مرور روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه چهارم شهریور

تیترهای اول

"مخالف ‌دولت ‌و ‌طرفدار نظام ‌هستيم" در بالای گزارش دادگاه سیاسی چهارم در حیات نو آمده، "‌اظهارات سعيد حجاريان در دادگاه هركدام از ما اگر.." تیتر اول افتاب یزد است، "مجاهدين و مشارکت عليه موسوي" عنوان اصلی ابتکار و اعتماد "اصلاح طلبان شاخص در چهارمین دادگاه" را در صدر اخبار خود آورده است.

"افشای نقش تخریبی مهدی هاشمی و جاسبی" تیتر اول ایران روزنامه دولت است، "مهدي هاشمي و‌ جاسبي بايد محاكمه شوند" در صدر اخبار جوان آمده و کیهان از قول سعید حجاریان در دادگاه چهارم نوشته "خطای بزرگی کردم از ملت پوزش می طلبم".

"ارانه نقدي، شايد يك‌ماه ديگر" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است، "بهره برداري از 2980 پروژه توليدي و زيربنايي كشاورزي در هفته دولت" تیتر اول جمهوری اسلامی است و "تعدادي از وزيران پيشنهادي راي نمي آورند" عنوان اصلی مردم سالاری.

گزيده مقالات

ادامه خط تخریب

اعتماد در مقاله ای نوشت که خط تخريب چهره هاي سابقه دار و ديرآشناي نظام و تلاش براي حذف ياران امام از عرصه سياسي کشور در حال پيشروي است. سيدحسن خميني يکي از کساني است که در چند سال گذشته هرازچندگاهي به دليل موضع گيري ها و اظهاراتش مورد اتهام زني و شماتت برخي جريانات و رسانه هاي حامي شان قرار گرفته است.

به نوشته اعتماد شواهد نشان مي دهد گردونه هجمه يي که در مناظره هاي تلويزيوني کانديداها کليد خورد و در گردش پرشتاب خود تا پيش پاي يادگار امام حرکت کرد، اگرچه هنوز در تقلاي دور کردن بزرگان نسل اول انقلاب از عرصه قدرت سياسي است اما اين احتمال وجود دارد که در ادامه راه خود باز هم به سوي اشخاصي همچون سيدحسن خميني و ديگر نسل دومي هاي انقلاب حرکت کند.

در ادامه این گزارش آمده : در هفته هاي گذشته و در هنگامه يي که شخصيت هاي برجسته انقلابي همچون هاشمي، کروبي و موسوي مورد حمله برخي جريانات اصولگرا قرار گرفته بودند، انتشار خبري غيرمستند در يک سايت حامي دولت نشان داد حسن خميني نيز از جمله کساني است که در مظان شايعه پردازي و خبرسازي قرار دارد.

طراحان اصلی

کیهان در سرمقاله خود ادعا کرده که ستاد میرحسین موسوی با شبکه بی بی فارسی در ارتباط بوده اما شكست در انتخابات و پيروزي قاطع احمدي نژاد باعث شد تا اين شبكه اصول حرفه اي را ناديده گرفته و مستقيماً وارد ميدان اغتشاشات كشور شود و نقش خود را در طرح كودتاي مخملي-اصطلاحاً- رو بازي كند كه البته با درايت رهبري نظام و حضور مردم آگاه و انقلابي ناكام ماندند.

نویسنده سرمقاله کیهان با اشاره به این که موسوي دنبال راه اندازي تشكيلات سياسي است نوشته جداي از آنكه اساساً قابليت شكل گيري دارد يا خير- آن را سپر بلاي موسوي قلمداد كرده و مستمسكي براي مقابله با بازداشت وي ارزيابي مي كنند.

در ادامه این مقاله آمده: اعترافات عوامل مياني و ميداني طي محاكمات گذشته به وضوح نقش محوري برخي از خواص را آشكار كرده است. سوالي كه اين روزها ذهن مردم را به خود مشغول داشته، آن است كه چرا دستگاه قضايي و امنيت كشور اقدام به بازداشت و محاكمه عوامل اصلي اغتشاشات نمي كند؟!

