نماینده موسوی: آمار تایید شده کشته ها به 72 نفر رسید

مراسم سوگواری برای کشته ها از جمله ندا آقاسلطان
Image caption آماری که مخالفان ارائه می کنند تفاوت فاحشی با آمار ارائه شده از سوی نهادهای رسمی دارد

علیرضا حسینی بهشتی سخنگوی کمیته پیگیری امور زندانیان و جان باختگان حوادث پس از انتخابات به سایت کلمه گفته است که این کمیته تاکنون مرگ 72 نفر را در حوادث پس از انتخابات تایید کرده، اما می گوید که این آمار نهایی نیست.

کمیته پیگیری امور زندانیان و جان باختگان حوادث پس از انتخابات تحت نظر میرحسین موسوی و مهدی کروبی دیگر نامزد معترض انتخابات تشکیل شده است.

این کمیته سه هفته پیش فهرستی شامل نام 69 نفر از کسانی که می گوید مرگ آنها در خشونت ها را تایید کرده است منتشر کرد و اکنون مرگ سه نفر دیگر را تایید کرده است.

با این حال آقای حسینی بهشتی افزود: "هنوز خانواده شهدایی هستند که به دلیل جو حاکم بر جامعه به این کمیته مراجعه نکرده اند."

سایت کلمه وابسته به میرحسین موسوی، در چند روز گذشته پس از تقریبا دو ماه تعطیلی کار خود را از سر گرفت.

آمارهای ارائه شده از سوی مخالفان به هیچ وجه با آنچه مقام های دولتی و نظامی از شمار کشته ها ارائه می کنند، همخوان نیست.

محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران چند روز پیشتر اعلام کرد که در درگیری های بعد از انتخابات در ایران در مجموع ۲۹ نفر کشته شده اند که ۲۰ نفر آنها از نیروهای بسیج و نیروهای مردمی با سابقه بسیجی بوده و ۹ نفرشان از "مخالفین و معارضین" بوده اند.

اما آقای حسینی بهشتی توضیح داد که در فهرست تهیه شده توسط کمیته تحقیق موسوی و کروبی نام هیچ بسیجی به چشم نمی خورد و از فرمانده سپاه خواست لیست 29 نفر خود را برای تطبیق با لیست 72 نفره این کمیته ارائه دهد.

مخالفان می گویند که سپاه از نهادهای مسئول در سرکوب شدید اعتراضات مخالفان پس از انتخابات است و بنابراین به آمار آن در مورد تلفات شک دارند.

نصرالله ترابی نماینده اصلاح طلب مجلس دو روز پیشتر آمار آقای جعفری را زیر سوال برده بود. او گفت: "با توجه به این آماری که می گویند پس چرا ما هیچ مراسمی ندیدیم که برای آنها بگیرند؟".

او افزود: "هر وقت اسم و رسمی دادند، قابل صحبت است اما چیزی که تاکنون ما دیدیم، یک نفر بسیجی بیشتر نبود که برایش مراسم گرفتند."

مطالب مرتبط