البرادعی: خطر اتمی ایران بزرگ جلوه داده شده است

Image caption البرادعی بارها در مورد پیامدهای حمله به تاسیسات اتمی ایران هشدار داده است

محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفته است که ابهام ها و نگرانی ها در مورد برنامه اتمی ایران همچنان به قوت خود باقیست، اما وی معتقد است که ایران، خطر اتمی قریب الوقوعی برای جهان نیست.

محمد البرادعی این سخنان را در مصاحبه با خبرنامه دانشمندان اتمی که یک نشریه آمریکاییست بیان کرده است.

مدیر کل آژانس در این مصاحبه اذعان کرد که ابهام ها در مورد ماهیت برنامه های اتمی ایران برطرف نشده است و نگرانی هایی در مورد مقاصد هسته ای ایران در آینده وجود دارد.

محمد البرادعی در عین حال با اشاره به این که برخی به گونه ای درباره ایران صحبت می کنند که گویی بزرگ ترین خطر برای جهان است، تاکید کرد که "خطر" اتمی ایران بزرگ جلوه داده شده است.

آمریکا و کشورهای غربی می گویند که ایران درصدد دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته ایست. ایران با رد این اتهام می گوید که تمام فعالیت های اتمی اش صلح آمیز است.

مدیر کل آژانس در این رابطه گفته است: "این نظر که فردا بیدار شویم و ببینیم ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کرده نظری نیست که با بنا به مدارکی که ما تا به حال دیده ایم، سندیت داشته باشد."

محمد البرادعی دوازده سال پیش یعنی در سال 1997 میلادی به سمت مدیر کلی آژانس برگزیده شد. او در سال 2005 میلادی برنده جایزه صلح نوبل شد.

وی بارها از سوی چهره هایی مانند جمله کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه سابق آمریکا متهم شده که با موضع گیری های خود از محدوده اختیارات فنی اش خود فراتر رفته است.

محمد البرادعی که اصالتا مصریست، در ماه دسامبر امسال رسما دوره تصدی 12 ساله اش پایان خواهد یافت.

وی به خبرنامه دانشمندان اتمی گفت که آژانس مدرک ملموسی دال بر این که ایران دارای برنامه اتمی نظامی است روئیت نکرده است.

بر اساس آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران تولید اورانیم غنی شده با غلظت پایین را ادامه داده اما حجم این تولید کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، ایران همچنین به بازرسان آژانس اجازه بازدید از یک رآکتور اتمی را که آژانس همواره خواهان دسترسی به آن بوده، داده است.

اما آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرده ایران بیش از یکسال است که پاسخی به سوالات موجود درباره "ابعاد احتمالی نظامی" برنامه هسته ای خود نداده است.

ایلیانا راس- لیتینن، از اعضای ارشد حزب جمهوریخواه در کنگره آمریکا، از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است که مدارک محرمانه مربوط به فعالیت های اتمی به گفته او نظامی ایران را منتشر کند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز چهارشنبه (19 اوت) به نقل از دیپلمات های ناشناس غربی و اسرائیلی گزارش داد که مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مدارکی دال بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای در اختیار دارد، اما از علنی کردن این مدارک خودداری کرده است.

ایران بارها با شفاف و غیرنظامی بودن تمام برنامه های اتمی این کشور تاکید دارد.

مطالب مرتبط