دیک چنی: از حمله نظامی به ایران حمایت می کردم

دیک چنی، معاون جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، گفته که با جورج بوش در مورد اقدام نظامی علیه مراکز اتمی ایران اختلاف نظر داشته است.

دیک چنی 8 سال معاون جورج بوش بود. از دیک چنی 68 ساله در آمریکا به عنوان بانفوذترین و پنهان کارترین معاون رئیس جمهوری این کشور یاد می شود.

وی در مصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز آمریکا که روز یکشنبه (30 اوت) پخش شد گفت که نحوه برخورد با برنامه اتمی ایران یکی از موضوع هایی بود که جورج بوش در موردش تصمیمی برخلاف توصیه وی گرفت.

دیک چنی اذعان کرد که او نسبت به مقام های ارشد دیگر در دولت جورج بوش، بیشتر طرفدار حمله نظامی به ایران بود.

ناظران در آمریکا از کاندولیزا رایس و رابرت گیتس وزرای امور خارجه و دفاع جورج بوش در دوره دوم ریاست جمهوری اش، به عنوان طرفداران اصلی خط مشی دیپلماتیک در مقابل ایران یاد می کنند.

رابرت گیتس در دولت باراک اوباما هم به عنوان وزیر دفاع آمریکا ابقا شده است.

دیک چنی روز یکشنبه در عین حال گفت که نمی تواند به طور قاطع بگوید که عدم حمله به تاسیسات اتمی ایران یک اشتباه بود، زیرا به گفته او نتیجه چنین اقدام هم نامعلوم بود.

دیک چنی گفت، معتقد بود که گزینه نظامی باید به قوت خود باقی می ماند چرا که به گفته دیک چنی، تا زمانی که دولت ایران واقعا باور نکند که آمریکا برنامه حمله به این کشور را دارد، در مذاکرات اتمی پیشرفتی حاصل نخواهد شد.

دیک چنی گفت در نهایت جورج بوش تصمیم گرفت که خط مشی دیپلماتیک در مقابل ایران را دنبال کند.

منتقدان این خط مشی را ضعیف ارزیابی کرده اند، چرا که دولت بوش شرکت فعال آمریکا در مذاکرات گروه (1+5) با ایران را مشروط به تعلیق کامل برنامه غنی سازی اورانیوم ایران کرده بود.

گروه (1+5) متشکل از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، به ایران برای حل و فصل مناقشه اتمی پیشنهادی ارائه کرده است.

ایران که تمام برنامه های اتمی خود را صلح آمیز می داند، هنوز رسما به این پیشنهاد پاسخ نداده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا، می گوید کشورش که در مذاکرات اتمی گروه (1+5) با ایران نه به عنوان ناظر بلکه به طور فعال شرکت خواهد کرد.

او می گوید در پایان ماه سپتامبر امسال در صورت عدم پاسخ "مثبت" ایران به پیشنهاد گروه (1+5) در خط مشی دیپلماتیک دولتش در قبال ایران بازنگری و تحریم ها علیه ایران را تشدید خواهد کرد.

دولت اوباما می گوید ایران درصدد دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته ای است. ایران این اتهام را بی اساس می داند.

مطالب مرتبط