گلشیفته فراهانی و نیک آهنگ کوثر در جشنواره آزولو

Image caption بابک پیامی رئیس هیات داوران جشنواره آزولو

بیست و هشتمین جشنواره بین المللی سینمای هنر آزولو در شمال ایتالیا کار خود را آغاز کرد.

در مراسم افتتاحیه این جشنواره، جایزه الئونورا دوزه، هنرپیشه شناخته شده ایتالیایی، به گلشیفته فراهانی، هنرپیشه ایرانی داده شد.

شهر آزولو در شمال ایتالیا، در گذشته پاتوق شاعران، نویسندگان، آهنگ سازان و هنرمندان بوده و این سنت هنری را همیشه در خودش داشته است.

بابک پیامی کارگردان فیلم هایی چون "رای مخفی" و "سکوت میان دو فکر" رئیس هیات داوران 28 امین دوره از جشنواره بین المللی سینمای هنر آزولو است.

او در گفت و گو با بخش فارسی رادیو بی بی سی درباره این جشنواره می گوید: "این فستیوال از دهه هفتاد به عنوان فستیوال هنری بین المللی آزولو در جریان است. برنامه این جشنواره بیشتر متمرکز بر فیلم های کوتاه و فیلم های اول هنرمندان سراسر جهان است."

او در ادامه گفت: "ده سالی می شود که برگزارکنندگان این فستیوال را می شناسم و در جریان برگزاری آن از نزدیک هستم. امسال هم خوشحالم که در هیات داوران آن حضور دارم."

Image caption جایزه الئونورا دوزه به گلشیفته فراهانی اهدا شد

دفتر جشنواره سینمای هنر آزولو در کنفرانس مطبوعاتی که در ماه ژوئیه گذشته برگزار شد، اعلام داشت برنامه ها و تغییرات جدیدی به پیشنهاد بابک پیامی فیلمساز ایرانی در این جشنواره ایجاد شده است.

این برنامه ها شامل تاسیس یک سازمان غیر دولتی در جهت حمایت از فیلمسازان سانسور شده در سراسر جهان و همچنین حمایت از فیلمسازان بدون مرز است.

اضافه کردن یک بخش رسمی به جشنواره به عنوان سینمای سانسور نیز از دیگر پیشنهادات این فیلمساز ایرانی به دفتر جشنواره است.

بابک پیامی در رابطه با این تغییرات می گوید: "از امسال این فستیوال، یک بخش رسمی را به سینمای سانسور اختصاص خواهد داد. در طول سال به فیلم هایی که در کشورهای مختلف به دلیل سیاسی و یا به دلیل محدودیت هایی که از جانب حکومت ها به فیلمسازان اعمال می شود، توجه خواهد شد."

او همچنین گفت: "در واقع این توجه معطوف به سینمای سانسور شده ای است، که بقیه دنیا نباید آن را ببیند. این فیلم ها را در چارچوب فستیوال آزولو به نمایش می گذارند و از آن فیلمسازان حمایت می کنند."

در سالهای گذشته فیلم هایی از ایران در جشنواره سینمای هنر آزولو نمایش داشته شده و امسال نیز چند فیلم از ایران به دفتر این جشنواره رسیده است.

هر چند بابک پیامی هنوز اطلاعات دقیقی درباره فیلم هایی که قرار است از سینمای ایران در آزولو به نمایش درآید نداشت ولی درباره دیگر برنامه های این جشنواره گفت: "امسال با توجه به اعلام بخش سینمای سانسور، سمینارها و میزگردهایی با محوریت سانسور، دیکتاتوری و هنر برگزار می کند."

Image caption نمایشگاهی از کاریکاتورهای نیک آهنگ کوثر در جشنواره آزولو به نمایش در می آید

او در ادامه گفت: "از دیگر برنامه های این فستیوال، نمایشگاه بسیار زیبایی از کاریکاتورهای نیک آهنگ کوثر است."

در مراسم افتتاحییه این جشنواره نیز جایزه الئونورا دوزه، در یادبود هنرپیشه معروف ایتالیایی به گلشیفته فراهانی بازیگر ایرانی داده شد. اینگرید برگمن بازیگر سرشناس سوئدی از جمله بازیگرانی است که در گذشته موفق به دریافت این جایزه شده بود.

بابک پیامی در این رابطه گفت: "از این بابت خوشحالم که امسال جایزه ویژه ای در روز افتتاحیه - همه ساله به یک هنرپیشه زن داده می شود- به گلشیفته فراهانی داده شد. این جایزه به خاطر شجاعت اوست که هم در روبرو و هم در پشت دوربین سعی کرد هنرمندی خود را اجرا کند و نگذارد مورد سانسو قرار گیرد."

او همچنین گفت: "من افتخار این را دارم که در مراسم اهدای این جایزه حضور داشته باشم و جایزه را به خانم فراهانی تقدیم کنم."

جشنواره سینمای هنر آزولو از 28 ماه اوت آغاز و تا ششم سپتامبر به کار خود ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط