اتهام زنی اصلاح طلبان و سپاه پاسداران به یکدیگر ادامه دارد

محمد رضا تابش
Image caption آقای تابش از فرمانده سپاه خواسته بگذارد زبان اصلاح طلبان بسته بماند

در حالی که محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، در اظهاراتی شماری از اصلاح طلبان و از جمله محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران را متهم به برنامه ریزی برای ساقط کردن آیت الله علی خامنه ای از مقام رهبری جمهوری اسلامی کرده است، محمد رضا تابش نماینده اصلاح طلب در مجلس شورای اسلامی با رد این اتهام، خواستار محاکمه افرادی شده است که به گفته او "مجوز ورود سپاه پاسداران به انتخابات را صادر" کردند.

آقای تابش در جمع خبرنگاران پارلمانی در تهران گفته است که افرادی که مجوز ورود سپاه به انتخابات را دادند، افرادی که مجوز به سپاه برای دستگیری‌ها و اعتراف‌گیری‌ها را دادند، باید محاکمه شوند نه افرادی که سوابق و مسئولیت‌هایشان حکایت از این دارد که دلبسته به نظام و رهبری هستند.

آقای تابش از فرمانده سپاه خواسته تا بگذارد زبان او و اصلاح طلبان در افشای آنچه که در ایران گذشته است، بسته باشد.

به گفته این نماینده اصلاح طلب در مجلس ایران، اصلاح طلبان " برای حفظ نظام و انقلاب بسیاری از مسائلی که می‌توانست مورد سوء استفاده دشمنان واقع شود را در این شرایط بازگو نکردند و قصد بازگو کردنش را هم ندارند."

یک روز پیش از این در دهم شهریور، آقای جعفری در جریان یک سخنرانی اظهار داشت: "آقای خاتمی در بهمن ۱۳۸۷ گفته بود اگر دراین انتخابات احمدی‌نژاد سقوط کند، رهبری حذف می‌شود. اگر اصلاحات به جامعه برگردد، رهبری دیگر اقتداری نخواهد داشت."

او از قول محمد علی ابطحی معاون رئیس جمهوری سابق و رئیس دفتر پیشین آقای خاتمی که هم اکنون در بازداشت به سر می برد نیز گفت که "هدف اصلاحات حذف ولایت فقیه است."

پس از انتخابات بحث انگیز ریاست جمهوری اخیر ایران که در آن محمود احمدی نژاد نامزد پیروز معرفی شد و میر حسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد اصلاح طلب از "تقلب گسترده" انتخاباتی و وقوع "کودتای نظامی" درایران سخن گفتند، شماری از چهره های سرشناس اصلاح طلب دستگیر شدند که جلسه محاکمه تعدادی از آنها تاکنون در تهران برگزار شده است.

مقام های نظامی و انتظامی ایران نیز با حضور مداوم در رسانه ها و انجام سخنرانی های مکرر از آنچه که به گفته آنها برنامه ریزی برای کودتای مخملی و براندازی نرم توسط اصلاح طلبان بوده سخن گفته اند.

شماری از چهره های سیاسی نزدیک به دولت و تعدادی از افراد بلند پایه نظامی و در راس آنها محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران نیز خواستار دستگیری "سران اغتشاشات اخیر ایران" شده اند که می تواند اشاره به رهبران اصلاح طلب و میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات باشد.

از جمله یدالله جوانی، رئیس اداره سیاسی سپاه در یادداشتی در شماره یازدهم شهریور هفته نامه "صبح صادق" ارگان مطبوعاتی سپاه، میرحسین موسوی را فردی دانسته که ۳۰ سال رفتار منافقانه داشته است.

به اعتقاد آقای جوانی، میرحسین موسوی "در حالی که اعتقاد به نظام دینی و قانون اساسی و ولایت فقیه نداشته، طوری رفتار کرد که حتی توانست در یک مقطعی نخست وزیر شود."

اصلاح طلبان ایران خواستار آزادی بازداشت شدگان حوادث اخیر از جمله دولتمردان اصلاح طلب سابق جمهوری اسلامی شده اند و می گویند که ادامه وضعیت فعلی در ایران، کشور را در "مسیر خطرناکی" قرار داده است.

مطالب مرتبط