آمریکا: از ایران پیشنهادی نگرفته ایم

رابرت گیبز
Image caption گیبز می گوید پیشنهاد گفتگو با ایران همچنان معتبر است

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید می گوید آمریکا هنوز پیشنهاد مشخصی را از ایران درباره مذاکرات هسته ای دریافت نکرده است.

آقای گیبز در این حال گفت آمریکا و متحدانش امیدوار هستند ایران پیشنهاد ارائه شده در ماه آوریل برای از سرگیری گفتگوهای هسته ای را بپذیرد.

رابرت گیبز در واکنش به سخنان سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران صحبت می کرد. آقای جلیلی گفت دولت جدید ایران آماده ارائه "بسته پیشنهادی" تازه ای به قدرت های جهانی است.

آقای جلیلی در آستانه نشست روز چهارشنبه مدیران سیاسی وزارتخانه های امور خارجه گروه ۱+۵ که شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان است، صحبت می کرد.

آقای جلیلی بدون اشاره به مفاد مجموعه جدید پیشنهادهای ایران، آن را "به روز شده" پیشنهادهایی توصیف کرد که سال گذشته به گروه ۱+۵ که شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان است، ارائه شده بود.

آقای گیبز در واشنگتن به خبرنگاران گفت: "ما این گزارش ها (درباره پیشنهاد ایران) را دیده ایم ولی هیچ پیشنهاد قطعی را در این باره دریافت نکرده ایم."

او همچنین بر ادامه اعتبار پیشنهاد ارائه شده به ایران در آوریل برای گفتگو تاکید کرد.

باراک اوباما در ماه ژوئن به ایران تا ماه سپتامبر فرصت داد به پیشنهادهای هسته ای غرب پاسخ دهد.

همزمان تعداد از اعضای گروه ۱+۵ مانند آلمان و فرانسه خواستار تشدید تحریم های ایران در صورت عدم پیشرفت در مذاکرات هسته ای شده اند.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران روز سه شنبه ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) در تهران گفت: "با استقرار دولت دهم، جمهوری اسلامی ایران با پشتوانه جمهوریتی قوی و منطقی روشن با اقتدار آماده ارائه بسته پیشنهادی برای تحقق عدالت، پیشرفت و صلح در عرصه بین المللی است".

پیش تر منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران مجموعه ای از پیشنهادهای ایران را به دبیرکل سازمان ملل متحد ارائه کرده بود که شامل مبارزه با تروریسم، مواد مخدر، مهاجرت غیرقانونی و جرائم سازمان یافته بود.

سال گذشته نیز ایران پیشنهادهایی را که شامل تشکیل کنسرسیومی برای غنی سازی اورانیوم و تولید سوخت هسته ای "در نقاط مختلف دنیا، از جمله ایران" می شود، ارائه کرد.

سعید جلیلی همچنین از "مشکل طرف متقابل" مانند بحران گرجستان، بحران اقتصادی جهان و انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را علت توقف مذاکرات هسته ای عنوان کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این سخنان را رد کرده است.

مطالب مرتبط