مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه پنجم شهریور

بررسی روزنامه های صبح پنجشنبه تهران

تیترهای اول

"غايب دادگاه چهارم!" عنوان اصلی ابتکار است، "واکنش دفتر خاتمی به دادگاه سه شنبه" تیتر آفتاب یزد، "اطلاعیه دفتر خاتمی درباره بداخلاقی های سیاسی" در صدر عنوان های اعتماد آمده و مردم سالاری از زبان یک نماینده مجلس نوشته "هیات منصفه سياسي تشکيل شود".

ایران روزنامه دولت به نقل از گفته های رهبر جمهوری اسلامی نوشته "تحرکات بعضی اشخاص دشمنان را امیدوار کرد"، "دستگاه قضائی بر اساس دلایل محکم قضاوت کند" عنوانی است که جام جم برای گزارش همان سخنان برگزیده و روزنامه جمهوری اسلامی از قول همین مقام نوشته "در حوادث پس از انتخابات تخلفات و جناياتي صورت گرفته است که بطور قطع با آنها برخورد خواهد شد".

حیات نو "‌اعتراض ‌‌گسترده ‌‌به ‌دادگاه‌هاى‌‌اخير" را در صدر اخبار خود آورده، سرمایه از "توطئه پیچیده القا و ایجاد اختلاف میان ارکان نظام" خبر داده، کیهان در تیتر اصلی خود نوشته "حوادث پس از انتخابات از پیش طراحی شده بود"، فرهیختگان از "تحقیق و تفحص از نظام بانکی و تربیت بدنی" خبر داده و دنیای اقتصاد "ركود بازار با مصالح نصف قيمت" را به عنوان خبر اصلی خود برگزیده است.

گزيده مقالات

اشکال های دادگاه

محمد عرفانی در مقاله ای در حیات نو به نقد دادگاه های سیاسی اخیر پرداخته و از جمله پرسیده ذکر پى در پى اسامى افرادى که در دادگاه حضور ندارند و از شخصيت‌هاى سياسى کشور هستند براساس کدام ماده قانونى صورت مى‌گيرد. اگر متهمان تبرئه شدند چگونه مى‌توان خسارتى که به واسطه ذکر اسامى به افراد ديگر وارد مى‌شود را جبران نمود؟

نویسنده پرسیده اگر دادگاه علنى است و متهمان اجازه گفت‌وگو با خبرنگاران را دارند چرا تنها از چند رسانه خاص دعوت مى‌شود؟- افرادى که بيشتر صندلى‌هاى دادگاه را پر کرده‌اند چه کسانى هستند؟ اگر دادگاه‌علنى است چرا امکان شرکت خانواده‌ها و سايرين فراهم نمى‌شود؟

در ادامه مقاله حیات نو سئوال شده به چه دليل چند نفر استعفا از عضويت در حزب متبوعشان را به صورت مشترک در اين دادگاه اعلام مى‌کنند آنها که با هم مرتبط نبوده‌اند ‌چگونه همگى به يک تصميم واحد رسيده‌اند؟ و اساسا اين تصميم چه ربطى به دادگاه و روند رسيدگى به اتهامات دارد؟ در زندان چه اتفاقى رخ داده که چند نفر تصميم به کناره‌گيرى از فعاليت‌‌هاى سياسى گرفته‌‌اند.

شدت عمل با مفسدان

کیهان در سرمقاله خود به نقد دستگاه قضاییه پرداخته و از جمله نوشته نبايد چهره دستگاه قضا را در برخورد قاطع با رانت خواران و مفسدان بزرگ اقتصادي در انظار آحاد ملت به چهره اي اهل تسامح و بي تفاوت تبديل كند چرا كه اينجا رأفت و عفو يك خطاي استراتژيك و غيرمجاز است و از طرف ديگر عدم قاطعيت در برخورد با كساني كه سرقفلي دست اندازي به حقوق مردم و بيت المال را از آن خود كرده اند حاشيه امني براي قانون شكنان و زياده خواهان فراهم مي نمايد.

