سخت گیری بیشتر علیه برنامه هسته ای ایران تا چه حد واقعی است؟

Image caption تاسیسات هسته ای در اصفهان

یک ملاقات دیپلماتیک رده بالای دیگر. بار دیگر بحث در باره احتمال تحریم های قویتر علیه ایران در فضای محافل بین المللی طنین انداز شده است.

مقام های ارشد از پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد - بریتانیا، آمریکا، فرانسه، روسیه و چین - به اضافه آلمان امروز (2 سپتامبر)، در نزدیکی شهر فرانکفورت گرد آمده اند تا ضمن مرور سوابق و امکانات آتی برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران، این پرونده را بار دیگر بررسی کنند.

این گفتگوها در آستانه نشست های بین المللی ماه آینده، که ممکن است تحریم های اقتصادی بیشتری علیه ایران را در دستور کار خود داشته باشد، برگزار شده است.

گفتگوهای فرانکفورت بار دیگر یادآور این موضوع است که نظر روسیه و چین تعیین می کند که گروه پنج به اضافه یک جبهه ای متحد در مقابل دولت ایران داشته باشند یا نه.

بنا به گزارش ها، سعید جلیلی، مذاکره کننده اصلی ایران در گفتگوهای هسته ای، تقریبا سر بزنگاه و در آستانه گردهمایی فرانکفورت گفت دولتش پیشنهادهای جدیدی را برای ارائه در مذاکرات هسته ای در نظر دارد.

آیا این اظهارات صرفا ترفندی است برای اخلال در مذاکرات هسته ای یا حاکی از تغییر رویه دولتمردان ایران است؟

به نظر می آید که ما قبلا این مراحل را گذرانده ایم - که گذرانده ایم. اما این بار برخی جنبه ها یقینا متفاوت از گذشته است.

از جمله این که دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به طور آشکار به دنبال راهی امکان پذیر برای گفتگو با ایران بوده است. اما این آمادگی تا ابد دوام نخواهد داشت و در گفتگو تا ابد به روی ایران گشوده نخواهد ماند.

آقای اوباما می خواهد که دولت ایران ماه آینده واکنشی قابل توجه از خود نشان دهد و گرنه تحریم های سخت تر در صدر دستورکار ملاقات های دیپلماتیک قرار خواهد گرفت.

عامل جدید دیگری که در پرونده هسته ای ایران دیده می شود بی ثباتی فوق العاده ای است که پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور به وجود آمده است.

هیچ کس دقیقا نمی داند که بی ثباتی سیاسی در ایران چه تاثیری بر روابط این کشور با دنیای خارج خواهد داشت؛ البته اغلب کارشناسان ظاهرا تردید دارند که این وضعیت باعث شود دولت ایران موضع خود را در مذاکرات هسته ای نرمتر کند. آنها معتقدند که وضعیت درست بالعکس خواهد بود.

گزارشی که آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد منتشر کرده است نشان می دهد که ایران در زمینه غنی سازی اورانیوم همچنان در حال پیشروی است هر چند که کم شتاب است.

نتیجه ملاقات روز چهارشنبه مقام های ارشد گروه پنج به اضافه یک در فرانکفورت آلمان، مظنه خوبی خواهد بود از این که دولت های روسیه و چین تا چه حد آماده اند با دولت ایران برخورد شدیدتری شود.

مطالب مرتبط