ایران: بررسی علل ورود سه آمریکایی به ایران کاری زمان بر است

Image caption دیپلمات های سوئیس در ایران برای آزاد شدن این سه آمریکایی در تلاشند

یک مقام وزارت امور خارجه ایران گفته است که بررسی دلایل ورود سه آمریکایی که توسط مرزبان های ایران در مرز کردستان دستگیر شده اند، به زمان نیاز دارد.

این سه جوان آمریکایی جمعه (31 ژوئیه) در مرز مریوان استان کردستان به دلیل ورود غیر مجاز از عراق به خاک ایران دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، عليرضا سالاری، معاون آمريكای وزارت امور خارجه ایران به سفیر سوئیس در ایران گفته است: " با توجه به حساسيت مقطع زمانی و مكانی بازداشت اين افراد، بررسي علت و يا علل اصلی و احتمالي ورود آن ها به خاک جمهوری اسلامی ايران از سوی نهادهای امنيتی در دست بررسی و امری زمان‌ بر خواهد بود."

دولت آمریکا بارها از ایران خواسته است که سه شهروندش هرچه سریع تر با دیپلمات های سوئیسی ملاقات کنند.

آمریکا حدود سه دهه است که در ایران سفارت یا کنسولگری ندارد و سوئیس به عنوان یک کشور بی طرف، از طریق سفارتش در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند.

جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود که آمریکا به ایران برای آزادی سه آمریکایی که در مرز ایران و کردستان عراق دستگیر شده اند پیام های محکمی فرستاده است.

خانواده های سه آمریکایی دستگیر شده اخیرا با حضور در واحد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی خواهان آزادی فرزندان خود شدند.

این سه نفر به نام های جاشوا فضال، سارا شاورد و شان باور، فارغ التحصیل دانشگاه کالیفرنیا در برکلی هستند.

دوستان و خانواده های این سه جوان دوشنبه (31 اوت) با حضور در نشست خبری ویژه ای در این دانشگاه، از دولت ایران خواستند که به دیپلمات های خارجی اجازه ملاقات با آن ها را بدهد.

خانواده های آن ها تاکید دارند که فرزندانشان گردشگرانی بودند که اشتباها وارد خاک ایران شده اند.

دولت ایران هنوز این موضوع را تایید نکرده است.

خانواده های آن ها بارها از دولت ایران خواسته اند که آنان را از وضعیت فرزندانشان مطلع کند.

مطالب مرتبط