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان خواست قاطبه مردم مبارزه با مفاسد اقتصادي است و اين مبارزه مي بايست فراتر از دايره بسته شعار، سخنراني، بخشنامه و وعده به افكارعمومي به صورتي كاملاً جدي و مستمر با نظارت عموم ملت پيگيري شود و نقش قوه قضاييه در اين ميان ممتاز و برجسته است هرچند كه به تنهايي و جدا از ساير قوا و نهادها امكان پذير نيست. مسئله مهم در اين خصوص اطلاع رساني درست و بهنگام و البته در چارچوب موازين قانوني به مردم است. امروز پرسش قشرهاي مختلف جامعه اين است كه مبارزه با مفاسد اقتصادي واقعاً در چه مرحله اي است؟

اختلال یک فلج در نظم؟

حسن یونسی در مقاله ای در حیات نو از جمله نقاط انتقاد آمیز دادگاه اخیر را آن جا دیده که سعيد حجاريان در حالى‌که به سختى راه مى‌رود و سخن مى‌گويد در کيفرخواست صادره به حضور در تجمعات غير قانونى اخلال در نظم عمومى از طريق بلوا و آشوب و حرکات غيرمتعارف و ايجاد ترس و وحشت در جامعه و ايراد الفاظ رکيک متهم شده است.

به نظر این وکیل دادگستری در حالى که اين افراد به شديدترين اتهامات متهم شده‌اند و عقل حکم مى‌کند که حداقل به دفاع از خود بپردازند تمامى دفاعيات و اظهارات ايشان حول مباحث تئوريک و تاکيد بر نبود تقلب و عذرخواهى از مردم و مقامات و اظهار پشيمانى دور مى‌زند آيا چنين چيزى منطقى است؟ آيا همين مسئله به ظاهر کوچک تمامى اين دادگاه را زير سوال نمى‌برد؟ چگونه ممکن است دهها شخصيت سياسى که سال‌ها گفته‌اند و شنيده‌اند و خوانده‌اند حتى کلمه اى در دفاع از خود سخن نگويند؟ آيا منطقى است که حتى يک نفر از آنها روى سخنان سابق خود پافشارى نکند؟

در ادامه این مقاله که روزنامه ناگزیر شده بخش هائی از آن را سه نقطه بگذارد آمده است استفاده از کلمات ناشايست در يک متن به اصطلاح حقوقى، متاسفانه دادستان آنچنان درگير شده است که در يک متن حقوقى بارها و بارها از کلماتى چون مستهجن، ذليلانه، خائنانه، تئوريزه کردن خيانت اوج خيانت به مردم استفاده کرده است کافى است تيترهاى کيفرخواست را مرور کنيد .

شکایت متهم شدگان

ایران در گزارش اصلی خود به بهانه طرح اتهاماتی علیه علی اکبر هاشمی و خانواده وی در دادگاه و توسط متهمان به بازگوئی همه آن اتهاماتی پرداخته که در جریان مبارزات انتخاباتی علیه رییس مجلس خبرگان به کار گرفته شد و در دنباله آن نوشته اگرچه حرف و حديث‌هايي درباره اختلافات عديده احمدي‌نژاد و هاشمي رفسنجاني وجود دارد اما فرمايشات رهبر انقلاب در خطبه نمازجمعه 29 خردادماه، ابعاد اين اختلاف‌نظرها را شفاف‌تر مي‌كند: «ميان آقاي هاشمي و رئيس‌جمهور از سال 84 اختلاف‌نظرهاي متعددي درباره مسائل خارجي، نحوه اجراي عدالت اجتماعي و برخي مسائل فرهنگي وجود دارد كه البته نظر رئيس‌جمهور به نظر بنده نزديك‌تر است.»

به نظر روزنامه دولت آن چه بعد از دادگاه اخیر صورت گرفت و خانواده هاشمی رفسنجانی و دفتر رییس جمهور سابق محمد خاتمی به تکذیب گفته های زندانیان پرداختند "تكذيب های عجولانه" است.

اشاره ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی به نامه مهدی هاشمی به رییس رادیو تلویزیون، اطلاعیه دفتر محمد خاتمی، پاسخ دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به گفته های رحیم مشائی رییس دفتر احمدی نژادست که روزنامه های مختلف آخر هفته به آن ها اشاره کرده اند و به نقل از این اطلاعیه نوشته اند "علي‌رغم تلاش شخصيت‌هاي مبارز و بزرگ انقلاب براي آرام كردن فضا و خنثي كردن القائات دشمنان خارجي به نظر مي‌رسد توطئه‌اي بسيار پيچيده براي القاي اختلاف بين اركان نظام اسلامي وجود دارد كه دامن زدن به اين توطئه نوعي يأس و نااميدي را در جامعه گسترش مي‌دهد."

