلویزیون معرفی کرد در باره انتخاب چند زن به عنوان وزیر گفت:"چه کسی گفته است که جایی که خدمت باشد مردها امور را همیشه خوبتر از زنان اداره می کنند."

آقای احمدی نژاد استدلالهای دیگری نیز آورد و گفت که "فلسفه حجاب یعنی حضور فعال اجتماعی زن، و الا در خانه که حجاب معنی ندارد."

آقای احمدی نژاد برای این که استدلال خود را محکم کند روایتی را نقل کرد که در آن دوازهمین امام شیعه که اکنون غایب است "از ۳۱۳ یاران اصلی ایشان ۵۰ نفر خانم هستند."

رئیس جمهوری ایران پرسید:"آیا این یاران اصلی در خانه نشسته و کار شخصی انجام می دهند و دعا می کنند و یا این که در مدیریت جهان به امام کمک می کنند و قطعا دومی درست است."

همراهان امام دوازدهم

معرفی چند زن به عنوان وزیر، از همان ابتدا مخالفانی در بین حامیان آقای احمدی نژاد و مراجع قم داشت اما انتقادها از بخشی از روایتی شروع شد که آقای احمدی نژاد برای انتخاب وزیر زن مطرح کرد.

احمد علم الهدی امام جمعه مشهد که از حامیان آقای احمدی نژاد است، در خطبه های نماز جمعه این روایت را زیر سئوال برد و گفت "همچین چیزی نیست" و همه روایات نشان می دهد که این ۳۱۳ نفر مرد هستند.

امام جمعه مشهد در اعتراض به معرفی زنان گفت که :"شکل کار ما نباید به گونه ای باشد که یک عده فیمینیست ملحد بی دینی که خدا را قبول ندارند، در دنیا خوششان بیاید."

انتقادها از تصمیم رئیس جمهوری از زمانی شروع شده بود که گزارشهایی در باره معرفی زنان به گوش می رسید ولی با معرفی رسمی وزیران پیشنهادی، مخالفان حضور زنان در کابینه در مقابل آقای احمدی نژاد صف آرایی کردند.

یوسف طباطبایی نژاد امام جمعه اصفهان گفت که "انتخاب بانوان برای وزارتخانه ها از زوایای مختلف کاری خلاف است و با اصول اسلام همخوانی ندارد."

آقای طباطبایی نژاد از نمایندگان مجلس خواست که "به توجیهات (رئیس جمهور) گوش ندهند و به وزیران پیشنهادی (زن) رای ندهند."

بخشی از انتقادها به شرعی بودن حضور زنان برمی گردد و به گفته امام جمعه اصفهان "کار آنان (وزرای زن) در وزارتخانه به طور مستمر با مردان است و صحیح نیست."

مخالفت مراجع

نوبت که به نمایندگان مجلس رسید انتقادهای تند تری از همین زاویه شرعی مطرح شد و حتی نمایندگان مجلس به نقل از برخی مراجع شیعه در قم از تصمیم آقای احمدی نژاد ابراز ناخرسندی کردند.

محمد تقی رهبر نماینده اصفهان گفت که "بسیاری از علما و مراجع تقلید از جمله آیت الله صافی گلپایگانی و آیت الله مکارم شیرازی ( از مراجع شیعه در قم) نسبت به انتخاب وزیر زن شبهه فقهی دارند و خواستار تجدید نظر احمدی نژاد در این خصوص هستند."

این عضو روحانی مجلس ابراز امیدواری کرد که "این بار چالش جدید بین دولت و مراجع به وجود نیاید و احمدی نژاد متوجه این موضوع باشد که ارائه نظرات فقهی از سوی مراجع و علما را دشمنی با دولت تلقی نکند."

نکته ای که یکی دیگر از روحانیون مجلس بر آن انگشت گذاشته ارتباط کاری زنان با مردان است. حسن ملک محمدی نماینده دامغان گفت:"زنان در وزارتخانه ها در جهت انجام مسئولیت مراوداتی با مردم نامحرم پیدا می کنند و اگر مرزها و حدود رعایت شود بهتر است." برخی گزارشها حکایت از آن دارد که دولت نمایندگانی را به قم فرستاده تا با برخی مراجع مذاکره کنند.

در همین حال برخی اصولگرایان از این سه زن که برای وزارت نامزد شده اند خواسته اند استعفا کنند و حتی گزارشهایی مبنی بر استعفا نیز منتشر شد اما دولت اعلام کرد که استعفایی در کار نیست. البته اصرار برخی اصولگرایان به کناره گیری وزرای زن این بود که آنها در مجلس نخواهند توانست رای اعتماد بگیرند.

برای پاسخگویی به انتقادهای گسترده اصولگرایان، ناصر سقای بی ریا مشاور آقای احمدی نژاد در امور روحانیت وارد میدان شد و با اشاره به اختلاف نظر هایی که در فتوای مراجع شیعه وجود دارد، گفت فتوای آیت الله خامنه ای رهبر ایران در زمینه انتخاب زنان ملاک عمل خواهد بود.

از نظر این عضو دولت، چون آقای خامنه ای در باره اشکال شرعی وزرات زنان تاکنون چیزی به آقای احمدی نژاد نگفته بنابر این مسئله ای نیست و "اگر کسی از علما در این زمینه اشکال شرعی دارد باید با رهبری مسئله را مطرح کنند."

مطالب مرتبط