بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه 15 شهریور

بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه 15 شهریور

تیترهای اول

"مجلس علیه باهنر" تیتر اول روزنامه ابتکار است، "چتر فرهنگی کشور چند برابر شود" به نقل از رییس دولت تیتر روزنامه ایران، "سه سناریو برای بنزین" در صدر گزارش های خبری جام جم آمده و "سناریوهای بنزینی نیمه دوم‌سال" تیتر روزنامه دنیای اقتصاد است.

"بیانیه میرحسین موسوی در مورد راه سبز امید" تیتر اول روزنامه افتاب یزد است، "9 راهکار موسوی برای بازگرداندن آرامش به کشور" گزارش اصلی روزنامه های سرمایه و مردم سالاری هم در عنوان اصلی خود از "منشور راه سبز امید" نوشته است.

روزنامه حیات نو در صدر گزارش های خبری خود نوشته "نماز عید فطر در مصلى برگزار نمى‌شود".

"مالكی : ائتلاف بعثی ها ـ تكفیری ها مردم عراق را هدف قرار داده" عنوان اصلی روزنامه جمهوری

اسلامی است و "پشت صحنه درگیری های یمن" تیتر روزنامه کیهان.

"آژانس اجرای عادی پادمان در ایران را اعلام کند" به نقل از نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تیتر اول روزنامه رسالت است و "نامه اعتراض آمیز سلطانیه به البرادعی" عنوان اصلی روزنامه خراسان.

گزیده مقالات

پیام موسوی

مردم سالاری در تشریح پیام تازه میرحسین موسوی نوشته این پیام حاکی از نگاه بلند مدت میرحسین موسوی به شرایط جامعه است. نگاهی که بیش از هر چیز از کسوت یک روشنفکر و تحلیل گر اجتماعی میآید. اما میرحسین موسوی در انتهای بیانیه اش راهکارهایی را هم برای حل مشکلات کنونی در کوتاه مدت ارائه کرده است. راهکارهایی که از دیدگاه یک نیروی تاثیرگذار و دلسوز سیاسی ارائه شده است.

به نظر نویسنده سرمقاله مردم سالاری برخلاف بخش اول بیانیه که مخاطبش مردم بودند، مخاطب بخش دوم دولتمردان هستند. حال که فضای سیاسی کشور از حالت احساسی در آمده است، باید به سوی عقلانیت برود. به همین خاطر نخبگان سیاسی حاکم باید به جای تهدید و تلاش برای حذف، به راهکارهای میرحسین توجه کنند. این توجه می بایست در تمام سطوح، حاکم شود.

دولت و خودسرها

فواد صادقی در مقاله ای که حیات نو آن را منعکس کرده به مخالفت با اظهارات تند فرمانده سپاه پاسداران پرداخته و نوشته داشتن انگیزه و غیرت دینى و انقلابى که در سخنان فرمانده کل سپاه نیز به آن اشاره شد هیچ مجوزى براى اعمال خودسرانه و برخوردهاى غیرقانونى حتى با قانون شکنان و اغتشاش‌گران نیست. اگر قرار باشد هر کس که ظاهرى حزب‌الهى دارد و مدعى دفاع از ولایت و انقلاب است با قمه، چاقو و زنجیر بدون آن که هیچ‌گونه بررسى قانونى صورت گیرد به هر کس حمله کند، نتیجه‌اى بسیار دردناک در انتظار جامعه است.

به نوشته این مقاله این شائبه که برخى عوامل امنیتى و قضایى و سیاسى چندان از عملکرد نیروهاى خودسر ناراضى نبوده‌اند را نمى‌توان انکار کرد. ده سال زمان کمى براى شناسایى و مجازات پیچیده‌ترین شبکه‌هاى مافیایى و زیرزمینى نیست چه رسد به تعدادى از افراد با فرهنگ چاله میدانی، ‌چرا عوامل حمله به خوابگاه‌هاى دانشجویى در تیر 1378، خرداد 1382 و خرداد 1388 تاکنون شناسایى و محکوم نشده‌اند.

