آنها که قانع می‌شوند، آنها که قانع نمی‌شوند

Image caption آقای احمدی نژاد اولین کنفرانس خبری دولت جدید را در روز دوشنبه شانزدهم شهریور برگزار کرد

محمود احمدی نژاد در آغاز دوره دوم ریاست جمهوری اش بار دیگر در برابر خبرنگاران نشسته و به پرسش های آنها پاسخ داده است.

آقای احمدی نژاد نسبت به روسای جمهوری پیشین ایران علاقه بیشتری به حضور در رسانه ها از خود نشان داده است.

هرچند به گفته برخی از ناظران تعداد برگزاری کنفرانس های خبری توسط آقای احمدی نژاد بیش از محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران نیست اما حاشیه کنفرانس های آقای احمدی نژاد، گاهی اصل آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

از جمله آنچه که کنفرانس های خبری و مصاحبه های آقای احمدی نژاد را متفاوت می کند، مزاح های آقای احمدی نژاد با خبرنگاران و نحوه پاسخگویی اش به سئوال ها است، که گاهی تعجب ناظران و بینندگان این کنفرانس های خبری را برانگیخته است.

مصاحبه اخیر تلویوزیون دولتی ایران با آقای احمدی نژاد درباره اعضای کابینه جدید او یکی از این نمونه ها است که طی آن آقای احمدی نژاد وزیر سابق بهداشت ایران را به "هلو" یی تشبیه کرد که می خواهد آن را بخورد.

اما به جز علاقه آقای احمدی نژاد به حضور در رسانه ها، نحوه پاسخگویی او به سئوالات خبرنگاران هم تفاوت هایی با دیگر روسای جمهوری حتی روسای جمهور پیشین ایران دارد.

مسعود بهنود، روزنامه نگار در لندن می گوید ادبیات آقای احمدی نژاد نه فقط با نحوه سخن گفتن روسای دولت های ایران طی 30 سال گذشته متفاوت است که حتی می توان گفت از زمان تشکیل دولت مدرن در ایران، بکار گیری چنین ادبیاتی بی سابقه است.

به گفته آقای بهنود، زبان و ادبیات دولتمردان در همه جای جهان ادبیاتی پاکیزه است که روسای دولت تلاش می کنند به عنوان نماینده یک ملت، به نحوی دقیق از آن استفاده کنند.

کنفرانس هایی که خبرنگاران را اقناع نمی کند

یکی از مهمترین شعارهای سیاسی محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران این بود که او ممکن است همه چیز را نتواند با مردم در میان بگذارد اما آنچه را که از طریق رسانه ها و سخنرانی ها می گوید، صحیح و دقیق است.

به نظر می رسد که روسای جمهوری پیشین ایران در مصاحبه های خبریشان بیش از این دوره در ارائه پاسخ خبرنگاران را اقناع می کردند. شاید دلیل این موضوع افزایش تعداد خبرنگاران حرفه ای و آموزش دیده و عمومیت یافتن روحیه پرسشگری و نقد در جامعه ایرانی باشد.

دلیل آن هر چه که باشد به نظر می رسد که گروهی از خبرنگاران حتی در رسانه های دولتی هم از پاسخ های آقای احمدی نژاد قانع نمی شوند.

Image caption به نظر می رسد پاسخ های آقای احمدی نژاد برخی از خبرنگاران رسانه های دولتی را نیز قانع نمی کند

در یکی از تازه ترین کنفرانس های خبری آقای احمدی نژاد درباره علت بازداشت جمعی از اصلاح طلبان پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر در ایران، این موضوع را به جریمه راننده متخلفی از سوی پلیس تشبیه کرد که بعد از مسابقه فوتبال به علت عصبانیت از چراغ قرمز راهنمایی رد شده است.

قانع نشدن خبرنگاران از پاسخ های آقای احمدی نژاد محدود به پرسش های سیاسی نیست. در کنفرانس خبری اخیر آقای احمدی نژاد او در پاسخ به سئوالی درباره خط فقر این اصطلاح را به گفته خودش یک موضوع "سرکاری" توصیف کرد و خطاب به خانم خبرنگاری که این پرسش را مطرح کرده بود، گفت:"خط فقر از این سرکاری هاست، خط فقر یک چیز نوسانی است، بستگی دارد شما خط فقر را چه چیزی تعریف کنید همان می شود خط فقر."

برخی از کارشناسان مسائل اقتصادی می گویند که پاسخ های آقای احمدی نژاد درباره مسائل دقیقی همچون موضوعات اقتصادی، کلی و به لحاظ علمی غیر قابل استناد است.

به گفته کارشناسان در سال های گذشته سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به عنوان یک نهاد کارشناسی، آمار و ارقام کلان مسائل اقتصادی را اعلام و منتشر می کرد اما با انحلال این سازمان به عنوان یک نهاد بی طرف، مقام های دولتی آماری را منتشر می کنند که با واقعیت های موجود متفاوت است.

در چنین شرایطی، برگزاری کنفرانس های مطبوعاتی رضایت خبرنگاران رسانه های مستقل را در پی ندارد و گاه دامنه انتقادها از دولت را افزایش می دهد.

مسعود بهنود، روزنامه نگار در لندن درباره هدف برگزای این کنفرانس های مطبوعاتی می گوید که آقای احمدی نژاد و هیات دولتش از این طریق مکالمه ای با هوادارانشان دارند که "رسانه های زرد" را قانع می کند اما رضایت روزنامه نگاران بی طرف، رسانه ها و کارشناسان مستقل را در پی ندارد.

به اعتقاد کارشناسان، چگونگی پاسخ گویی، نحوه استفاده از کلمات، میزان اقناع خبرنگاران و ناظران کنفرانس های مطبوعاتی ارتباط مستقیمی با روحیات، دانسته ها و تجارب و راهنمایی های تیم مشاوران رسانه ای روسای جمهوری در دنیا دارد؛ موضوعی که به نظر می رسد هنوز در ایران به آن کمتر اهمیت داده می شود.

مطالب مرتبط