با کدام سند

محسن رهامی در سرمقاله حیات نو با اشاره به تبلیغات دبیرشورای نگبهان علیه موسوی و کروبی نوشته نه از طرف دستگاه قوه قضائيه، نه از طرف دستگاه امنيتى کشور و نه از سوى حقوقدانان هيچ گونه اتهامى به آقايان موسوى و کروبى وارد نشده و اتهامى متوجه آنها نيست. اگر هم آقاى جنتى از افرادى به عنوان سران اغتشاش نام برده بايد مدرک و سند خود را ارائه دهد. با جوسازى و آلوده کردن فضا هيچ چيز تغيير نخواهد کرد. مردم نيز آنقدر هوشيار و عاقل هستند که بدانند چه کسى اغتشاشگر است و چه کسى باعث ايجاد اغتشاش در جامعه شده است.

به نوشته این حقوقدان به نظر مى‌رسد که جنتى در طرح اتهام عليه رهبران اصلاح‌طلب مدرک قانونى و مستدلى ندارد. اظهارات اخير ايشان سوالات زيادى را در ذهن ايجاد مى‌کند مثلا اينکه اگر آقايان موسوى و کروبى سران اغتشاشات اخير هستند چرا اين افراد بارها به دستگاه قوه قضائيه نامه نوشته اند و خواستار پيگيرى حقوق زندانيان دستگيرشده شده اند؟

آقای رهامی در سرمقاله حیات نو اضافه کرده شايد يکى از دلايل اين گونه اظهارنظرها فضاسازى براى فراموش کردن نامه‌هاى اخير آقايان کروبى و موسوى براى رسيدگى به وضعيت زندانيان باشد. فردى که مرتکب جرمى شده هيچ گاه پيگير جرمش نمى شود. اما آن چيزى که از آقايان موسوى و کروبى ديده مى‌شود غير از اين است يعنى آنها با هيچ تهديدى از راهشان منحرف نشده‌اند.

انحلال سازمان مجاهدین و مشارکت

روزنامه جوان نیز در گزارشی توصیه کرده سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و جبهه مشارکت منحل شود و در ادامه همان سئوالی را مطرح کرده که هفته گذشته روزنامه کیهان نیز پرسیده بود "وقتی سران جبهه مشارکت در زندان هستند بیانیه های اعتراض امیز اخیر را چه کسانی منتشر می کنند."

جوان امروز نوشته بیانیه اخیر جببه مشارکت که انتخابات مردم در 22 خرداد را کودتا نامیده است و ده‌ها تهمت و اهانت در آن مشاهده می‌شود به نحوی تنظیم شده است که فرجام تلخ این حزب را در تاریخ انقلاب اسلامی مي‌نماياند، دلیل اصلی صدور و تند بودن متن آن زمانی قابل فهم است که بدانیم صدور آن در آستانه تشکیل جلسه دادگاه 3/6/88 صورت گرفت که متن کیفرخواست عمومی دادگاه اختصاص به عملکرد ضدانقلابی این حزب داشت، لذا بیانیه مذکور احتمالاً‌جهت نگهداری در «قاب یادگاری» به عنوان آخرین شاهکار این جماعت در کارنامه آنان ثبت خواهد شد.

آن رای و این رای

مردم سالاری با اشاره به روابط محمود احمدی نژاد و مجلس در دوره جدید در سرمقاله خود نوشته در زمان معرفي وزراي پيشنهادي دولت اول محمد خاتمي به مجلسي که در تقابل با دولت اصلاح طلب بود و رياست آن را رقيب خاتمي در انتخابات رياست جمهوري هفتم بر عهده داشت، هيچ يک از وزراي پيشنهادي با راي عدم اعتماد مجلس مواجه نشدند؟ البته براي پاسخ به اين پرسش بايد تمام جوانب را در نظر گرفت.