در ادامه مقاله حیات نو آمده: دولت به عنوان تأمین کننده آرامش جامعه به درستى انجام نشده است. این ابهام وقتى پررنگ‌تر مى‌شود که در گوشه و کنار شنیده مى‌شود اکثر این نیروهاى خودسر و لباس شخصى از محافل سه مداح مشهور تهران که از قضا در انتخابات گذشته نیز از آقاى احمدى‌نژاد حمایت کرده‌اند انجام شده است.

شائبه ورود به سیاست

خراسان روزنامه اصولگرای صبح هم در سرمقاله خود به تحلیل گفته های فرمانده سپاه پاسداران پرداخته و نوشته اظهارات چند روز پیش فرمانده سپاه نشان دهنده دل مشغولی ها و دغدغه های وی نسبت به ولایت فقیه است ولی بر اساس گفته بینان گذار جمهوری اسلامی و قانون اساسی سپاه ضمن پرهیز از ورود به جناح بندی های سیاسی مکلف است هرجایی که اصل انقلاب را در معرض خطر دید دفاع کند اما فرمانده سپاه چند نکته را ندیده گذاشته است.

به نوشته این روزنامه کسانی که فرمانده سپاه به آنان حمله برده از مسئولان و یا چهره های سیاسی، حزبی و دارای علایق و گرایش های خاص سیاسی بوده اند، و واکنش ها به اظهارات واعلام مواضع این افراد طیف گسترده ای از صفر تا صد را- از رد تمامی تا قبول تمامی- شامل شده است. در حالی که فرمانده سپاه باید به گونه ای عمل کند که حتی هرگونه شائبه ورود به دسته بندی های سیاسی منتفی باشد.

چرا هاشمی نیست

کیهان در سرمقاله خود به تشریح علت اتهامات آرژانتین علیه مقامات ایرانی به خاطر انفجار مرکز یهودیان در بئونوس آیرس پرداخته و نوشته پلیس بین الملل به درخواست دولت آرژانتین و قاضی گالیانو، علاوه بر سردار وحیدی، به چندتن دیگر از مدیران و مسئولان جمهوری اسلامی ایران نیز «اعلان قرمز» داده بود. از جمله آقای هاشمی رفسنجانی كه در آن هنگام رئیس جمهور ایران بود.

مدیر کیهان بر همین اساس بار دیگر تکرار کرده اگر ابراز نگرانی اسرائیل و متحدان آمریكایی و اروپایی آنها همانگونه كه ادعا كرده اند با استناد به اعلان قرمز پلیس بین الملل علیه سردار احمد وحیدی است باید گفت؛ این اعلان قرمز علیه آقای هاشمی رفسنجانی نیز صورت پذیرفته بود. چرا آمریكا و متحدانش فقط سردار وحیدی را خطرناك می دانند و علیه جناب هاشمی رفسنجانی نه فقط موضعی نمی گیرند، بلكه سالوسانه از ایشان تعریف و تمجید نیز می كنند.

حسین شریعتمداری در این مقاله نتیجه گرفته که: وارد کردن اتهام به سردار وحیدی بهره گیری اسرائیل از شگرد معروف «تكرار ادعا»ست. در این شگرد یك ادعای دروغ و باطل، بی وقفه تكرار می شود، هرچند كه بارها دروغ بودن آن به اثبات رسیده باشد. آن ها علی رغم صدها سند دقیقاً و رسماً بررسی شده و با وجود اعلام رسمی، رشوه گیری قاضی گالیانو و... هنوز هم ادعا می كنند ایران در آن ماجرا دست داشته است. برخی از كارشناسان عملیات روانی، از این شگرد با عنوان "شگرد به بن بست رسیده ها" نیز یاد می كنند.

