مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 9 شهریور

تیترهای اول

"صف‌بندي اصولگرايان در برابر كابينه دهم" تیتر اول آفتاب یزد است، "حمله در نخستين گام" عنوان اصلی اعتماد، ابتکار "جدال هماهنگی با کارآمدی " را در صدر اخبار خود آورده، ایران از قول رییس دولت نوشته "همه در يك سنگريم، دولت را همراهي كنيد"، جوان از "بی سابقه ترین جلسه رای اعتماد" خبر داده است.

"نخستین مواجهه با کابینه دهم" عنوان دنیای اقتصاد است، "ژنرال های مجلس علیه وزیران احمدی نژاد" عنوان سرمایه، کیهان "حرف هاي داغ بهارستان در بررسي كابينه دهم" را در صدر اخبار خود آورده، مردم سالاری "چالش بر سر برنامه هاي دولت دهم" و رسالت از زبان رییس دولت نوشته "رای مجلس به کابینه بدخواهان را نومید می کند".

جام جم از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته "اساتید دانشگاه فرماندهان جبهه جنگ نرم با دشمن هستند" و روزنامه جمهوری اسلامی از زبان همین مقام در تیتر اول خود نوشته "اساتيد بايد در جهت برنامه مخالف دشمن حرکت کرده و دانشگاهها را فضاي اميد به آينده کنند" و "کمک 250 ميليارد تومانى دولت به صدا و سيما" تیتر حیات نو است.

گزيده مقالات

سطح مدیریتی یکسان

مردم سالاری در گزارش خود از جلسه رای اعتماد مجلس به کابینه پیشنهادی نوشته احمدي نژاد دليل برکناري برخي وزرا را جاماندن آنها از دولت اعلام کرد اما نگفت که چرا اغلب اين وزرا، پس از انتقاد به عملکرد دولت برکنار شده اند؟ جالب است که رئيس دولت دهم، حتي از جابجايي وزرا در وزارتخانه هاي مختلف دفاع کرده و صراحتا سطح مديريتي را يکسان دانسته و تخصص را داراي درجه اهميت کمتري مي داند.

به نوشته این روزنامه جالبتر اين که آقاي احمدي نژاد تمايل زيادي دارد که همچنان به موضوع انتخابات رياست جمهوري هم بپردازد. او يکبار گفت که حضور در مناظره هاي پرتنش تلويزيوني را«فقط به خاطر نظام اسلا مي » پذيرفته در حاليکه خيلي ها اين«خطر» را نمي پذيرفتند; البته بجز شهيد رجايي و شهيد بهشتي و شهيد باهنر. او مخدوش بودن انتخابات را هم رد کرد و از «سياسيوني» انتقاد کرد که«ازمردم فاصله گرفته اند» و البته باز هم راي خود را 40 ميليون- و حتي 70 ميليون- ذکر کرد; بدون آنکه پاسخي به 14 ميليون نفري بدهد که در انتخابات به او راي نداده اند.

در پایان این مقاله آمده گويا موضوع انتخابات هنوز براي آقاي احمدي نژاد هم تمام نشده است و او به هر دليلي تمايل دارد به اين موضوع گريزي بزند، حتي در جلسه راي اعتماد به وزرا; و اين پيام روشني دارد که نمي توان به سادگي از کنار آن عبور کرد.

پرچالش ترین

سردبیر روزنامه رسالت در سرمقاله این روزنامه نوشته در انتخابات اخیر که پرچالش ترين انتخابات رياست جمهوري پس از انقلاب بود دوم خرداديها با شکستن خط قرمزها و همگرايي با پروژه کودتاي مخملي دشمنان ، در اندازه مخالفان جدي دولت ظاهر شدند و معارضه با دولت را در دستور کار دارند.

کاظم انبارلوئی در این مقاله اضافه کرده کساني که مستقيم جريان راي اعتماد در مجلس ديروز را پيگيري مي کردند به خوبي قرائت نو از استقلال قوا ، تعامل ، همکاري دولت و مجلس را مي توانستند فهم کنند. مجلس و دولت هر دو به جريان و طيف وسيع اصولگرايي تعلق دارد . اما اين مهم باعث نشده که از نقد مشفقانه و دلسوزانه هم پرهيزي داشته باشند.

