آمریکا خواستار پاسخ سریع ایران شد

نیروگاه اتمی
Image caption آمریکا امیدوار است پاسخ ایران به پیشنهاد هسته ای غرب نتیجه بخش باشد

سوزان رایس نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد خواستار پاسخ سریع ایران به پیشنهاد هسته ای غرب شده است.

کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به اضافه آلمان که گروه موسوم به 1+5 را تشکیل می دهند به ایران مهلت داده اند تا اواخر سپتامبر و پیش از اجلاس مجمع عمومی این سازمان به میز مذاکره بازگردد.

خانم رایس رویکردهای تهران در ارتباط با بحران هسته ای ایران را موثر ارزیابی نکرده اما گفته که آمریکا امیدوار است پاسخ این کشور به پیشنهاد هسته ای غرب نتیجه بخش باشد.

این در حالیست که مقام های ارشد از پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد - بریتانیا، آمریکا، فرانسه، روسیه و چین - به اضافه آلمان دیروز (2 سپتامبر)، در نزدیکی شهر فرانکفورت گرد آمده اند تا ضمن مرور سوابق و امکانات آتی برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران، این پرونده را بار دیگر بررسی کنند.

این گفتگوها در آستانه نشست های بین المللی ماه آینده، که ممکن است تحریم های اقتصادی بیشتری علیه ایران را در دستور کار خود داشته باشد، برگزار شد.

ولکر استانزل، مدیرسیاسی وزارت امورخارجه آلمان در پایان این نشست با انتشار بیانیه ای از ایران خواست برای اعتمادسازی تلاش کند.

آقای استانزل گفت: "ایران باید متوجه ضرورت اعتمادسازی در رابطه با صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود از طریق همکاری کامل با جامعه جهانی باشد."

بیانیه گروه ۱+۵ پاسخی به سخنان روز گذشته سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران بود که از آمادگی کشورش برای ارائه بسته پیشنهادی جدیدی به قدرت های جهانی خبر داده بود.

مطالب مرتبط