در ادامه این مقاله آمده: راي 20 ميليوني بي سابقه مردم به خاتمي، آنقدر کوبنده و بدون حرف و حديث بود که حتي مخالفان سنتي متمايلان به تغيير را تحت تاثير قرار داده و در شوک بهت انگيزي فرو برده بود; به طوري که آنها حاضر نشدند بهاي مخالفت با راي مردم به رئيس جمهور منتخب را به جان بخرند و اينگونه شد که در مجلسي با اکثريت محافظه کاران، همه وزراي يک رئيس جمهور اصلاح طلب، حتي عبد الله نوري و عطاءالله مهاجراني که از هفته ها پيش از جلسه راي اعتماد، محافظه کاران سنتي مجلس برايشان خط و نشان مي کشيدند، راي اعتماد گرفتند.

به نوشته سرمقاله مردم سالاری امروز، 12 سال پس از آن روزها، محمود احمدي نژاد بنا بر آمارهاي رسمي، 24ميليون راي کسب کرده و طبيعتا اين پشتوانه مردمي مي تواند ياريگر او در جلسه راي اعتماد براي اقناع نمايندگاني که اتفاقا اغلب از هم جناحي هاي رئيس دولت هستند باشد، اما اين پشتوانه مردمي با آن پشتوانه مردمي 12 سال قبل چه تفاوتي دارد که آن روز، تمامي وزراي راي آوردند، اما امروز وزراي رئيس دولتي اصولگرا که 24 ميليون راي آورده در مجلسي با اکثريت اصول گرا، در معرض راي عدم اعتماد مجلس قرار گرفته اند؟

به مسئولان افغان

اعتماد در مقاله ای به مسئولان دولتی افغانستان پیشنهاد کرده اگر واقعاً تقلب کرده ايد که خود دانيد چه کنيد. طبعاً سرسخت و باشدت تمام سر موضع مي ايستيد و اجازه جولان و فعاليت به طرف مقابل نخواهيد داد و به هيچ وجه هم زير بار بازشماري و تجديد انتخابات و از اين قبيل امور نمي رويد. اما اگر واقعاً تقلب چشمگيري نکرده ايد و طرف مقابل شما صرفاً دچار توهم شده يا حتي با اهداف سياسي چنين انگي به شما مي زند، از امور زير غفلت نورزيد؛

اولین پیشنهاد اعتماد این است که مجاري اطلاع رساني داخلي را کاملاً آزاد بگذاريد و صرفاً بخواهيد سخن مستدل بگويند و چارچوب هاي قانوني را رعايت کنند. هرکس هم ادعايي دارد در مطبوعات و رسانه ها ابراز کند و پاسخ مستدل بشنود.

به نوشته این روزنامه دوم این از دستگيري و فشار بر جريان مدعي کاملاً خودداري کنيد. چون اين کار هم به آنها انسجام و وحدت مي دهد و هم اين شبهه را تقويت مي کند که شما نه تنها تقلب کرده ايد بلکه مي خواهيد ساير آزادي ها را هم محدود کنيد و يک نوع ديکتاتوري برقرار کنيد.

محمد صادق الحسینی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشتهکشور ما کشوری است که در معادلات و معاملات جهانی تجارت، سهمي ‌بسیار ناچیز دارد و در‌هایش را به‌روی اقتصاد دنیا بسته است، بنابراین همان طور که نباید نگرانی جدی بابت رکود جهانی داشته باشد، از بهبود جهانی هم سهم چندانی ندارد (هرچند که اثرات‌اين دو در‌اين اقتصادها متقارن نیست).‌

این اقتصاددان نتیجه گیری کرده: بهبود وضعیت اقتصادی جهان ارتباط وثیقی با وضعیت داخلی اقتصاد‌ايران پیدا نخواهد کرد و ‌اين بهبود اقتصادی، سبب بهبود و شکوفایی در اقتصاد‌ايران نخواهد شد. البته برای یک کشور نفتی همیشه یک «اما» وجود دارد، و آن اين است که با بهبود جهانی، قیمت نفت افزایش پیدا می کند که البته ‌اين به معنای احتمال افزایش درآمدهای نفتی دولت در سال‌های آينده است و به هیچ روی به معنای بهبود وضعیت اقتصادی در ‌اين کشورها نیست و به نحوه استفاده از اين درآمدها بستگي دارد.

