دیدار اخیر هولبروک با کرزی 'پرتنش' توصیف شد

کرزی در دیدار با هولبروک
Image caption دیدار کرزی و هولبروک یک روز پس از انتخابات انجام شد

بی بی سی دریافته است که فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان دیداری درباره انتخابات با حامد کرزی رئیس جمهوری این کشور داشته است که "پرتنش" توصیف می شود.

بعضی منابع برای بی بی سی فاش کرده اند که ریچارد هولبروک در این دیدار نگرانی های آمریکا درباره تقلب و دستکاری صندوق های رای را مطرح کرد و گفت که برگزاری دور دوم انتخابات می تواند این فرآیند را اعتبار بیشتری بخشد.

نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا ماه آینده معلوم نخواهد شد.

شماری از منابع ارشد جزئیات ملاقات میان ریچارد هولبروک و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان را در روز پس از انتخابات تایید کرده اند.

آن دیدار "انفجاری" و "یک مشاجره دراماتیک" توصیف شده است.

گفته می شود که ریچارد هولبروک به خاطر نگرانی هایی که درباره فرآیند رای گیری دارد، پیشنهاد کشیده شدن انتخابات به دور دوم را دو بار مطرح کرد.

گفته می شود او از تقلب و دستکاری صندوق ها توسط بعضی از اعضای تیم مبارزات انتخاباتی رئیس جمهوری و همچنین سایر نامزدها شکایت کرده است.

منابع می گویند که آقای کرزی با عصبانیت شدید واکنش نشان داد و اینکه ملاقات لختی پس از آن پایان یافت.

یک سخنگوی سفارت آمریکا در کابل این مساله را که فریاد کسی در آن ملاقات بلند شده یا اینکه ریچارد هولبروک با عصبانیت جلسه را ترک کرده است رد کرد.

این سخنگو از گفت و گو درباره جزئیات آن ملاقات خودداری کرد. یک سخنگوی کاخ ریاست جمهوری افغانستان نیز این شرح از وقایع را رد کرد.

تردیدهای زیادی درباره برخی جنبه های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از جمله میزان مشارکت و تخلفات وجود دارد.

اما این اولین بار است که یک مقام بلندپایه غربی ظاهرا به این صراحت این نگرانی ها را مطرح می کند که سوالات بیشتری درباره سلامت و اعتبار کل این فرآیند به وجود می آورد و می تواند تحقق طرح تشکیل یک دولت موثر در یک کشور با ثبات را مشکل تر کند.

مطالب مرتبط