دولت ایران فرمان آزاد سازی سواحل دریای خزر را صادر کرد

عکس از خبرگزاری فارس
Image caption سواحل دریای خزر یکی از پرطرفدارترین مناطق گردشگری ایران است که دسترسی محدودی به آن وجود دارد

دولت ایران با ابلاغ آئین نامه‌ای، دستور آزادسازی حریم ساحلی دریای خزر را صادر کرده است.

بر اساس این آئین نامه، دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی که در حریم ۶۰ ‌متری ساحل دریای خزر دارای ساختمان و املاک هستند موظف به عقب‎نشینی کامل از حریم ساحل دریای خزر شده اند.

۹۵ درصد سواحل دریای خزر در ایران در اختیار سازمان‌های دولتی، غیردولتی و بخش خصوصی این کشور است و به همین علت گردشگران شهرهای ساحلی در شمال ایران دسترسی بسیار محدودی به دریای خزر دارند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در دور اول ریاست جمهوری اش در جریان سفر به استان مازندران از برنامه دولت برای آزاد سازی سواحل دریای خزر خبر داده بود اما در این زمینه تاکنون اقدام عملی صورت نگرفته است.

بنابر آئین نامه دولت ایران درباره آزادسازی سواحل خزر که روز چهارشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۸ به تصویب رسید، وزارت کشور ایران موظف است زمینه آزادسازی ساحل این دریا از تصرفات دولتی و نهادهای عمومی را با رعایت قوانین و مقررات مربوط فراهم کند.

بخش عمده ای از سواحل دریای خزر در استان های گیلان و مازنداران، پس از انقلاب اسلامی در اختیار نهادهای دولتی و نظامی ایران از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت.

حاشیه جنوبی دریای خزر که به طور کامل در ایران قرار گرفته است به دلیل ساحل شنی و آب و هوای معتدل آن یکی از مهمترین مناطق تفریحی ساحل این دریا و یکی از جاذبه های گردشگری ایران است.

به جز ایران که ۷۰۰ کیلومتر از سواحل خزر را در اختیار دارد، روسیه، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان نیز از جمله کشورهای ساحلی دریای خزر هستند. ساحل دریای خزر در کشورهای ساحلی به خصوص در جمهوری آذربایجان و ترکمنستان یکی از منابع مهم درآمد از گردشگران است.

پیش از انقلاب اسلامی، حکومت ایران به ساخت و ساز سامانه های تفریحی از قبیل هتل و اقامتگاه های ساحلی در سواحل دریای خزر و شهرهای مجاور آن به خصوص در استان مازندران توجه ویژه ای داشت اما طی سی سال گذشته ساخت و ساز اماکن تفریحی عمومی تقریبا متوقف شده و در عوض ساخت و ساز واحدهای مسکونی و ییلاقی در شمال ایران در مقاطعی رونق گرفته است.

ساخت ‌و سازهای اطراف دریا معضلات و خسارت‌های زیست‌محیطی بسیاری از جمله آلودگی دریای خزر و نابودی برخی از آبزیان این دریا را به همراه داشته است.