گفتگو با رسانه های خارجی

آفتاب یزد در سرمقاله خود به بررسی پی آمدهای دادگاه سیاسی چهارم پرداخته و نوشته به نظر مي‌رسد حاميان روند فعلي، دو گروه مي‌باشند: عده‌اي نگران سرنوشت كشور و پيامد رفتارهايي هستند كه به ادعاي آنها، در راستاي انقلاب مخملي بوده و بي‌توجهي به آن مي‌تواند خطراتي را متوجه انقلاب و نظام كند. اگر اينچنين است آنها بايد از تكرار تجربه‌هاي ناموفق سابق در اخذ و پخش اعترافات خودداري كنندو به فكر روش‌هاي مـنـطـبـق بـا علم و ديـن مـي‌بـاشـنـد ضـمن آنكه بايد بدانند نهادينه شدن بي‌قانوني مي‌تواند كشور را به سوي آنارشيسم ببرد كـه قطعا مقابله با آن از ايستادگي در برابر انقلاب مخملي- اگر واقعا وجود داشته باشد- سخت تر است.

سردبیر این روزنامه به بخشی از کیفرخواست علیه سعید حجاریان اشاره کرده و نوشته گفتگو با رسانه‌خارجي، نقض كدام قانون موضوعه كشور است. با وجود دهها تريبون، شبكه و رسانه‌پرخرج حـكـومـتي و دولتي، چرا عده‌اي تصور مي‌كنند تاثيرگذاري چند گفتگو با رسانه‌هاي غيرفراگير خارجي، بيش از تبليغات رنگارنگ داخلي است؟

سرمقاله آفتاب یزد با تاکید بر این که تلاش برای بدنام کردن اصلاح طلبان چنان ارزش داشته که توصیه های دینی و احکام قانونی هم زیر پا گذاشته شده پرسیده اگـر محاكمه‌كنندگان و حاميان رسانه‌اي آنها بر اين باورند كه يك يا چـنـد گـفتگوي حجاريان، تا اين حد موثر است كه به ادعاي نويسندگان كيفرخواست، موجب آشوب در جامعه مي‌شود پــس بـايـد در بعضـي قضـاوت‌هـا در خصـوص تـاثيـرگـذاري اصلاح طلبان، تجديدنظر كنند.

مشکلات صنعت

محمود اسلاميان در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته حل مشكلات فعلي صنعت كشور، خارج از حوزه ستاد صنعت رقم مي‌خورد. در اين ترديد نداشته باشيم كه پتانسيل‌ها و قابليت‌هاي صنعتي كشور در همه بخش‌ها در سطح بالايي قرار دارد. منابع موجود كشور و خلاقيت كارآفرينان، حجم تجهيزات و سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده، چنانچه مشكلات ذكر شده مرتفع شود مي‌تواند در سطح بالاي كمي و كيفي عمل نمايد.

در ادامه این مقاله آمده افزايش توليد باعث جذب خيل بيكاران خواهد شد. آنچه بايستي در استراتژي صنعت كشور مورد توجه قرار گيرد، گريز از توسعه‌هاي نقطه‌اي است. براي مثال در سطح كشور حدود 3500 واحد توليد سنگ‌هاي ساختماني وجود دارد كه به صورت طبيعي به علت كوچك بودن و عدم امكان بازاريابي با قيمت تمام شده نسبتا بالا، توان رقابتي خود را از دست مي‌دهند و به همين دليل، سازماندهي كيفي و خوشه‌اي مهم خواهد بود.

نقدینگی به سوی بورس

"متعادل سازی عرضه و تقاضا راهکار مهار جهش های کاذب" عنوان سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه است که دکتر علی رحمانی در آن نوشته نبود جذابیت در بازار پول به دلیل کاهش نرخ سود سپرده های بانکی همچنین نبودن فرصت های سودآور سرمایه گذاری در بخش مسکن به دلیل تثبیت قیمت ها، موجب هدایت نقدینگی زیادی به سمت بورس شده که در حال افزایش است.

به نظر این کارشناس اقتصادی بهبود اقتصاد جهانی به خصوص در قیمت نفت، محصولات پتروشیمی، مس و دیگر محصولات صادراتی خوشبینی قابل توجهی را نسبت به سرمایه گذاری در بازار سهام به وجود آورده و افزایش تقاضا را در بورس تهران رقم زده است به طوری که برخلاف سنت همیشگی کاهش حجم معاملات در ماه مبارک رمضان، امسال شاهد افزایش حجم و ارزش معاملات در بورس تهران هستیم که مهم ترین دلیل آن ورود نقدینگی به بازار سرمایه است.