تلاش ایران برای حل اختلافات میان عراق و سوریه

سعید جلیلی
Image caption سعید جلیلی گفته عراق و سوریه از دوستان ایران هستند و تهران برای تداوم دوستی بین آنان تلاش خواهد کرد.

سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی گفته که ایران تمام تلاش خود را برای حل مشکلات موجود بین عراق و سوریه بکار می گیرد.

بغداد به تازگی دولت سوریه را به آموزش شورشیان و عوامل بمب گذار در عراق متهم کرده و به دنبال آن دو کشور ، سفرای خود را از پایتخت های یکدیگر فراخوانده اند.

آقای جلیلی تصریح کرده که عراق و سوریه از دوستان ایران هستند و تهران برای تداوم دوستی بین آنان تلاش خواهد کرد.

اختلافات میان عراق و سوریه اخیرا یک گام جلوتر رفته و دولت عراق گفته است رسما از سازمان ملل متحد تقاضا کرده دادگاهی بین المللی تشکیل دهد تا کسانی که در پس اقدامات خشونت آمیز هستند و هماهنگی آنها در کشورهای همسایه عراق صورت می گیرد، محاکمه شوند.

هشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، روز پنجشنبه (3 سپتامبر)، به اندرو نورت، گزارشگر بی بی سی گفت سوری ها، اگر مستقیما خودشان در عملیات پیکارجویانه در عراق دست نداشته باشند، دست کم به خاطر همدستی با این عوامل گناهکارند.

آقای زیباری گفت دولت عراق مدارکی را به سوریه ارائه کرده است که شامل نام مظنونین و اردوگاه های آموزش پیکارجویان می شود اما این اقدام هیچ فایده ای در بر نداشته است.

دولت سوریه مدت هاست که متهم شده به پیکارجویان عرب که در عراق دست به حمله می زنند، پناه داده است. اما سوریه این اتهامات را رد کرده است.

روابط میان دو کشور بعد از آن که عراق سوریه را متهم کرد مظنونین بمبگذاری های اخیر در این کشور را مخفی کرده است، رو به وخامت گذاشت.

مطالب مرتبط