لغو عزاداری ها

چند روزنامه در عنوان اصلی خود از لغو مراسم عزاداری ماه رمضان امسال خبر داده اند که بعد از سی سال که سنت شده بود امسال به دلیل شرایط خاص و زیر فشار محافل حامی دولت لغو شده است.

به نوشته روزنامه خبر عماد افروغ رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس گفته این مساله هم به لحاظ مذهبی و رعایت و انجام مناسك و شعائر الهی و هم به لحاظ سیاسی پیام خوبی ندارد. به لحاظ سیاسی هم پیام مناسبی نداشت.

این نویسنده اصولگرا گفته امام منشاء وحدت و تجمیع گروه‌ها و جناح‌های سیاسی بودند و مراسم سال‌های گذشته هم ترجمانی از نمایش وحدت بود؛ چراكه سخنرانی‌ها به گونه‌ای چینش می‌شد كه از گروه‌های عمده و غالب سیاسی سخنرانی می‌كردند و این حرم تنها جایی بود كه توجه به وحدت در عین كثرت بود.

همزمان با این واکنش ها روزنامه حیات نو خبر داده که بستگان ایت الله قدوسی اعلام داشته اند که به دلیل شرایط خاص و آماده نبودن فضای سیاسی از برگزاری سالگرد ترور این شخصیت قضائی خودداری خواهد کرد. و از سوی دیگر روزنامه های هر دو جناح خبر داده اند که نماز عید فطر به جای آن که مانند هر سال در مصلا برگزار شود در دانشگاه تهران برپا خواهد شد.

بی قانونی در بنزین

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته در آستانه ورود به نیمه دوم سال، دولت کماکان با زیر پا گذاشتن قانون سهمیه بندی کردن بنزین تولید داخل و عرضه آزاد بنزین وارداتی، با توزیع سهمیه بندی بنزین وارداتی تاکنون بیش از یک میلیارد دلار یارانه غیر قانونی به بنزین اختصاص داده است.

بر اساس گزارش این روزنامه دولت در سه ماهه نخست امسال بیش از یک میلیون و 33 هزار تن بنزین به ارزش 911 میلیون دلار وارد کشور شده است. اغلب کارشناسان و مسوولان بر این باورند که تداوم این روند در شش ماهه دوم سال جاری مشکلات زیادی را برای دولت و مجلس به وجود خواهد آورد.

یک کارشناس مسائل انرژی در روزنامه سرمایه نوشته ما متاسفانه دولت بنابه برخی ملاحظات از اجرای قانون و کاهش سهمیه ها خودداری کرد و هم اکنون با چنین مشکلاتی روبه رو شده است. یکی از مسائلی که دولت را از اجرای قانون بازداشت، دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود که رئیس دولت وقت از تاثیرگذاری کاهش سهمیه ها بر میزان رای مردم نگران بود.

به نوشته حسین افریده عضو سابق کمیسیون انرژی مجلس در سرمقاله سرمایه در صورت نرمش نمایندگان مجلس و سهل گرفتن اینگونه رفتارهای دولت در آینده نیز شاهد چنین عملکردهایی خواهیم بود. در صورتی که دولت در این مورد بتواند مجلس را با خود همراه سازد در بخش های دیگر نیز به امید ارائه متمم بودجه و برداشت از حساب ذخیره ارزی از قانون عدول کرده و عملکرد غیرقابل قبولی خواهد داشت.

در ادامه این مقاله آمده از ابتدای سال مشخص بود در صورت تداوم این روند دولت با کسری بودجه برای واردات بنزین مواجه خواهد شد اما این روند با ادامه حرکت خود و هم اکنون به مرحله بغرنجی رسیده است که باید برای بدترنشدن اوضاع و جلوگیری از مشکلات آتی هرچه سریع تر قانون مصوب مجلس در مورد سهمیه بندی بنزین اجرا شود والا باید دو تا سه میلیارد دلار برای واردات بنزین هزینه کنیم.

