به روز شده:  19:21 گرينويچ - 06 سپتامبر 2009 - 15 شهریور 1388

رئیس فراکسیون خط امام مجلس، خواهان تعقیب قضائی فرمانده سپاه شد

حسین هاشمیان، نماینده رفسنجان و رئیس فراکسیون خط امام در مجلس ایران

حسین هاشمیان، نماینده رفسنجان و رئیس فراکسیون خط امام مجلس ایران، اظهارات سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص نقش رهبران اصلاح طلبان در ناآرامی های اخیر در ایران را "در راستای امام (آیت الله خمینی) زدایی" قابل تعبیر دانست و خواهان تحت تعقیب قرار گرفتن او توسط دادستانی نیروهای مسلح شد.

او گفت: "او (محمد علی جعفری) بیش از اندازه به قبه نظامی‌اش مغرور شده و باید حدود فعالیت نظامی‌اش مشخص شود."

آقای هاشمیان در گفتگویی با پارلمان نیوز، پایگاه خبری این فراکسیون از تعدادی از رهبران اصلاح طلبان همچون محمد موسوی خوئینی ها و بهزاد نبوی که آقای جعفری آنان را به نقش داشتن در "اغتشاشات" متهم کرده بود، دفاع کرد و گفت:"آقای موسوی خوئینی‌ها که آقای جعفری از او نام برده است در این کشور دادستان بوده است، بهزاد نبوی کسی است که در مقابل منافقین در زندان برای تثبیت رهبری امام ایستادگی کرد."

وی افزود: "در تسخیر لانه جاسوسی (سفارت آمریکا در تهران) که امام آن را انقلاب دوم نامیدند، آیت‌الله محمد موسوی خوئینی‌ها محور و مبنا بود و حالا برخی تخریب محورها و مبانی انقلاب را در دستور کار خود قرار داده‌اند.»

آقای هاشمیان همچنین از استعفای قریب الوقوع برخی از سپاهیان به دلیل "حرکات سران سپاه و دخالت آنها در سیاست" خبر داد و با اشاره به اینکه سخنان آقای جعفری خلاف صریح نظرات آیت الله خمینی درعدم دخالت نظامیان در مسایل سیاسی است، گفت:"این اظهارات در راستای امام زدایی قابل تعبیر است و او حق نداشته به عنوان یک نظامی وارد مسایل سیاسی شود."

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمد علی جعفری، روز دهم شهریور در مسجد ولی عصر تهران با "استناد" به اعترافات سیاستمداران وابسته به جریان اصلاح طلب که پس از انتخابات ریاست جمهوری دستگیر شده اند، آنها را متهم کرده بود در پی "تضعیف ولی فقیه" بوده اند.

آقای هاشمیان در این گفت و گو در در پاسخ به سئوالی درمورد لغو مراسم شب‌های احیا در آرامگاه آیت الله خمینی گفت: "به خاطر فشارهایی که عده‌ای اوباش می‌آورند یاران امام از جمله ناطق نوری و خاتمی نمی‌توانند در حرم امام و در کنار او در شب‌های احیا سخنرانی کنند و این حرکتی در راستای امام زدایی است که متاسفانه شروع شده است."

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران

روز جمعه 13 شهریور، روابط عمومی آرامگاه آیت الله خمینی به علت "مشکلاتی عنوان کرده که حرم با آنها رو بروست "، خبر از عدم برگزاری مراسم شب‌های احیا در این آرامگاه داد.

در سال های گذشته، محمد خاتمی و علی اکبر ناطق نوری سخنرانان ثابت این مراسم محسوب می شدند.

آقای هاشمیان در این باره گفت: "ناطق نوری كه عمر خود را برای استحكام پایه‌های نظام و تثبیت ولایت فقیه صرف كرد و از استقبال تا ارتحال، لحظه‌ای از كنار امام فاصله نگرفت، امروز در محدودیت قرار دارد و این از شگفتی‌های دوران است."

واکنش جبهه مشارکت

جبهه مشارکت ایران اسلامی نیز در بیانیه ای که وبسایت نوروز وابسته به این تشکل اصلاح طلب، به ادعای فرمانده سپاه ایران درباره تلاش سران اصلاح طلب برای تضعیف رهبر ایران، واکنش نشان داد.

جبهه مشارکت گفته است که سخنان محمد علی جعفری قبل از هرچیز تائیدی بر نقش سپاه در حوادث پس از انتخابات و اقدامی برای فرار از مسئولیتی است که به گفته این بیانیه به خاطر "تقلب در انتخابات و جنایات پس از آن" بر عهده سپاه پاسداران است.

جبهه مشارکت هشدار داده که این سخنان ممکن است مقدمه برخورد فیزیکی با رهبران اصلاحات باشد و خواهان برخورد قضایی با فرمانده سپاه شده است.

شماری از چهره های سیاسی نزدیک به دولت و تعدادی از افراد بلند پایه نظامی و در راس آنها محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران خواهان دستگیری "سران اغتشاشات اخیر ایران" شده اند که می تواند اشاره به رهبران اصلاح طلب و میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات باشد.

از جمله یدالله جوانی، رئیس اداره سیاسی سپاه در یادداشتی در شماره یازدهم شهریور هفته نامه "صبح صادق" ارگان مطبوعاتی سپاه، میرحسین موسوی را فردی دانسته که ۳۰ سال رفتار منافقانه داشته است.

به اعتقاد آقای جوانی، میرحسین موسوی "در حالی که اعتقاد به نظام دینی و قانون اساسی و ولایت فقیه نداشته، طوری رفتار کرد که حتی توانست در یک مقطعی نخست وزیر شود."

در پی سخنان آقای جعفری، محمدرضا تابش، دبیر فراکسیون خط امام نیز گفت که افرادی که مجوز ورود سپاه به انتخابات را دادند، افرادی که مجوز به سپاه برای دستگیری‌ها و اعتراف‌گیری‌ها را دادند، باید محاکمه شوند نه افرادی که سوابق و مسئولیت‌هایشان حکایت از این دارد که دلبسته به نظام و رهبری هستند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.