آژانس: ایران تولید اورانیم غنی شده را کاهش داده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی
Image caption آژانس تاکید کرده ایران پاسخی به سوالات موجود درباره "ابعاد احتمالی نظامی" برنامه هسته ای خود نداده است

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران تولید اورانیم غنی شده با غلظت پایین را ادامه داده اما حجم این تولید کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش ایران همچنین به بازرسان آژانس اجازه بازدید از یک رآکتور اتمی را که آژانس همواره خواهان دسترسی به آن بوده، داده است.

اما آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرده ایران بیش از یکسال است که پاسخی به سوالات موجود درباره "ابعاد احتمالی نظامی" برنامه هسته ای خود نداده است.

این گزارش می افزاید آژانس همواره به ایران گفته که این کشور به جای ارائه پاسخ های روشن و محتوایی بیشتر به مسایل جانبی پرداخته و یا به "پاسخ های کوتاه و یا تکذیب های ساده قناعت" کرده است.

گزارش یاد شده مشخصا به سوالاتی در زمینه سفر یک "تبعه خارجی" که دارای دانش تسلیحات اتمی بوده به ایران اشاره می کند و می افزاید این سفر توسط آژانس تایید شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی مایل است مقام های ایران توضیحات بیشتری درباره سفر کارشناس یاد شده به این کشور بدهند.

گزارش آژانس همچنین به سند دست نویس مربوط به پروژه موسوم به نمک سبز اشاره می کند که ایران وجود آن را تایید کرده اما هنوز به آژانس امکان دسترسی به افراد نامبرده در آن را فراهم نکرده است.

علاوه بر این آژانس بین المللی انرژی اتمی خواستار گفتگو با ایران درباره مهندسی و نحوه طراحی موشک شهاب 3 برای اطمینان از عدم ارتباط آن با برنامه های هسته ای این کشور شده است.

کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که بدنبال تولید اورانیم غنی شده برای دستیابی به سلاح اتمی است.

اما ایران همواره این اتهام ها را رد کرده و گفته است تنها بدنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

گزارش اخیر آژانس در آستانه نشست هفته آتی گروه 1+5 درباره برنامه اتمی ایران منتشر می شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به خودداری ایران از توقف غنی سازی اورانیم تاکنون تحریم های متعددی علیه این کشور اعمال کرده است.

مطالب مرتبط