سومین جلسه مجلس برای بررسی وزرای دولت دهم

سومین جلسه مجلس ایران برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی محمود احمدی نژاد رییس دولت دهم در جمهوری اسلامی امروز برگزار شد. این جلسه تفاوت خاصی با جلسات دو روز پیش نداشت.

به احتمال زیاد مجلس فردا رای گیری برای تایید یا عدم تایید صلاحیت افراد پیشنهادی برای تصدی امور وزارتخانه ها را آغاز خواهد کرد.

یکی از ویژگی های جلسه سوم مجلس آن بود که شماری از وزیران پیشنهادی از جمله برای وزارت کشاورزی و وزارت دادگستری مخالفی نداشتند و به همین دلیل زمینه ای برای صحبت موافق هم وجود نداشت. صادق زیبا کلام استاد دانشگاه در تهران این بی مخالف بودن شماری از وزرای پیشنهادی را نشانه آن می داند که مجلس در برخورد با وزرای پیشنهادی آقای احمدی نژاد بدور از جناح بندی و خط و خط کشی های سیاسی برخورد می کند.

به گفته آقای زیبا کلام، عمده مخالفت ها حول برنامه ها و بی برنامگی ها و سوابق وزرایی است که در دولت پیشین از خود عملکردی برجای گذاشته اند که اکنون نمایندگان با استناد به عملکردها مخالفت هایی مطرح می کنند.

اما حداقل در یک مورد مخالف نداشتن وزیر پیشنهادی، علت سیاسی داشت. احمد وحیدی وزیر پیشنهادی برای وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از جمله افراد بی مخالف بود و تنها مخالفی که برای سخنرانی علیه وحیدی ثبت نام کرده بود هم مخالفت خود را پس گرفت و علت این امر را دخالت های "رژیم صهیونیستی" در این رابطه اعلام کرد و گفت که به آقای وحیدی رای مثبت خواهد داد.

طرح نام وحیدی، برای جانشینی آقای نجار در وزارت دفاع، در محیط بین المللی تا اندازه ای جنجال برانگیز شده چون نام وی به عنوان فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زمان انفجار ساختمان انجمن یهودیان در آرژانتین در این پرونده مطرح است. اگرچه پلیس بین الملل در صدد تعقیب و بازداشت آقای وحیدی نیست اما نام وی در وب سایت اینترپل آمده و ظن دخالت وی در ماجرای انفجار در کنار نام هایی چون محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران و علی فلاحیان، وزیر سابق اطلاعات مطرح است.

اما از جمله کسانی که درمجلس موافقان و مخالفان جدی داشت محمد عباسی، نامزد پیشنهادی برای وزارت تعاون بود. مهدی سنایی نماینده مجلس که صحبت های وزیر پیشنهادی تعاون در ارائه برنامه هایش را ناوارد دیده بود طی تذکری گفت "ایشان باید توضیح دهند که راه کارها چیست و چرا بحث تعاون در کشور هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده است؟"

حمید بهبهانی نامزد پیشنهادی برای وزارت راه و ترابری هم از گزند مخالفت ها در امان نماند و برنامه اش برای بهبود وضعیت راه های کشور بشدت مورد پرسش قرار گرفت.

علیرضا زاکانی نماینده تهران در مخالفت با وزیر راه تا آنجا پیش رفت که به وی توصیه کرد قبل از اینکه حرفی بزند باید با ماشین حساب کمی کار می کرد تا آمارهای بهتری در صحبت هایش ارائه کند.

آقای زاکانی از وزیر پیشنهادی راه و ترابری پرسید که طرح امضای توافق نامه های متعدد برای ساخت خطوط راه آهن با محاسبات منطقی جور در نمی آید چون توانایی داخلی و بحث واردات مواد و خطوط ریلی لازم برای ساخت دهها هزار کیلومتر خط آهن با واقعیت منطبق بنظر نمی رسد.

این نماینده مجلس همچنین اظهارات نماینده ای که در موافقت با وزیر پیشنهادی راه و ترابری صحبت کرده و گفته بود بیش از هفتصد کیلومتر بزرگراه ساخته شده پرسید "لطفا بفرمایید این هفتصد کیلومتر بزرگراه را کجا ساخته اند؟"

آقای زاکانی با اشاره به یک نمونه بزرگراه بیست و چند کیلومتری افتتاح شده، کیفیت آن را به سخره گرفت و گفت "کدام بزرگراه است که یک باندش افتتاح شود و در ابتدا سرعت مجازش هشتاد کیلومتر، در اواسط راه سرعت مجاز پنجاه و در انتها هم سرعت مجازش سی کیلومتر باشد؟"

اما یکی دیگر از وزرا که صلاحیتش قبل از بررسی در جلسه مجلس صحبت خاص و عام بود هم امروز جلوی تریبون قرار گرفت. دکتر مرضیه وحید دستجردی که برای تصدی وزارت بهداشت و درمان پیشنهاد شده یکی از سه وزیر زن پیشنهادی در دولت دهم است. خانم دستجردی دفاع نیشداری از خود کرد و گفت که "وزارت بهداشت را می شناسم و آنطور که آقایان می فرمایند بی عرضه نیستم".

این اشاره آلوده به طنز تلخ، ناظر به حرف و حدیث هایی است که مخالفان سه وزیر زن در دولت دهم طی این روزها مطرح کرده اند، مخالف هایی که اکثریت آنها به جناح محافظه کار و طیف سنتی جامعه ایران تعلق دارند. اما علیرضا مرندی وزیر بهداشت سالهای اول پس از انقلاب در موافقت با وزارت خانم دستجردی سخن گفت.

حال باید منتظر ماند و دید که کیفیت جلسه روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی چگونه سرنوشتی برای وزرای پیشنهادی محمود احمدی نژاد رقم خواهد زد.

مطالب مرتبط