سه سناریو برای بنزین

دنیای اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته در حالی كه به نظر می‌رسد برای تامین بنزین مصرفی خودروهای كشور در نیمه دوم سال احتمال دارد مشكل تحریم صادرات بنزین به مشكل دائمی كسری بودجه واردات بنزین اضافه شود، دیروز اعلام شد كه دولت دهم سه سناریوی مختلف را برای نیمه دوم 88 در دستور كار قرار داده است.

به نوشته این روزنامه سناریوی اول كاهش 10درصدی سهمیه خودروهاست كه در این صورت كسری حدود سه میلیارد دلاری به حدود دومیلیارد دلار كاهش می‌یابد كه با متمم بودجه تامین می‌شود.در سنایوری دوم، اجرای دقیق قانون بودجه مدنظر است كه باعث كاهش 40درصدی سهمیه‌ها خواهد شد و در سناریوی سوم نیز دولت امیدوار است كه طرح هدفمند كردن یارانه‌ها به سرعت به نتیجه برسد و با آزادسازی تدریجی قیمت‌ها و حذف سهمیه‌بندی، میزان مصرف تا حد نزدیك به تولید داخلی كاهش یابد.

برنج های شیمیائی وارداتی

ایران روزنامه دولت در گزارشی از قول مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی که در بررسی‌های اولیه این دستگاه دولتی خود اعلام كرده است كه برنج‌های هند و پاكستان به مواد شیمیایی آغشته شده‌ نوشته شواهد امر گویای آن است كه برنج وارداتی كه همه آن را با شاخصه‌ قدبلندی می‌شناسند، هیچ ارزش غذایی ندارد و چه بسا با تكمیل شدن تحقیقات یاد شده میزان ضررهایی كه این نوع برنج‌ها به بدن وارد می‌كنند.

روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی بدون اشاره ای به نقش وزارت بازرگانی که وارد کننده برنج بوده است نوشته كارشناسان و فعالان بازار برنج معتقدند اجازه ترخیص به برنج‌های هندی و پاكستانی داده نشود تا بیش از این مردم دچار ضرر و زیان نشوند.

در ادامه گزارش روزنامه ایران آمده طی چند ماه اخیر فقط به صورت واردات رسمی، بیش از یك میلیون تن برنج خارجی كه به نام آفت سفره ایرانی شناخته می‌شود وارد كشورمان شده است و خیلی از مردم به واسطه تبلیغات پی در پی در كانال‌های تلویزیونی اقدام به خرید برنج‌های بی‌كیفیت كرده‌اند. این نوع خریدها كه فقط برای واردكنندگان و كشورهای مبدأ سودآور است، هیچ ارزش غذایی ندارد.

سفر چاوز

همزمان با هفتمین سفر هوگو چاوز رییس دولت ونزوئلا به تهران جام جم در مقاله ای نوشته نكته اساسی در مناسبات ایران و ونزوئلا نقش و جایگاه این كشور در ارتقای جایگاه ایران در كل منطقه و آمریكای لاتین است. با توجه به اینكه ونزوئلا و كوبا به عنوان رهبران فعالیتهای آزادی خواهانه شناخته می‌شوند،رویكرد این كشورها برای برخورداری از ظرفیتهای ایران موجب گرایش سایر كشورها از جمله شیلی، برزیل، بولیوی، اكوادور، نیكاراگوئه و سایر كشورهای این حوزه به توسعه روابط با تهران شده است.

در ادامه مقاله جام جم آمده این گرایش نه تنها دستاوردهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بسیاری برای ایران به همراه داشته است بلكه توانسته به عنوان جبهه‌ای در برابر زیاده طلب‌های آمریكا علیه ایران ایفای نقش كند. اكنون بسیاری از محافل سیاسی و رسانه‌ای جهان به نفوذ ایران در عمق استراتژیك و حیات خلوت آمریكا اذعان و آن را موفقیت سیاست خارجی ایران دانسته‌اند.