ایران آمریکا را به "جعل" اسناد اتمی متهم کرد

نیروگاه اتمی
Image caption آخرین وضعیت برنامه اتمی ایران هفته آینده در شورای حکام آژانس بررسی خواهد شد

تهران گفته است واشنگتن با "جعل اسناد" تلاش می کند ایران را به داشتن برنامه مخفیانه تولید تسلیحات اتمی متهم کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه گزارش داد که علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی طی نامه ای رسمی اتهام های آمریکا را "ساختگی، بی پایه و کذب" خوانده است.

این نامه هشت صفحه ای روز جمعه به محمد البرادعی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین پایتخت اتریش ارسال شد.

این نامه با حمله به واشنگتن ادعا می کند آمریکا از ارائه اصل اسنادی که درباره برنامه های اتمی ایران به آژانس داده خودداری می کند زیرا اساسا نسخه اصلی وجود ندارد و همگی تقلبی هستند.

علی اصغر سلطانیه همچنین از فرانسه و انگلستان به خاطر داشتن "انگیزه های سیاسی" در برخورد با ایران انتقاد می کند.

گفته می شود بخشی از اسنادی که آمریکا به آژانس ارائه کرده از کامپیوتر لپ تاپی که ظاهرا از ایران به خارج برده شده بدست آمده است.

به گفته کارشناسان اطلاعاتی غرب، این لپ تاپ حاوی تصاویر ویدئویی از یک آزمایشگاه سری اتمی و نیز طرح های ساخت کلاهک هسته ای است.

اما ایران در نامه خود کلیه این اطلاعات را ساختگی خوانده است.

ایان کلی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از واکنش به اتهام های ایران خودداری کرد و گفت واشنگتن همچنان در انتظار پاسخ تهران به پیشنهاد آوریل گذشته گروه 1+5 است.

نامه یاد شده در حالی ارسال می شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود اعلام کرد ایران سانتریفیوژهای بیشتری نصب کرده اما حجم تولید اورانیم غنی شده را کاهش داده است.

در گزارش مذکور خاطرنشان شد ایران هنوز به اسناد و اطلاعات جامعی که از منابع متعدد مبنی بر احتمال نظامی بودن برنامه های اتمی این کشور به دست آژانس رسیده، پاسخ نداده است.

این گزارش همچنین از "برخی کشورهای عضو" به خاطر محدودیت هایی که بر سر نحوه استفاده آژانس از این اسناد و اطلاعات اعمال کرده اند انتقاد شد، زیرا این محدودیت ها "در گفتگوهای آژانس با ایران مشکلات بیشتری ایجاد می کند."

هفته آینده 35 کشور عضو شورای حکام آژانس برای بررسی آخرین وضعیت برنامه هسته ای ایران تشکیل جلسه خواهند داد.

ایران می گوید فعالیت های هسته ایش تنها به منظور تولید انرژی اتمی است.

اما کشورهای غربی ایران را متهم می کنند در صدد ساخت سلاح اتمی است.

کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل به اضافه آلمان، که گروه موسوم به 1+5 را تشکیل می دهند، به ایران تا اواخر سپتامبر و پیش از اجلاس مجمع عمومی این سازمان مهلت داده اند که به میز مذاکره بازگردد.

گروه 1+5 روز چهارشنبه در نزدیکی شهر فرانکفورت گرد هم آمد تا ضمن مرور سوابق و امکانات آتی برای متوقف کردن برنامه هسته ای ایران، این پرونده را بار دیگر بررسی کنند.

این گروه در پایان این نشست با انتشار بیانیه ای از ایران خواست برای اعتمادسازی تلاش کند.

مطالب مرتبط