انتقاد آمریکا از انتصاب وزیر دفاع جدید ایران

وحیدی
Image caption احمد وحیدی پیش تر معاون وزیر دفاع و فرمانده نیروی قدس سپاه بوده است

ایالات متحده با ابراز ناخرسندی از رای اعتماد مجلس ایران به احمد وحیدی، وزیر جدید دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح این کشور، از این اقدام به عنوان "یک گام رو به عقب" نام برده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا با انتقاد از انتصاب سرتیپ احمدی وحیدی به وزارت دفاع ایران گفت به جای این که ایران برای بهبود روابط با جامعه جهانی قدمی رو به جلو بردارد، به سمت عقب گام برداشته است. آقای وحیدی پنجشنبه موفق شد با ۲۲۷ رای موافق، از مجلس رای اعتماد گرفت. او پیش تر معاون وزیر دفاع و فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بوده است. مقام های آرژانتینی با متهم کردن آقای وحیدی به دست داشتن در انفجار یک مرکز خیریه یهودی ها در شهر بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴، حکم جلب او را صادر کرده اند. پلیس بین الملل، اینترپل برای آقای وحیدی، چهار مقام ایرانی دیگر و یک شهروند لبنانی در این رابطه "اعلان قرمز" صادر کرده است. اعلان قرمز اینترپل به معنی تقاضای صدور حکم بازداشت متهمان مورد نظر به وسیله دستگاه های قضایی کشورهای عضو این سازمان است و وظیفه پلیس بین المللی کمک به بازداشت آنهاست. آقای کراولی که در جلسه مطبوعاتی روزانه وزارت امورخارجه آمریکا صحبت می کرد گفت کشورش منتظر دریافت پیام تغییر از سوی ایران بوده است.

به گفته او پیام مورد انتظار آمریکا "تغییر موضع و اتخاذ رویکرد جدید" از سوی ایران بوده است.

پی جی کراولی گفت آمریکا منتظر تحرک ایران در جهت پاسخگویی به سوال های موجود درباره رفتار آن از جمله حمایت از تروریسم دولتی بوده است.

او گفت حکومت ایران با انتصاب آقای وحیدی به مقام وزارت پیام نادرستی را به جهان فرستاده است. آقای کراولی همچنین از حمایت آمریکا از تلاش آرژانتین برای محاکمه عاملان انفجار مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس (ساختمان مرکز آمیا) خبر داد.

هشتاد و پنج تن در انفجار آمیا در سال ۱۹۹۴ کشته شدند. آرژانتین ایران به طراحی این انفجار متهم کرده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست