مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 10 شهریور

تیترهای اول

"مرگ محسن روح الامینی بیماری نبوده است" تیتر اول آفتاب یزد است، ابتکار همین موضوع را با عنوان "علت مرگ روح الاميني بيماري نبود" در راس اخبار خود آورده، مردم سالاری از "بررسی نامه کروبی در هیات ویژه قوه قضاییه" خبر داده، اعتماد با "کمیته های ویژه با مستندات من تشکیل شد" به نقل از مهدی کروبی همین خبر را با اهمیت دیده و کیهان از "افشای جزئیات تازه از فروش اعضای بدن شهدای فلسطینی" نوشته است.

"شش وزیر در روز نخست داوری مجلس" تیتر اول ایران روزنامه دولت است، "روزهای پرحاشیه مجلس" عنوان اصلی جام جم است، "مخالفان و موافقان شش عضو کابینه" تیتر گزارش اصلی دنیای اقتصاد است، فرهیختگان از "صف بندی بزرگان مجلس در برابر کابینه پیشنهادی" نوشته است.

"بیانیه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات" عنوان اول حیات نو است، سرمایه همین خبر را با تیتر "ضروت آزادی سریع بخشی از بازداشتی ها" منعکس کرده و رسالت از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشته "ما باید در موضع حق و قانون بایستیم".

روزنامه جمهوری اسلامی "جنگ لفظی ميان عراق و سوريه" را مهم دیده است.

گزيده مقالات

اخلاق روزه داران

آیت الله مصطفی محقق داماد به نوشته حیات نو در مقاله ای نوشته اگر اخلاق ما درست مى‌شد، سياست و اقتصادمان هم درست مى‌شد. چرا امروز کسى که کارى را بلد نيست، وقتى پستى به او پيشنهاد مى‌دهند، قبول مى‌کند و نمى‌گويد من اين کار را بلد نيستم؟ پاسخ اين سوال را بايد بى شک در عرصه اخلاق جستجو کرد.

به نظر این روحانی محقق فساد اقتصادى در جامعه، به مفهوم جامع کلمه اين است که سرمايه‌هاى ملى ما در دست کسانى است که نمى‌توانند به نفع مصالح ملى و در جاى خود از آن‌ها استفاده کنند.

منشاء اين مساله نيز سوء خلق است؛ بنابراين اگر روزه اخلاق ما را تکميل کند، اثر اجتماعى آن هم بسيار زياد خواهد بود.

انتقاد از احمدی نژاد

اعتماد نوشته ديروز هم روز «احمدي نژاد» نبود. مجلس يکدست از جناب رئيس دولت انتقاد مي کرد، ديگر حرف «کارآمدي» و «ناکارآمدي» وزراي پيشنهادي نبود؛ «احمدي نژاد» فصل مشترک تمام نطق هاي مخالفان بود. وزير اگر وزير قديمي بود با آماج سوالات مواجه مي شد که چرا احمدي نژاد اين کار را نکرد و آن کار را کرد و «تو» چهار سال هيچ چيزي نگفتي و «بله، اجرا مي کنم» تنها پاسخت بوده؛ اگر هم وزير پيشنهادي چهره جديد بود باز يکجور ديگر اسم احمدي نژاد وسط مي آمد؛ «نکند هر چيزي که احمدي نژاد مي گويد اجرا کني»، «نکند وزارت اطلاعات، وزارت اطلاعات احمدي نژاد شود»، «نکند وزير سايه باشي و...»

به گزارش اعتماد به اين ترتيب پيش بيني رئيس دولت درست از آب در بيايد. او بعدازظهر شنبه گويا به فراست دريافته بود که اين بار، بحث مجلس، بحث ضعف هاي اوست. اگر اصولگرايان چهار سال لب به مصلحت گاز گرفتند و چيزي نگفتند اما روز انتخاب وزرا براي احمدي نژاد «روز گذار» نيست، روز ماندن و جواب پس دادن است.

بی توجهی به مجلس

شیرین سعیدی در گزارشی در سرمایه نوشته تجربه عملکرد دولت نهم در چهار سال گذشته نشان می دهد در موارد متعددی، دولت به تذکرهای قانونی رئیس مجلس و نمایندگان مجلس بی توجه بوده است. مثل تاخیر در تقدیم لایحه بودجه در زمان مقرر و عدم ارائه گزارش های نظارتی و چشم انداز برنامه چهارم و سند چشم انداز 20 ساله، عدم رعایت مصوبه مجلس در مورد واردات بنزین، عدم ارائه لایحه برای تامین کسری بودجه واردات بنزین، عدم تغییر ساعت رسمی کشور مغایرت های متفاوت در اجرای قانون بودجه سالانه، عدم توجه به بازگرداندن ساعت کار در ماه رمضان جاری و...