خربزه و هلو

روزنامه اعتماد خبر داده که هفته نامه یالثارات نوشته است اگر به شما بگويند خربزه چه حالي مي شويد؟

هفته نامه يالثارات ارگان مطبوعاتي انصار حزب الله به اينکه احمدي نژاد کامران باقري لنکراني وزير بهداشت را در تلويزيون «هلو» توصيف کرد، معترض شد و نوشت: اگر يکي پيدا شود و به رئيس جمهور يک لقب اين جوري بدهد (مثلاً هلو يا پرتقال يا خربزه) ايشان و اطرافيان شان چه حالي پيدا مي کنند؟ آيا اگر آن يک نفر بگويد از روي محبت و شوخي با رئيس جمهور و از فرط خودماني بودن با ايشان، احمدي نژاد را به يک ميوه تشبيه کرده، آن وقت مساله حل خواهد شد؟ شأن هر فرد دست خود اوست. اگر احمدي نژاد در رسانه ملي با سايرين از اين رفتارها بکند، ديگر توقع نداشته باشد که بقيه رعايت شأن او را بکنند.

زنان وزیر

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته هرچند موضع اصلي اغلب كارگزاران نظام نسبت به معرفي چند وزير مقدم بودن شايستگي زنان در برابر جنسيت آنان مي باشد اما با اين حال خبرهاي رسيده از منابع موثق حكايت از آن دارد كه با وجود اينكه فتواي رهبر منعي را نسبت به معرفي وزير زن اعلام نمي دارد اما با اين وجود به دولت مردان اعلام شده كه دغدغه هاي مراجع در نظر گرفته شده و تاييد آنان نيز براي همراهي با اين تصميم جنجالي اخذ شود.

به گزارش این روزنامه يكي از مراجع معترض قم با ارسال پيامي تند و تهديدآميز خطاب به رئيس مجلس اعلام كرده كه درصورتي كه حتي يكي از زنان مذكور راي بياورند تمامي دولت و كابينه را فاقد مشروعيت اعلام خواهد كرد. در همين حال خبر مي رسد كه يكي از نمايندگان شاخص مجلس شوراي اسلامي به وزيران زن معرفي شده پيشنهاد استعفا را قبل از هرگونه اتفاق ناخوشايندي داده كه اين زنان اعلام كرده اند كه رئيس جمهور از آنان قول ايستادگي تا آخر را گرفته و درصورت راي نياوردن آنان دوباره چند وزير زن به مجلس معرفي خواهند شد.

کشته شدگان در ابهام

سرمایه در گزارشی از سردرگمی درباره تعداد کشته شدگان حوادث اخیر خبر داده و نوشته این سرگردانی ها با آماری که فرمانده سپاه اعلام داشت بیشتر شده است چرا که سردار جعفری تعداد کشته شدگان حوادث پس از انتخابات را 29 نفر اعلام کرد و پیش از این حجت الاسلام طائب فرمانده نیروی مقاومت بسیج تعداد بسیجیانی که در حوادث پس از انتخابات کشته شده بودند را هفت نفر اعلام کرده بود.

به نوشته این روزنامه ارگان رهپویان انقلاب اسلامی که زیر نظر علی زاکانی مسوول سابق بسیج دانشجویی فعالیت می کند نیز تعداد کشته های پس از انتخابات را 33 نفر اعلام کرده در حالی گه علیرضا حسینی بهشتی که نماینده میرحسین موسوی در هیات ویژه آسیب دیدگان حوادث پس از انتخابات است پیش از این گفته بود فهرستی شامل نام 69 نفر از کسانی که در نا آرامی های پس از انتخابات کشته شده اند و حدود 220 نفر از بازداشت شدگان را به مجلس ارائه کرده است. مقام های دولتی ایران نیز تعداد قربانیان ناآرامی های پس از انتخابات را حدود 30 نفر اعلام کرده بودند.

