تشكيل كميته بررسي اجساد مجهول‌الهويه در شورای شهر تهران

خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران اعلام کرده که این شورا دو تن از اعضای خود را مسئول پیگیری "اجساد مجهوال الهویه" کرده است.

این تصمیم بعد از آن گرفته شده است که وبسایت نوروز به نقل از یک کارمند بهشت زهرا نوشته بود که 44 جسد بدون نام و مشخصات در روزهای 21 و 24 تیرماه و در جریان وقایع بعد از انتخابات در میان تدابیر شدید امنیتی در قطعه 302 بهشت زهرا دفن شده است.

همزمان با انتشار این خبر، کمیته ویژه مجلس اعلام کرد که ادعای دفن مخفیانه اجساد گروهی از معترضان که در جریان خشونت های پس از انتخابات کشته شدند را بررسی می کند.

بعد از آن نیز اعلام شد محمود رضائیان، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا، بزرگترین گورستان تهران از سمتش برکنار شده اما آقای رضائیان گفت بازنشسته شده است.

آقای دانشجو گفته است که مدیر عامل بهشت زهرا 42 سال در شهرداری تهران کار کرده و بعد از 24 سال مدیریت بهشت زهرا بازنشسته شده است.

به گفته سخنگوی شورای شهر تهران، شمار افراد مجهول الهویه ای که در بهشت زهرا دفن شده اند نزدیک به آمار مشابه سال قبل است و سازمان بهشت زهرا هم بر اساس مسئولیت های خود عمل کرده است.

آقای رضائیان هم پیش از این اعلام کرده بود: "هرگز دفن دسته جمعی یا تدفین بی و نام نشان افراد در بهشت زهرا صورت نگرفته و تمامی تدفین های انجام شده در بهشت زهرا با گواهی فوت و تائید سازمان پزشکی قانونی بوده است."

به گفته او، قطعه 302 بهشت زهرا، يک قطعه عمومی است که حدود 40 درصد اموات روزانه شهروندان تهرانی در آن دفن می شوند و در بخشی از اين قطعه همچون روال عادی قطعات عمومی معدودی افراد مجهول‌الهويه که در اثر سانحه رانندگی يا احتمالا اعتياد به مواد مخدر فوت شده و از پزشکی قانونی اعزام شده‌اند، با رعايت کليه تشريفات قانونی و شرعی دفن می شوند.

اما حنیف مزورعی، سردبیر وبسایت نوروز به تلویزیون بی بی سی فارسی گفته است که این اجساد در روزهای پس از 18 تیر شبانه و بدون رعایت تشریفات مذهبی در قطعه 302 دفن شدند.

به گفته او شخص یا اشخاصی از کارکنان بهشت زهرا به نوروز خبر دادند که شبهای 21 و 24 تیر کاروانی از اتومبیل هایی که به سازمان بهشت زهرا تعلق نداشته وارد قبرستان شدند.

تحقیق در مجلس

وبسایت نوروز ویدیویی منتشر کرده که ظاهرا تعدادی از قبرهای قطعه 302 را تنها با شماره جواز دفن و بدون نام شخص مدفون نشان می دهد.

Image caption تصویری از یک ویدئو که ادعا می کند قبر قربانیان خشونتهاست که بدون نام و نشان دفن شدند

بعد از انتشار این ویدیو حمیدرضا کاتوزیان، نماینده مجلس و عضو کمیته حقیقت یاب مجلس اعلام کرد که مجلس درحال تحقیق درباره شایعه دفن دسته جمعی بازداشتی های پس از انتخابات است.

مدتی بعد آقای کاتوزیان اعلام کرد که از قطعه 302 بهشت زهرا بازدید کرده و "این موضوع که افرادی در بهشت زهرا دفن شده و روی محل دفن آنها شماره دفن به جای نام آنها حک شده، صحت دارد اما مسئولیت بررسی در این رابطه شهرداری و بهشت زهرا نیست بلکه باید از پزشکی قانونی استعلام شود."

به گفته آقای کاتوزیان، در این قطعه افرادی را که به هر صورت در حوادثی فوت می کنند و هویت آنها نامشخص است،پس از مدتی از سوی پزشکی قانونی به این قطعه بهشت زهرا منتقل شده و در اینجا دفن می شوند.

هنوز آمار دقیق و قابل اعتمادی از تعداد کسانی که در جریان سرکوب اعتراضات و ناآرامی های پس از انتخابات کشته شدند در دست نیست.

مقام های دولتی شمار این افراد را حدود 30 نفر اعلام کرده اند که می گویند از جمله شامل 9 بسیجی نیز می شود. اما یک کمیته تحت نظر میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای معترض به نتایج انتخابات، از تنظیم فهرستی از اسامی 69 کشته خبر داده اند که می گویند هنوز نهایی نیست.

مطالب مرتبط