به نظر گزارشگر این روزنامه دولت به تذکرهای رئیس مجلس و نمایندگان هم توجه نداشته و چون اجرای نظر نمایندگان مجلس و تذکرهای رئیس مجلس به دولت ضمانت اجرایی ندارد و فصل الخطابی قانونی برای اجبار دولت پیش بینی نشده، نمایندگان مجلس در بزنگاه هایی مانند رای اعتماد به کابینه، فرصت را مغتنم شمرده و موارد نقض قانون را به دولت گوشزد می کنند تا شاید تعامل قوای مقننه و مجریه در مسیر مطلوب قرار گیرد.

مخالفان سیاست خارجی

اعتماد در گزارش جلسه دیروز مجلس نوشته ديروز کسي مخالف منوچهر متکي نبود. مخالفان متکي معترض اصلي به عملکرد احمدي نژاد در سياست خارجي بودند اما به منوچهر متکي مي گفتند تو که کارشناسي و ديپلمات، چرا به احمدي نژاد که استاد ترافيک است نمي گويي اين کارهايي که در طول چهار سال اخير انجام داده، اقتدار ايران را زير سوال برده و حتي به سهم ما از درياي خزر تا خليج فارس هم ضربه زده است. سوال پشت سوال از متکي؛ «چرا احمدي نژاد اين کار را کرد، شما مانع نشدي؟»، «چرا احمدي نژاد فلان نامه را داد، فلان سخنراني را کرد، فلان توافق را کرد و شما سکوت کرديد؟

به گزارش اعتماد نماينده هاي مخالف خواستار وزير خارجه اي هستند که جلوي رئيس جمهور بايستد و نگذارد در سياست خارجي کشور سليقه يي رفتار شود. برخي از مخالفان هم به برنامه متکي ايراد گرفتند و پرسيدند ما که استاد علوم سياسي و روابط بين الملل هستيم نفهميديم «اصولگراي واقع بينانه در روابط خارجي يعني چي؟» يا «روابط بين الملل بر اساس منويات عدالت گرايانه به چه معني است؟»

آبستن روزهای بزرگ

ابتکار نوشته اگر چه مردم ما به رويدادهاي پيش بيني نشده عادت کرده اند اما روزها، هفته ها، و ماه هاي آينده آبستن رويدادهاي بزرگي است و از اين رو تحليل هاي پر شماري را شاهد خواهيم بود اما در اين مجال اندک به منظور ترسيم آينده صورت بندي سياسي ايران، ذکر نکاتي به اختصار شايد خالي از فايده نباشد. نگاه به صف بندي سياسي دهه اخير نشان مي دهد که نخبگان هر دو جريان بيش ار آنکه بر آنچه مي خواهند متحد باشند بر آنچه نمي خواسته اند منسجم شده اند.

به نظر نویسنده سرمقاله ابتکار اصلاح طلبان بعد از پيروزي در دوم خرداد، تازه متوجه عمق اختلافات درون گروهي خود شدند اين وصف در جريان اصولگرا با غلظت بيشتري خود نمايي مي کند انسجام آنها براي مقابله با جريان اصلاح طلب رنگ ايدئولوژي هم به خودگرفت در انتخابات دهم شاهد بوديم که برغم اختلاف ديدگاه شديد در درون جناح اصولگرا اما درنهايت، عزم مقابله با اصلاح طلبان، سرپوش برتفاوتها و تضادها گرديد و اين بارهم در لواي ائتلاف صورت گرفته نه بر "خواستن ها"که"نخواستن ها" مسئله آنها را حل کرد و رقيب از صحنه به در شد.

علوم انسانی مردود

رسالت در تائید گفته های دیروز رهبر جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته دانشگاه در ايران از بدو پيدايش با يک گرايش ساختاري پديد آمده است. در واقع دانشگاه در ايران بخصوص در حوزه علوم انساني همواره يک پديده غير کارکردي بوده که اساس و ساختار دانشگاه بر کارکردهاي متصور از آن مسلط بوده است.يعني قبل از اينکه بدانيم چه دانشي و متناسب با نياز کدام بخش از جامعه بايد توليد کنيم ساختمان دانشگاه را ساخته ايم.

