ایران می گوید آماده ارائه پیشنهادهای جدید به غرب است

سعید جلیلی

مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران گفته است که دولت جدید ایران آماده ارائه "بسته پیشنهادی" تازه ای به قدرت های جهانی است.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز سه شنبه ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) در تهران گفت: "با استقرار دولت دهم، جمهوری اسلامی ایران با پشتوانه جمهوریتی قوی و منطقی روشن با اقتدار آماده ارائه بسته پیشنهادی برای تحقق عدالت، پیشرفت و صلح در عرصه بین المللی است".

این سخنان همزمان با بررسی صلاحیت اعضای کابینه جدید محمود احمدی نژاد در مجلس شورای اسلامی در ایران مطرح شده است.

در صورتی که نمایندگان مجلس ایران به دولت جدید رأی اعتماد بدهند، دولت دهم که مورد اشاره آقای جلیلی است کار خود را آغاز خواهد کرد.

آقای جلیلی مجموعه جدید پیشنهادهای ایران را "به روز شده" پیشنهادهایی توصیف کرد که سال گذشته به گروه ۱+۵ ارائه شده بود.

در آن مجموعه پیشنهادهای که متن آن خرداد ماه سال گذشته توسط منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل ارائه شد، مواردی چون تروریسم، مواد مخدر، مهاجرت های غیرقانونی و جرائم سازمان یافته به عنوان تهدیدهای مشترک امنیتی مطرح و برای همکاری در مقابله با آن ها اعلام آمادگی شده بود.

در مجموعه پیشنهادهای سال گذشته ایران در مورد فعالیت های هسته ای هم پیشنهاد شده بود که کنسرسیومی برای غنی سازی اورانیوم و تولید سوخت هسته ای "در نقاط مختلف دنیا، از جمله ایران" تشکیل و کمیته ای هم برای خلع سلاح هسته ای ایجاد شود.

به نظر می رسید که این پیشنهادهای از آنجا که در آن به خواسته اصلی قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر توقف غنی سازی اورانیوم توسط ایران اشاره نشده بود، مورد استقبال قرار نگرفت.

اما اکنون آقای جلیلی می گوید که مذاکرات سال گذشته در ژنو که به گفته او در مورد پیشنهادهای ایران انجام می شد، "به دلیل مشکل طرف مقابل دچار وقفه شد ".

او از بحران گرجستان، بحران اقتصادی جهان و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به عنوان بعضی از دلایل این وقفه یاد کرده و گفته است: "در ابتدای سال جاری پیشنهاد ادامه گفت و گوها مطرح و با استقبال جمهوری اسلامی ایران مواجه شد".

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا همیشه گفته است که دولت او بر خلاف دولت قبلی آمریکا آمادگی دارد مستقیما و بدون شرط با ایران گفت و گو کند، اما در عین حال مقامات آمریکایی گفته اند که تنها تا اواخر ماه سپتامبر (اواخر شهریور - اوایل مهر) منتظر پاسخ ایران به پیشنهاد مذاکره خواهند ماند و پس از آن برای افزایش فشار بر ایران تلاش خواهند کرد.

آقای جلیلی می گوید: "با توجه به گذشت یک سال از ارائه نخستین بسته پیشنهادی و بروز تحولات جدید در عرصه جهانی"،ایران پیشنهادهای خود را "به روز" کرده و آماده ارائه آن است.

او از جزئیات پیشنهادهای تازه سخنی نگفته است.

مطالب مرتبط