به نظر روزنامه سرمایه نگاهی به آمارهای متناقضی که طی روز و هفته های اخیر به اشکال گوناگون ارائه شده و موجبات تشویش اذهان عمومی را نیز فراهم کرده است یک بار دیگر سبب شده ضرورت اطلاع رسانی شفاف در این موضوع بیش از پیش احساس شود.

انقلاب مخملی حجتیه

روزنامه خبر از قول عماد افروغ نوشته تاکنون انقلاب مخملی نداشته‌ايم، اما اگر نگاه متحجرانه و تفکر حجتیه ادامه یابد این اتفاق رخ خواهد داد. این تفکری است که توجهی به مدیریت سالم و مطلوب جامعه ندارد و همچنین به ضرورت‌ها و واقعیت‌های اداره صحیح جامعه نیز بی‌توجه است. این تفکر به گونه‌ای با اندیشه امام هم فاصله دارد.

به نوشته خبر رییس سابق کمیسون فرهنگی مجلس درباره قرائت متحجرانه و حجتیه توضیح مي‌دهد: معتقدم که این تفکر متحجرانه و در قالب تفکری است که به مردم و حق آنها چه به اعتبار اسلامیت نظام و چه به اعتبار جمهوریت آن وقعی نمی‌نهد. من واقعا برخورد رحمت‌آمیزی نمی‌بینم و متاسفانه کماکان هم این برخوردهای قهرآمیز ادامه دارد و این هیچ نسبتی با آموزه‌های دینی و الگوی علوی و نبوی و با ضرورت‌های مدیریت صحیح جامعه ندارد.

گروه های نفوذی

کیهان در سرمقاله خود بدون اشاره به حملات چند هفته اخیر این روزنامه به گروه های منقد دولت از یک گروه نام برده که در دو دهه گذشته براي ايجاد كدورت بين نظام و دانشگاه دست به كار شده اند و متاسفانه بايد گفت به مرور تعدادي از «دانشگاههاي مادر» را تصرف كرده اند. همان ها که بخشي از نخبگان را از نظام جدا كرده و بعضي را به مقابله با نظام كشانده اند يك دسته سياسي هم طي دو دهه اخير با رسوخ به اركان مختلف بيت امام اقدامات خيانت باري داشته اند ولي وقتي اتفاقي مي افتد، نوعا نام يك نفر كه در بالا نشسته، ديده مي شود!

نویسنده سرمقاله کیهان در ضمن به گروهی اشاره کرده که طي دو دهه گذشته تلاش فراواني كردند تا آقاي هاشمي را از نظام جدا كرده و سپس در مقابل آن قرار دهند. اين ها از طريق اقتصاد و فرهنگ وارد شدند و بعد از 3سال كار را به جايي رساندند كه راهبردهاي اصلي سياست هاي اقتصادي و فرهنگي دولت هاشمي در مقابل مصالح و سياست هاي نظام قرار گرفت. در مرحله بعد، اين ها نزديكان آقاي هاشمي را به مقابله با نظام و همزيستي با جريانات معارض نظام كشاندند و در پاره اي از موارد، مكتوب يا سخني از آقاي هاشمي- كه ركن نظام بود- براي تقويت يك روند آلوده و يا تضعيف حركت اصيل انقلاب دريافت كردند. در اين صحنه ها نيز نوعا نام آقاي هاشمي و يكي دو نفر از منسوبين او بر سر زبان ها مي افتاد ولي از كارگردانان پشت صحنه اين سناريو كمتر سخن گفته مي شد.

