هشدار سارکوزی به ایران در مورد تشدید تحریم ها

سارکوزی

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، ضمن انتقاد از دولت ایران در برخورد خشن با مردم معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، در مورد تشدید تحریم ها علیه ایران هشدار داد.

نیکولا سارکوزی روز چهارشنبه (26 اوت) تاکید کرد که ایران در صورت تغییر ندادن سیاست اتمی اش با تحریم های شدیدتری روبرو خواهد شد.

فرانسه، عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواهان تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم است، اما ایران که این برنامه را صلح آمیز می داند تا کنون چنین درخواستی را نپذیرفته است.

نیکولا سارکوزی روز چهارشنبه گفت: "آن ها همان رهبرانی هستند که در ایران می گویند برنامه اتمی صلح آمیز است و انتخابات صادقانه برگزار شد. چه کسی می تواند آن ها را باور کند؟"

او این سخنان را در پاریس، پایتخت فرانسه طی نطق سالانه اش خطاب به سفرای فرانسه در کشورهای خارجی بیان کرد.

نیکولا سارکوزی گفت که موضوع برنامه اتمی ایران در پایان ماه سپتامبر امسال در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بررسی خواهد شد.

او هشدار داد که در صورت عدم تغییر در موضع ایران تا ماه سپتامبر، این کشور با تحریم های شدیدتر روبرو خواهد شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز پیشتر تاکید کرده بود که ایران تا پایان ماه سپتامبر فرصت دارد که به پیشنهاد مذاکره گروه پنج به علاوه یک-متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان پاسخ دهد.

او می گوید در غیر این صورت آمریکا در سیاست مذاکره با ایران بازنگری خواهد کرد و تحریم های شدیدتری علیه این کشور در نظر خواهد گرفت.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا نیز روز سه شنبه (25 اوت) در کنفرانس خبری با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت در صورتی در مذاکرات هسته ای با ایران پیشرفتی صورت نگیرد، افزایش تحریم های این کشور در اولویت قرار خواهد گرفت.

او گفت: "بر این باورم که اگر بلافاصله پیشرفتی صورت نگیرد، جهان باید تحریم های ایران را به عنوان یک اولویت افزایش دهد."

ایران بارها تاکید کرده است که تحریم های بین المللی بر سیاست خارجی و هسته ای این کشور تاثیری ندارند.

مطالب مرتبط