والیبال ایران به مسابقات جهانی صعود کرد

Image caption بازیکنان تیم ایران شادترین نفرات حاضر در ورزشگاه کوماکی ژاپن بودند

تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود در مرحله مقدماتی بازی های جام جهانی ۲۰۱۰ ایتالیا، تیم قزاقستان را شکست داد و به عنوان تیم دوم گروه، بعد از ژاپن، به مسابقات جهانی والیبال راه پیدا کرد.

تیم ایران در این بازی با نتیجه ۳ بر یک و با نتایج ۲۵ بر ۱۸، ۲۵ بر ۱۴، ۲۳ بر ۲۵ و ۲۵ بر ۱۶ تیم قزاقستان را شکست داد تا سرنوشت صعود یا عدم صعود این تیم به بازی ژاپن و کره جنوبی که چند ساعت بعد از بازی ایران برگزار شد، گره بخورد.

به گزارش سایت رسمی این بازی ها همه بازیکنان تیم ایران هنگام بازی ژاپن با کره جنوبی در سالن حاضر بودند و با هیجان و اضطراب زیاد بازی را دنبال می کردند.

ژاپن، میزبان این بازی ها، در ست اول به سختی و با نتیجه ۲۵ بر ۲۳ پیروز شد، اما ست دوم را به راحتی ۲۵ بر ۱۶ از آن خود کرد و در ست آخر هم با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ کار را تمام کرد.

با توجه به این که پیش از این دیدار هم صعود ژاپن به بازی های جهانی تقریبا مسلم بود، شاید خوشحال ترین افراد حاضر در سالن، نه ژاپنی ها، بلکه بازکنان تیم ملی ایران بودند.

تیم ایران در دو بازی اول خود کره جنوبی، از قدرتمندترین تیم های والیبال آسیا، را با نتیجه ۳ بر دو شکست داده بود و در مقابل ژاپن با نتیجه ۳ بر یک شکست خورده بود.

Image caption تعدادی از ایرانیان ساکن ژاپن با نمادهای سبز در سالن حضور پیدا کرده بودند

در پایان تیم ژاپن با ۶ امتیاز و ایران با ۵ امتیاز در رده های اول و دوم گروه قرار گرفتند و به بازی های جام جهانی سال ۲۰۱۰ که در ایتالیا برگزار خواهد شد، راه یافتند.

این چهارمین باری است که والیبال بزرگسالان ایران به مسابقات جهانی راه پیدا می کند.

ایران پیش از این در سال های 1970، 1998، و 2006 به مسابقات جهانی راه یافته بود و در سال 1991 نیز به دور نهایی جام جهانی والیبال صعود کرد.

بهترین نتیجه کسب شده از سوی ایران در مسابقات جهانی، مقام نوزدهم (در سال 1998) و یازدهم (در جام جهانی 1991 ژاپن که در آن 12 تیم حضور داشتند) بوده است.

پیش از این و در گروه دیگر مقدماتی از قاره آسیا هم تیم های چین و استرالیا به مسابقات جهانی صعود کرده بودند.

در پایان این مرحله سیدمحمد موسوی عراقی، به عنوان بهترین مدافع روی تور و میرسعید معروف به عنوان بهترین پاسور مسابقات انتخاب شد.

سرمربیگری تیم ایران را در این مسابقات حسین مدنی بر عهده داشت و اعضای تیم ایران عبارت بودند از مجتبی عطار، سعید معروف، سیدمحمد موسوی عراقی، حمزه زرینی، علیرضا نادی (کاپیتان)، محسن عندلیب، آرش صادقیانی، فرهاد نظری افشار، مهدی مهدوی، آرش کشاورزی، حسام بخششی، محمد محمدکاظم.

مطالب مرتبط