اتهام بمب گذاری

محمد عرفانی در مقاله ای در حیات نو با اشاره به اتهاماتی که برخی کشورها به وزیر پیشنهادی برای نیروهای مسلح وارد کرده و وی را در بمب گذاری در ارژانین متهم کرده اند به یادآورده احمدى‌نژاد در مناظره تلويزيونى با مهندس ميرحسين موسوى با طرح اين اتهام که دولت دوران دفاع مقدس اقدام به بمب‌گذارى در عربستان کرده است تلاش نمود تا عملکرد و سابقه ميرحسين را در حوزه سياست خارجى زير سوال برده و از رهگذر اين کار به مخاطب اينگونه القا کند که موسوى و دولتش ماجراجو بوده‌اند و خسارت‌هايى را براى ايران به بار آورده‌اند.

به نوشته حیات نو احمدى‌نژاد: در آن لحظات توجه نداشت که همان مطالبى را در تلويزيون رسمى ايران مطرح مى‌کند که تا آن زمان به صورت شايعه و در قالب تبليغات سوء خارجى عليه جمهورى اسلامى مطرح مى‌شد. احتمالا احمدى‌‌نژاد درآن مناظره فقط به محکوميت ميرحسين مى‌انديشيد و امروز بيش از پيش متوجه عواقب سخنان آن شب خود شده است.

به نظر نویسنده این مقاله آيا اگر يکى از رسانه‌هاى گروهى مستقل و يا فعالان سياسى همان جملات را مطرح مى‌کرد به تشويش اذهان عمومي، تبليغ عليه نظام و اقدام عليه امنيت ملى متهم نمى‌شد؟ امروز که به آن مناظره مى‌انديشم بيشتر به رمز و راز سکوت ميرحسين پى مى‌برم. بدون شک اگر ميرحسين وارد بحث پيرامون اين موضوع مى‌شد بحرانى به راه انداخت.

قانون شکنان

ابتکار در سرمقاله خود درباره کمیته ویژه قوه قضاییه برای رسیدگی به حوادث پس از انتخابات نوشته قانون شکناني که با هياهو و دادن آدرس هاي غلط در دو ماه گذشته کوشيده اند تا مسير عدالت را منحرف کنند و حاشيه امني براي متجاوزان حقوق ملت و نظام ايجاد کنند، همچنان سعي خواهند کرد تا در کار اين کميته ويژه هم کارشکني و ايجاد اختلال کنند و در اين ميان فرقي بين هيچ کدام از طرفين دعوا نيست.

به نوشته این روزنامه بهترين نمونه آن، پيگيري موضوع قتل ترانه موسوي است که اگر مشخص شود برنامه اي که در سيما ساخته و پخش شد به دور از حقيقت بوده است، در واقع سر نخ بسياري ديگر از قانون شکني ها هم کشف خواهد شد. تحقيق و بررسي موضوع قتل ترانه موسوي همچون چراغي است که در اين غار تاريک، جويندگان عدالت و حقيقت را به مسير درست هدايت خواهد کرد.

زندگی گران

شاهین شایان آرانی در سرمقاله سرمایه نوشته در اینکه در سال های اخیر زندگی برای خانوارهای ایرانی سخت تر شده شکی نیست و زندگی واقعی ما هم همین امر را نشان می دهد و سهم اجاره مسکن و تحصیل بیشتر شده و سهم مواد خوراکی را کاهش داده است. آمار و ارقام گواه همین امر است و کاهش و تغییر در رجحان مصرف کننده و مطلوبیت نهایی مصرف کننده این امر را نشان می دهد که باید با افزایش فشارها و جایگزینی درآمدهایی که خانوار ایرانی دارد ولی در جایی ثبت نمی شود جبران شود.

به نظر این کارشناس اقتصادی منظور از درآمدهای اینچنینی درآمدهای نامشروع نمی تواند باشد بلکه درآمدهایی چون مسافرکشی هم وجود دارد که در هیچ کجا ثبت نمی شود و اقشار مختلف جامعه از کارگر گرفته تا معلم تن به آن داده اند. به هر حال هر یک به شکلی سعی می کنند زندگی خود را به نحو مطلوب تر اداره کنند؛ مطلوبیتی که به بهای فشار بیشتر کاری و تحمل سختی های بیشتر حاصل می شود تا شاید رفاه خانوار در سطح گذشته خود ثابت بماند.