احمدی نژاد: باید از گردن کلفت ها و مدعیان مالکیت کشور شروع کنیم

محمود احمدی نژاد
Image caption محور سخنرانی آقای احمدی نژاد خدمات دولت نهم بود

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران گفته است که در برخورد با متخلفین "باید ابتدا از گردن کلفت ها و آنهایی که خود را مالک کشور می دانند شروع کنیم."

او چهارشنبه شب در مراسم افطاری کارکنان نهاد ریاست جمهوری و خانواده هایشان اظهار نظر می کرد.

اما بستر سخنان او مبهم بود و صریحا مشخص نکرد که منظورش برخورد با کسانی چون سران اصلاح طلبان است که به نتایج انتخابات اعتراض دارند یا نه.

آقای احمدی نژاد در جریان مبارزات انتخاباتی و حتی پیش از آن بارها به طور مستقیم یا ضمنی، از اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان کسی که با او خصومت دارد یاد کرده است.

محور سخنرانی چهارشنبه شب آقای احمدی نژاد مساله خدمات نهاد ریاست جمهوری بود.

او که پیروزی اش در انتخابات با تردید گسترده روبرو شد و به اعتراضات گسترده دامن زد، گفت این پیروزی ناشی از آن است که مردم و رهبر قدر دولت نهم را دانستند: "ملت و رهبر انقلاب با قدرشناسی به دولت نمره قبولی دادند."

او جای دیگری با تاکید بر لزوم اجرای عدالت گفت: "از اینکه چند آدم درشت از ما ناراحت شوند نه تنها ناراحت نمی شویم، بلکه خوشحال می شویم. در برخورد با متخلفین باید ابتدا از گردن کلفت ها و آنهایی که خود را مالک کشور می دانند شروع کنیم."

او همچنین به مساله جمهوریت و اسلامیت حکومت ایران که پس از انتخابات به بحث های داغی دامن زده است، پرداخت.

آقای احمدی نژاد گفت: "بعضی ها برای دشمنی با جمهوری اسلامی با شیطنت چنین مطرح می کنند که جمهوریت و اسلامیت موضوعاتی جدا از هم هستند؛ درحالی که جمهوریت یعنی حاکمیت اراده مردم و اسلامیت بدان معناست که این اراده بر پایه مکتب حیات بخش اسلام که در اندیشه ما تنها در نظام امامت و ولایت محقق می شود باشد."

او افزود: "حاکمیت اراده یک ملت جز در سایه اسلام و نظام امامت و ولایت امکان پذیر نیست."

بخشی از سخنرانی آقای احمدی نژاد نیز به انتقاد از "بیگانگان" و "دشمنان" اختصاص داشت.

او از "30 سال توطئه دشمنان" علیه جمهوری اسلامی سخن گفت و بار دیگر "بیگانگان" را به دخالت در امور داخلی ایران به خصوص در مساله انتخابات متهم کرد.

وی گفت: ".... بعد از برگزاری انتخابات که ملت برخلاف تبلیغات گسترده، سیلی جدید و محکم تری بر آنان نواخت، خواستند با تشویق به آشوبگری اهداف خود را پیش ببرند. آنها با خیال خام خود قصد داشتند دولت را منفعل کنند، اما باز هم اشتباه کردند."

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران یک روز پیشتر در مورد دخالت غربی ها در بحران اخیر چنین اظهار نظر کرده بود: "من پیشقراولان حوادث اخیر را به دست نشاندگی بیگانگان از جمله آمریکا و انگلیس متهم نمی کنم چرا که این موضوع برای من ثابت نشده است، اما تردید وجود ندارد که این جریان، چه مسئولان آن بدانند و چه ندانند، جریانی حساب شده بود."

او در ادامه سخنانش افزود که این حوادث را کم و بیش پیش بینی می کرده است: "اصل حوادث خیلی خلاف انتظار نبود اما اشخاصی که وارد صحنه شدند خلاف انتظار ما بود."

رهبر ایران جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه نکرد.

مطالب مرتبط