قشقاوی: آلمان و فرانسه به دنبال ناامن کردن ایران هستند

حسن قشقاوی
Image caption سخنگوی وزارت خارجه آلمان و فرانسه را به نقض حقوق اقلیت ها متهم کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران یک روز پس از هشدار رهبران آلمان و فرانسه به این کشور در مورد عواقب ادامه دادن به راه فعلی در ارتباط با برنامه اتمی، آنها را متهم به دخالت در امور داخلی خود و تلاش برای "نا امن" کردن ایران کرده است.

حسن قشقاوی روز سه شنبه در تهران گفت: "اظهارات مداخله‌جويانه مقامات فرانسوی و آلمانی نشان از نداشتن درک و شناخت صحيح و واقع‌بينانه نسبت به تحولات ايران است و دخالت آشكار در امور داخلی ساير كشورها تعبير می‌شود كه صراحتا با قوانين موضوع بين‌المللی منافات دارد و بيانگر تلاش دولت فرانسه و آلمان در حمايت از رويكردهای ناامن‌سازی ديگر كشورها بوده و با اصل حاكميت ملی كشورها تناقض دارد."

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز دوشنبه به ایران هشدار داده بودند که باید تا پایان ماه سپتامبر امسال (تا یک ماه دیگر) به پیشنهاد مذاکره اتمی گروه 1+5 پاسخ روشنی بدهد و در غیر این صورت آنها در مورد تشدید تحریم ها جدی هستند.

روز دوشنبه همچنین گزارش شد که آقای سارکوزی که قبلا سلامت انتخابات ایران را زیر سوال برده است گفته که "مردم ایران مستحق چیزی بهتر از رهبران فعلی خود هستند. می خواهم بگویم که ما چقدر شهامت مردم ایران را تحسین می کنیم."

رئیس جمهوری فرانسه پیش از این نیز گفته بود که چگونه می توان به اظهارات دولتی اعتنا کرد که در مورد نتیجه رای گیری مردم خود نیز راست نمی گوید.

هرچند آقای قشقاوی مستقیما به این حرف اشاره ای نکرد اما گفت: "متاسفانه فرانسه در مسير تندروی خود بنای مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی ايران را گذاشته و اين امر به هيچ وجه از جانب جمهوری اسلامی ايران قابل قبول نيست و نخواهد بود. اين در شرايطی است كه ما شاهد روند فزآينده كاهش محبوبيت رييس‌جمهور فرانسه نزد مردم اين كشور هستيم و اين نشان از فاصله گرفتن رهبران آن كشور با مردم فرانسه دارد."

او چنین افزود: "امروز در فرانسه حتی اجازه انتقاد یک شهروند عادی از رئیس جمهوری را نمی دهند. چنین افرادی چگونه می توانند به دیگران درس اعطای حقوق بدهند."

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین بار دیگر فرانسه و آلمان را به نقض حقوق اقلیت ها متهم کرد.

به علاوه او موضع گیری آلمان و فرانسه را متاثر از "افکار خصمانه دولتمردان صهیونیست" (اسرائیل) دانست.

آقای قشقاوی همچنین گفت که تحریم علیه ایران بی تاثیر است: "استفاده از ابزار سوخته شده و بی اعتبار تحریم هیچ خللی در مطالبات قانونی و حقوقی جمهوری اسلامی ایران نخواهد داشت و هرگز این رویکردها تاثیری در منطق گفت و گو و عدالت خواهی ملت ایران نخواهد داشت."

آنگلا مرکل روز پنج شنبه گذشته از احتمال تحریم بخش های مالی و انرژی اقتصاد ایران سخن گفته بود.

قرار است دیپلمات های ارشد کشورهای گروه 1+5 متشکل از آلمان، فرانسه، آمریکا، روسیه، چین و بریتانیا، روز چهارشنبه (4 سپتامبر) در نزدیکی شهر فرانکفورت آلمان برای بررسی مناقشه مربوط به پرونده اتمی ایران دیدار کنند.

دولت آمریکا نیز هشدار داده است که دولت ایران تا پایان سپتامبر برای پاسخ به پیشنهاد مذاکره با گروه 1+5 فرصت دارد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید که در غیر این صورت در سیاست دولتش برای مذاکره اتمی با دولت ایران بازنگری و برای تشدید تحریم ها علیه ایران تلاش خواهد کرد.

مطالب مرتبط