هوگو چاوز: ونزوئلا به ایران بنزین صادر خواهد کرد

هوگو چاوز، رئیس جمهوری ونزوئلا، پس از انعقاد چند تفاهم نامه با دولت ایران که یکی از آن ها در مورد فروش بنزین به ایران است، از این کشور به جمهوری ترکمنستان سفر کرد.

هوگو چاوز روز یکشنبه (6 سپتامبر) با آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، دیدار و گفتگو کرد.

مقام های دولت وی و دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در هفتمین سفر هوگو چاوز به ایران، سه تفاهم نامه تجاری، پزشکی و نفتی امضا کرده اند.

بر اساس یکی از این تفاهم نامه ها، ونزوئلا به ایران روزانه معادل 20 هزار بشکه بنزین صادر خواهد کرد.

هوگو چاوز این خبر را روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری مشترک در مشهد که محمود احمدی نژاد هم در آن حضور داشت، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ونزوئلا از ماه اکتبر امسال معادل 20 هزار بشکه بنزین در روز به ایران صادر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، قرار است که دولت ایران در مقابل دریافت بنزین، ماشين آلات و تکنولوژی در اختیار ونزوئلا قرار دهد.

ایرنا همچنین نوشته است که هوگو چاوز در کنفرانس خبری در مشهد گفته است: "بايد تلاش کنيم هرچه زودتر حضرت مهدی به همراه حضرت مسيح ظهور کنند و سرتاسر جهان را از عدل و داد پر کنند."

به گزارش ایرنا، محمود احمدی نژاد نیز گفته است: " من بار ديگر شکست قطعی سياست های نظامی گری را در آمريکای جنوبی اعلام می کنم و به رهبران اعمال اين نوع سياستها نصيحت می کنم که دست از زورگويی بردارند."

هوگو چاوز پس از پادشاه عمان و رئیس جمهوری سوریه، سومین رهبر خارجیست که از زمان اعلام انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد، به ایران سفر کرده است.

او در حالی خبر از تصمیم "استراتژیک" در مورد فروش بنزین به ایران داده است که کنگره آمریکا طرح تحریم فروش بنزین به ایران را تدوین کرده ولی هنوز آن را به تصویب نرسانده است.

هوگو چاوز روابط دوستانه ای با محمود احمدی نژاد دارد و این موضوع زمینه ساز گسترش روابط دولت ایران با شماری از دولت های آمریکای لاتین بوده است.

مقام های دولت ایران حضور در این بخش از جهان، که با همکاری و کمک های اقتصادی گسترده همراه بوده، را یکی از دستاوردهای مهم سیاست خارجی ایران می دانند.

مخالفان این سیاست با اشاره به تضعیف و تیرگی روابط ایران با کشورهای اثرگذار جهان، تمرکز بر گسترش روابط با کشورهای آمریکای لاتین را بی فایده و هزینه آن را غیرقابل قبول دانسته اند.

مطالب مرتبط