گزارش تلویزیون ایران از بازداشتگاه کهریزک

تلویزیون دولتی ایران در گزارشی در باره آن چه رسیدگی به پرونده متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک نامیده است، جزییات تازه ای از برخورد با معترضان پس از انتخابات را اعلام کرده است.

بخش عمده ای از گزارش تلویزیون ایران در برگیرنده مطالبی بر علیه معترضان و کسانی است که در دادگاه های پس از انتخابات اعترافات آن ها از تلویزیون پخش شده است.

در بخش هایی از گزارش از زندانی شدن حداقل 145 نفر از معترضان در یک بند زندان به وسعت 70 متر و ضرب و شتم بازداشت شدگانی خبر داده است که با حکم قضایی چند قاضی انجام گرفته است.

این اولین بار است که دولت ایران جزییات شرایط بازداشتگاه کهریزک را اعلام می کند که بنا بر گزارش تلویزیون ایران در سوله هایی در پادگانی در جنوب تهران واقع شده است.

گزارش تلویزیون ایران از نظر شکل و مطالبی که مطرح شد شباهت زیادی به گزارش هایی داشت که معمولا در دستگاه های امنیتی تهیه می شود و برای پخش در اختیار تلویزیون قرار می گیرد.

در این گزارش یکی از مصاحبه شوندگان رییس بازرسی نیروی انتظامی بود که به نام لشکری معرفی شد . بنا بر گفته های آقای لشکری عمده بازداشت شدگان در روز 18 تیرماه دستگیر شده اند که 145 نفر بوده اند و 10 نفر از آنان دانشجو بوده اند. بازداشت شدگان در اعتراضات حیابانی به همراه 25 نفر از گروهی که اراذل و اوباش نامیده شده اند در یک بند 70 متری نگهداری شده اند.

آقای لشکری به شرایط بد بازداشتگاه، شرایط بد بهداشت و شرایط بد غذا اشاره می کند.

Image caption اسماعیل احمدی مقدم پیش از این گفته بود که تنبیه در کهریزک کسی را نکشته است

با وجود آن که اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی پیش از این گفته بود که تنبیه در کهریزک کسی را نکشته است در گزارش تلویزیون ایران فردی به نام کامرانی از کشته شدن یکی از بستگان اش می گوید در این گزارش گفته نمی شود که آقای کامرانی پدر محمد کامرانی یکی از معترضان بازداشت شده در حوادث اخیر است.

برخی از بازداشت شدگان که در گزارش تلویزیون ایران با آن ها مصاحبه شده است می گویند که از طرف یک نهاد امنیتی به آن ها زنگ شده و خواسته شده که در این روز خاص به محلی که نام برده نمی شود بیایند تا به شکایت آن ها رسیدگی شود.

بازداشت شدگانی که با آن ها گفت وگو شده است به مواردی از ضرب و شتم و برخورد زننده در بازداشتگاه اشاره کرده اند.

مقامات در گزارش می گویند که تنها 118 نفر از بازداشت شدگان برای تقاضای رسیدگی مراجعه کرده اند اما اشاره ای به سرنوشت 27 نفر دیگر نمی شود.

بنا بر گفته های مقامات، در این گزارش به 118 نفر از مراجعه کنندگان 98 میلیون تومان خسارت پرداخت شده است و 65 نفر به بیمارستان های امام خمینی تهران و شهید مدنی کرج معرفی شده اند.

در مصاحبه ای گفته می شود که برای آموزش و تحصیل 37 نفر اقدام شده و در باره اشتغال 23 نفر هم اقدام شده است. در گزارش هیچ اشاره ای به علت معرفی 65 نفر به بیمارستان پس از گذشت چندین هفته و زمان آزاد شدن بازداشتی ها نمی شود.

همچنین در گزارش هیچ اشاره ای به هویت قاضیانی که حکم قضایی اعزام به بازداشتگاه را صادر کرده اند نشده است.

مطالب مرتبط