محاکمه مهدی هاشمی و جاسبی

ایران روزنامه دولت در گزارشی نوشته به دنبال اعترافات چند تن از متهمان كودتاي مخملي در دادگاه ديروز كه در آن به افشاي نقش تخريبي مهدي هاشمي و عبدالله جاسبي در حوادث پيش و پس از انتخابات پرداختند، برخي كارشناسان سياسي خواستار محاكمه اين دو نفر شدند.

روزنامه دولت با این مقدمه نظر عباس سلیمی نمین مدير دفتر مطالعات و تدوين تاريخ معاصر ايران را منعکس کرده که از ماه ها قبل علیه رییس دانشگاه آزاد مطالبی نوشته و سرانجام هم با شکایت عبدالله جاسبی در دادگاه محکوم شده است وی با اشاره به اين‌که جاسبي و مهدي هاشمي بايد به دادگاه بيايند و پاسخگو باشند، تأکيد کرد: اتهامات اين دو نفر بر همگان واضح و روشن است و آنان بايد در دادگاه محاکمه شوند.

عباس سليمي‌نمين به نوشته روزنامه ایران با تأکيد بر اين‌که اقدامات نادرست جاسبي و مهدي هاشمي بر همگان مسجل است، تأکيد کرد: امروز بايد افرادي که در کانون‌هاي قدرت قرار گرفته‌اند احساس کنند که ديگر مصونيت ندارند و بايد با آنان قاطعانه برخورد شود.

دامنگیر نخبگان

حسین جعفریان در مقاله ای در حیات نو به بررسی تاثیر نخبگان بر روند سیاسی کشور پرداخته و نوشته کسانى در درون نظام هستند که روى کفر و بى دينى افراد حساسيت چندانى ندارند اما روى افرادى که حتى متعلق به جريان‌هاى سياسى داخل نظام اما مخالف رويه موجود هستند، حساسيت شگفتى دارند. يک دليل مهم آن است که همچنان ناروشن است که کدام جريان سياسى در داخل نظام قرار مى‌گيرد و کدام خارج نظام تا افراد آگاه باشند که با آنها همراهى داشته باشند يا خير.

به نوشته این روحانی منقد در جريان انتخابات اخير، نااميدى گسترده‌اى که به خاطر پيامدهاى انتخابات و مسائل بعدى رخ داد، و نخبگان به دليل آن که در جريان شنيدن اخبار روزانه از کانال‌هاى مختلف بودند، حساسيت مضاعف نسبت به آن داشتند، دامن آنان را گرفت. به طورى که اين افسردگى و رکود ناشى از آن را به راحتى در بخش‌هاى مختلف مى‌توان ديد.

در ادامه مقاله حیات نو آمده همين که در يک مرکز علمى – تحقيقاتى بيش از نود درصد محققان و اعضاى هيئت علمى عليه رئيس آن که طرفدار مشى حاکم و توجيه کننده آن بود موضع گرفتند، تائيد کننده سخن بالاست. غالب اين افراد و نهادهاى مشابه، ساعات زيادى از روز را به بحث در باره پيامدهاى سياسى رويدادهاى اخير اختصاص داده و گرفتار عواقب روحى و سکته‌هاى کارى ناشى از آن هستند. شنيدن اين خبر که يکى از معروف ترين نويسندگان دايره‌المعارف بزرگ اسلامى پس از ديدن دادگاه اول سکته کرده و تا به امروز در کماست، مى‌تواند به عنوان بخشى از تاثير اين رويدادها روى نخبگان فرهنگى قلمداد شود.