کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران کیست؟

آیت الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت جدید تهران

کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران روز جمعه (28 اوت) نخستین نماز جمعه خود را در این شهر امامت کرد.

او که کمتر از یک هفته پیش، از سوی آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی به این سمت منصوب شده رییس دادگاه انتظامی قضات و مدرس اخلاق حوزه علمیه قم است.

آقای صدیقی پس از محمد امامی کاشانی، اکبرهاشمی رفسنجانی، احمد جنتی و احمد خاتمی، پنجمین امام جمعه موقت تهران است.

او که از حامیان محمود احمدی نژاد و مشهور به موضعگیری های تند سیاسی است پیش از برگزاری نماز جمعه این هفته نسبت به آنچه" استفاده از تریبون نماز جمعه برای تامین مصالح شخصی، حزبی، خانوادگی و صنفی" خواند به شدت اعتراض کرده و گفته بود این کار "باعث خارج شدن از خط امام" می شود.

نخستین نمازجمعه کاظم صدیقی

کاظم صدیقی، امروز هم در خطبه های نماز جمعه ای که محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران، برای اولین بارسخنران پیش از خطبه های آن بود، گفت "هر كس از اين تريبون سوء استفاده كند و موجب سلب اعتماد مردم شود، در پيشگاه خداوند مسئوليت خواهد داشت."

امام جمعه موقت جدید تهران همچنین با اشاره به سخنان اخیر آیت الله خامنه ای درباره اتفاقات بعد از انتخابات گقت "هر كس كه عامل اين اتفاقات بوده بايد بداند اين يك خطای شخصی نيست."

آقای صدیقی از مردم خواست "همه دست به هم دهند و مشكلات را فراموش كنند تا خدا نيز در این زمینه به آنها كمک کند."

آقای صدیقی در توصیف "قیامت" گفت:" در قيامت هر كه قصرها، باغ‌ها، گلزارها، چشم های جاری، عسل مصفا و همسران دلپذير دارد همه را از اين دنيا فرستاده است."

امام جمعه موقت تهران روز جمعه را روز پيوند با "ولی اعظم" خواند و گفت "می ‌خواهيم در روز جمعه به دور آقا امام زمان بگرديم."

روالی که پایدار نماند

تا پیش از انتخابات، هریک از چهار امام جمعه دیگر تهران، محمد امامی کاشانی، اکبرهاشمی رفسنجانی، احمد جنتی و احمد خاتمی، به نوبت نماز جمعه را اقامه می کردند، روالی که پس از انتخابات بهم خورد و هاشمی رفسنجانی دوبار، سر نوبت خود، در نماز جمعه حاضر نشد.

سخنران ثابت مهدیه تهران

پنجمین امام جمعه موقت تهران سخنران ثابت مهدیه تهران نیز هست.

مکان مهدیه تهران را شیخ احمد کافی، واعظ سنتی و پر طرفداری که با روشنفکران دینی مانند علی شریعتی مخالف بود در سال 1347 خریداری کرد .

در ابتدا تنها جلسات ‏دعای كميل و دعای ندبه در این مکان برگزار می شد اما بعدها پس از پايان جنگ ایران و عراق، وقتي كه گروهی از رزمندگان ایرانی"هيئت رزمندگان اسلام" را تشكيل دادند، مهديه تهران برای برگزاری جلسات در ‏اختيار اين هيئت قرار گرفت.

فعالیت های مهدیه تهران به تدریج جنبه سیاسی پیدا کرد، بعد سیاسی آن پررنگ وپررگتر شد و درجلسات آن علیه دولت آقای هاشمی رفسنجانی و سپس محمد خاتمی موضع‌گيری هایی انجام شد.

دو سال پیش دبيرخانه شورای اطلاع رسانی دولت محمود احمدی نژاد اعلام کرد، به پيشنهاد معاون نظارت و برنامه‌ريزی رییس جمهوری یک میلیارد ریال از محل اعتبار هزينه‌های پيش‌بينی نشده سرمايه‌ای قانون ‏بودجه به ساخت مهديه تهران پرداخت شده است.

مجازات"حد"

سایت شبکه ایران، پایگاه اینترنتی وابسته به دولت ایران چندی پیش گفتگویی در مورد سخنان بحث بر انگیز آیت الله صانعی درباره اتفاقات اخیر، با امام جمعه موقت جدید تهران انجام داده بود.

این سایت در حالیکه او را را آیت الله خطاب کرده از قول وی نوشته است" ایراد چنین نسبت‌های ناحقی از طرف هر فردی به هر انسان دیگری داده شود مجازات "حد" دارد."

آیت الله صانعی حدود 10 روز پیش در سخنانی از برخورد با معترضین به نتیجه انتخابات به شدت انتقاد کرده و در مذمت عوامفریبی به نقل روایتی پرداخته بود که هواداران محمود احمدی نژاد به شدت به آن اعتراض کردند.

او در این روایت به شخصی که ادعا کرده بود امام زمان را دیده اشاره کرده بود.

مطالب مرتبط