به نظر صالح اسکندری نویسنده سرمقاله رسالت جامعه علمي و ساختار دانشگاهي ايران بيش از آنکه توليد کننده باشد گرفتار مصرف گرايي در دانش آموزي و دانش پژوهي است. اغلب آموزه ها و آموخته ها در ساختار فعلي دانشگاهي کشور جزوات تاريخ گذشته اساتيدي است که نيم قرن پيش در دانشگاهي خارج از ايران يادداشت برداري شده و يا ترجمه متوني است که متعلق به دهه هاي60 و70 است .

محبوبیت گمشده

حیات نو با یادآوری محبوبیت بینان گذار جمهوری اسلامی نوشته موقع تشییع جنازه وی مردم استقبالی بیش از هنگام ورود او به ایران داشتند و از آن پس سنت سياسى رهبرى نظام نيز همين بود.

نویسنده سرمقاله حیات نو سپس پرسیده آيا ديگر مسئولان و سران قوا نيز در تحقق خواسته‌هاى بزرگان نظام تا چه‌اندازه موفق بوده‌اند و جواب داده اکنون نزديک به سه ماه از انتخابات رياست‌جمهورى گذشته است باید از مسئولان سوال شود کدام يک از شما در تشخيص مطالبات مردم و نمايندگى آنها موفق بوده‌ايد.آيا تا به حال از خود سوال کرده‌ايد که مردم با شنيدن سخنان کدام يک از شما آنها را مطابق خواسته‌هاى خود دانسته‌اند؟

رسانه خصوصی

مردم سالاری در سرمقاله خود پیشنهاد داد که رادیو تلویزیون از انحصار حکومت خارج شود و نوشته عبور از نظام رسانه اي تک ساحتي با چند صدايي کردن جامعه مي تواند به آشتي مردم با رسانه ملي نيز منجر شود. سخنان رهبر مبني براين که "اعتقاد نظام اسلامي به آزادي، واقعي و غيرتاکتيکي است" مي تواند درحوزه رسانه اي تبلور ويژه اي داشته باشد.

به نظر فروزان آصف نخعی نویسنده سرمقاله مردم سالاری پاسخ اساسي به مشروعيت رسانه اي، ديگر حتي راه اندازي چند مناظره تلويزيوني نيست. چندصدايي شدن جامعه ايران، ابزار خود را مي طلبد و تلويزيون و راديو به همراه ديگر رسانه ها راه حل مرحله کنوني براي عبور از بحران است. مردم ايران در جريان انتخابات، با توسل به ابزارهاي کهکشان هاي ارتباطي بلوغ لازم براي توسل به رسانه تصويري خصوصي را از خود نشان داده اند. البته اين تمهيدات درشرايطي محلي از توجه خواهند داشت که قهر ملي که به صورت کاهش بينندگان صداوسيما به نمایش در آمده مورد بررسي واقع شود.

اهمیت سیاست پولی

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد این سئوال ها را مطرح کرده که آیا حقوق بازنشستگان افزایش یافته، آیا بودجه استان‌ها تغییر کرده، آیا دولت با کسری بودجه روبه‌رو است؟ و خود در پاسخ نوشته مردم تاثیر سیاست مالی را به طور عینی و مشخص بر وضع زندگی خود درک می‌کنند، اما اهمیت سیاست پولی برای مردم چندان روشن نیست و مردم عادی عموما نمی‌دانند که سیاست پولی چه نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.

به نوشته این اقتصاددان اگر سوال شود قدرتمندترین فرد در یک کشور کیست؟ شاید شخصیت‌های سیاسی به ذهن متبادر شوند؛ اما واقعیت این است که شخصیت‌های سیاسی آنقدر که تصور می‌شود، نمی‌توانند بر تک تک رفتارهای اقتصادی انسان‌ها تاثیر بگذارند. مثلا سیاستمداران نمی‌توانند تک‌تک مردم را مجبور کنند که از درآمد خود پس‌اندازی فراهم کرده و با این پس‌انداز خانه بخرند یا نخرند؛ ولی سیاستگذار پولی که در آمریکا در هیات مدیره فدرال رزرو است یا در اروپا در هیات مدیره بانک مرکزی و در ایران به عنوان عضو شورای پول و اعتبار ظاهر شده ، به چنین کاری قادر است.