نشست و تظاهرات ایرانیان معترض به انتخابات در سوئد

جمعه و شنبه، 4 و 5 سپتامبر، همزمان با نشست دو روزه وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا به ریاست دوره­ ای کشور سوئد در استکهلم، ایرانیان ساکن این شهر نیز چند تظاهرات موازی در حمایت از مردم ایران برگزار کردند.

در این دو روز، جمعی از ایرانیان ساکن استکهلم در نزدیکی محل برگزاری نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در موزه مدرن، گرد هم جمع شدند و خواستار به رسمیت نشناختن محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس جمهوری ایران، آزادی زندانیان سیاسی و اعزام هیئتی برای رسیدگی به وضعیت آن‌ها، فشار سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران و تامین حقوق بشر در کشور شدند.

همزمان در همین روز "مهرانگیز کار"، "محسن مخملباف"، "فاطمه حقیقت‌جو" و "احمد باطبی" نیز در نشستی با عنوان "جنبش مردم ایران و نقش اتحادیه اروپا" در دفتر حزب سوسیال دموکرات‌های سوئد، برای جمعی از خبرنگاران و فعالان سیاسی و اجتماعی سخن گفتند و خواستار توجه اتحادیه اروپا به نقض حقوق بشر در ایران و بازنگری در روابط سیاسی و تجاری با ایران شدند.

در آغاز این نشست که توسط "سازمان جوانان حزب سوسیال دموکرات‌های سوئد" و "بنیاد اولاف پالمه" برگزار شد، فاطمه حقیقت‌جو، نماینده سابق مجلس ایران ساکن آمریکا، با مروری بر حوادث پس از انتخابات، رهبری جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران در ایران را عامل و مجری خشونت‌های اخیر ایران دانست.

محسن مخملباف، کارگردان سینما نیز که در خارج از ایران زندگی می‌کند، استبداد را به مجسمه‌ای تشبیه کرد که افراد معترض از زاویه‌های مختلف به آن سنگ می‌اندازند و گفت: "در این برهه حساس مواظب باشیم این سنگ ها را به سر یکدیگر نکوبیم و در هر کجا که از حیث سیاسی قرار داریم به استبداد حمله کنیم نه به همدیگر".

مهرانگیز کار، پژوهشگر و حقوقدان ساکن آمریکا نیز ضمن اشاره به این که جوانان ایران در فضایی بسیار تحت کنترل به فعالیت مدنی خود مشغول هستند گفت: «برای اولین بار در سی سال گذشته، مردم ایران تمام توانایی خود را به کار بستند تا با رای دادن و انتخاب یکی از همان چهار نامزد گزینش شده، تغییری در جامعه به وجود بیاورند. مردم ایران می‌خواستند با تمام توانایی خود، مکانیسم این سیستم غیردموکراتیک را به کار ببندند تا آرمان های دموکراتیک خود را پیاده کنند. اما این دولت نشان داد که حتی مکانیسم‌های خود را نیز باور ندارد."

احمد باطبی، فعال حقوق بشر نیز ضمن قرائت گزارشی از وضعیت حقوق بشر در ایران تاکید کرد که برای رسیدن به دموکراسی راهی جز این وجود ندارد که مسیر سخت کشته دادن‌ها، شکنجه ها و زندان‌ها را پشت سر بگذاریم.

دبیر کل سازمان جوانان سوسیال دموکرات Jytte Guteland نیز در این نشست در سخنانی کوتاه گفت: "مبارزان راه آزادی در ایران، اعتقاد سازمان جوانان سوسیال دموکرات‌های سوئد را در ضرورت تغییر سیاست سوئد و اتحادیه اروپا در قبال ایران تقویت کرد. سیاستی که تنها بر برنامه غنی‌سازی اتمی متمرکز نشود و حقوق بشر و دموکراسی را نیز در برگیرد".

بعد از ظهر روز یکشنبه 5 سپتامبر، طومار سبز رنگی که هزاران ایرانی در اعتراض به احمدی‌نژاد آن را امضا کرده‌اند در استکهلم به حرکت در آمد. طول این طومار بیش از 2 کیلومتر است.

مطالب مرتبط