دادستان آرژانتین انتصاب وزیر دفاع ایران را محکوم کرد

سرتیب پاسدار احمد وحیدی
Image caption وحیدی رای اعتماد اکثریت قابل توجه نمایندگان را کسب کرد

یک مقام قضایی آرژانتینی انتصاب وزیر دفاع جدید ایران را به شدت محکوم کرده است.

روز جمعه، 4 سپتامبر (13 شهریور)، آلبرتو نیسمن، دادستان آرژانتینی مسئول رسیدگی به پرونده بمب گذاری در مرکز یهودیان آرژانتین، با صدور بیانیه ای انتصاب رسمی سرتیپ پاسدار احمد وحیدی به سمت وزیر دفاع جدید جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرد و آن را نشانه تعارض دولت ایران با موازین شناخته شده حقوق بین الملل دانست.

آقای نیسمن مسئول تحقیقات در مورد انفجار در محل ساختمان انجمن همکاری متقابل آرژانتین و اسرائیل در ژوئیه سال 1994 است.

دادستان آرژانتینی گفته است که شواهد مربوط به دست داشتن شماری از مقامات وقت جمهوری اسلامی، از جمله پاسدار احمد وحیدی، فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران، در این بمب گذاری به مجامع حقوقی بین المللی ارائه شده اما جمهوری اسلامی به این شواهد پاسخ قانع کننده ای نداده است.

وی افزود "دولت ایران می تواند هر ادعایی را مطرح کند اما تا کنون نتوانسته است حتی یک دلیل قانع کننده در رد شواهد مربوط به دست داشتن در انفجار سال 1994 ارائه دهد."

به گفته این مقام قضایی آرژانتینی "واکنش دولت ایران همیشه به لفاظی های سیاسی محدود بوده و در آن، به ما، به دولت اسرائیل، به آمریکا و به کسان دیگر حمله می شود اما هرگز کمترین دلیلی در اختیار کسی قرار نگرفته که بتواند باعث تردید در صحت مدارک و شواهد مربوط به ارتباط آنان با بمب گذاری شود."

به گفته آلبرتو نیسمن، انگیزه دولت ایران از بمب گذاری پر تلفات سال 1994 تصمیم دولت آرژانتین در تعلیق و سپس لغو توافقنامه ای برای کمک به برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی بود.

این تصمیم در سال 1990 اتخاذ شد و واکنش تند مقامات جمهوری اسلامی را در پی آورد.

در حال حاضر، نه شهروند ایرانی از جمله احمد وحیدی با اتهام دست داشتن در انفجار مرکز یهودیان متهم هستند اما دولت ایران همواره این اتهام را رد کرده است.

انتصاب احمد وحیدی به سمت وزارت دفاع جمهوری اسلامی انتقاد دولت آمریکا را نیز در پی داشته که این اقدام را مغایر منافع ایران دانسته و گفته است که مقامات ایران به جای تلاش در بهبود موقعیت جهانی خود به تخریب بیشتر این موقعیت مبادرت کرده اند.

برخی منابع اسرائیلی نیز از انتصاب احمد وحیدی اانتقاد کرده اند اما به گفته ناظران، احتمالا مقامات اسرائیلی از این اقدام محمود احمدی نژاد چندان هم ناخرسند نیستند.

به گفته آنان، در حالیکه نحوه برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری و برخورد خشونت آمیز با معترضان به وجهه دولت جمهوری اسلامی در افکار عمومی جهانیان به شدت لطمه زده است، انتصاب وزیر دفاعی که تحت تعقیب جنایی قرار دارد زمینه مساعدتری را برای وارد کردن فشار بین المللی بر این کشور فراهم می کند.

اتهام علیه ایران و حزب الله

روز 18 ژوئیه سال 1994، یک کامیون حامل مواد منفجره در برابر ساختمان متعلق به انجمن همکاری متقابل آرژانتین و اسرائیل، واقع در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، منفجر شد که در نتیجه آن، هشتاد و پنج نفر کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

انفجار در مرکز یهودیان آرژانتین شدیدترین و پر تلفات ترین عملیات تروریستی در این کشور محسوب می شود و در اثر آن، ساختمان هفت طبقه این مرکز کاملا ویران شد.

Image caption دادستانی آرژانتین جمهوری اسلامی را مسئول انفجار می داند

در خلال سال های بعد، تحقیقاتی در باره عوامل و نحوه این بمب گذاری صورت گرفت که در جریان آن، تعدادی از ماموران محلی نیز بازداشت و بعدا آزاد شدند.

این تحقیقات با اتهام رشوه خواری و مداخلات سیاسی و تلاش برای پنهان کاری همراه بود و از جمله در سال 2005، قاضی خوان خوزه گالیانو، قاضی تحقیق پرونده، به اتهام "تخلفات جدی" و اقدامات خلاف در جریان تحقیقات توبیخ و از این سمت برکنار و آلبرتو نیسمن و مارسلو مارتینز بورگس، دو تن از اعضای دادستانی آرژانتین، مامور ادامه تحقیقات شدند.

مسئولین تحقیق در مورد این پرونده، در اکتبر سال 2006 رسما دولت ایران را به برنامه ریزی و هدایت و جنبش حزب الله لبنان را به اجرای طرح انفجار متهم کردند.

براساس برخی گزارش ها، این انفجار نتیجه عملیات انتحاری یک عضو حزب الله لبنان بود که با حمایت و کمک مقامات ایرانی از جمله سفارت جمهوری اسلامی، آن را به اجرا گذاشت.

به گفته آلبرتو نیسمن، انگیزه دولت ایران از بمب گذاری پر تلفات سال 1994 تصمیم دولت آرژانتین در تعلیق و سپس لغو توافقنامه ای برای کمک به برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی بود.

مقامات جمهوری اسلامی این اتهام را رد کرده و آن را ناشی از خصومت اسرائیل و ایالات متحده دانسته اند.

حزب الله لبنان نیز ارتباط با این بمب گذاری را رد کرده و در مورد فردی مظنون به اجرای عملیات انتحاری گفته است که این شخص در عملیاتی در داخل خاک لبنان کشته شد.

در جریان مذاکرات مجلس پیرامون رای اعتماد به کابینه پیشنهادی محمود احمدی نژاد، نمایندگان مجلس به نشانه آنچه که مخالفت با اسرائیل می خواندند از هر نوع مخالفتی با احمد وحیدی خودداری کردند و اکثر قابل توجهی از نمایندگان به او رای اعتماد دادند.

مطالب مرتبط