گروه ۱+۵ : ایران به گفتگوها برگردد

تاسیسات هسته ای نظنز
Image caption آژانس بین المللی انرژی اتمی از کاهش تولید اورانیوم غنی شده در ایران خبر داده است

قدرت های جهانی بار دیگر خواستار از سرگیری گفتگوهای هسته ای با ایران شده اند.

در پی برگزاری نشست گروه ۱+۵ که شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان است، این کشورها از ایران خواستند پیش از برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اواخر سپتامبر (اوایل مهر) به میز مذاکره برگردد.

مدیران سیاسی وزارتخانه های امور خارجه گروه ۱+۵ چهارشنبه در فرانکفورت آلمان درباره برنامه اتمی ایران گفتگو کردند.

فولکر استانزل، مدیرسیاسی وزارت امورخارجه آلمان در پایان این نشست با انتشار بیانیه ای از ایران خواست برای اعتمادسازی تلاش کند.

آقای استانزل گفت: "ایران باید متوجه ضرورت اعتمادسازی در رابطه با صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود از طریق همکاری کامل با جامعه جهانی باشد."

بیانیه گروه ۱+۵ پاسخی به سخنان روز گذشته سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران بود که از آمادگی کشورش برای ارائه بسته پیشنهادی جدیدی به قدرت های جهانی خبر داده بود.

به گفته آقای جلیلی پیشنهادهای ایران نسخه به روز شده بسته پیشنهادی قبلی ایران است.

آقای استانزل در بیانیه خود گفت: "با توجه به سخنان این هفته دکتر جلیلی که گفته بود ایران آماده از سرگیری گفتگوهاست، توقع دارم ایران در پاسخ به پیشنهاد گفتگوی ارائه شده به این کشور در ماه آوریل، با از سرگیری مذاکرات پیش از برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد موافقت کند."

اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از 23 تا 25 سپتامبر (۳-۱ مهر) در نیویورک برگزار می شود.

همزمان خاویر سولانا، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به سخنان سه شنبه آقای جلیلی اعلام کرد هنوز بسته پیشنهادی جدید ایران را دریافت نکرده است.

سخنگویان کاخ سفید و وزارت امورخارجه آلمان هم گفته اند هنوز پیشنهاد مشخصی را از ایران دریافت نکرده اند.

باراک اوباما در ماه ژوئن به ایران تا ماه سپتامبر فرصت داد به پیشنهادهای هسته ای غرب پاسخ دهد.

همزمان تعدادی از اعضای گروه ۱+۵ مانند آلمان و فرانسه خواستار تشدید تحریم های ایران در صورت عدم پیشرفت در مذاکرات هسته ای شده اند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته در گزارشی اعلام کرد ایران سرعت تولید اورانیوم غنی شده را کاهش داده است ولی همچنان باید پاسخگوی اتهام های معتبری که درباره مطالعات این کشور برای تولید سلاح هسته ای است، باشد.

مطالب مرتبط