روسیه قاچاق موشک برای ایران را تکذیب کرد

Arctic Sea
Image caption پس از دو هفته کشتی گمشده از غرب آفریقا سر در آورد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گزارش ها در باره این که کشتی Arctic Sea که چندین هفته به طور اسرار آمیزی ناپدید شده بود، حامل موشک های زمین به هوا برای ایران بوده را تکذیب کرده و آنرا "مطلقا خلاف واقع" خوانده است.

از منابع امنیتی روس و اسرائیلی نقل قول شده بود که از این کشتی برای قاچاق موشک های ضد هوایی S-300 به مقصد ایران، استفاده شده بود ولی سرویس اطلاعاتی اسرائیل این موضوع را کشف و مانع اجرای آن شده بود.

این موشک ها یکی از مدرن ترین سلاح های ضد هواپیمای ساخت روسیه است.

کشتی Arctic Sea که با پرچم مالت حرکت می کرد و دارای 15 خدمه بود، بیش از دو هفته ناپدید شده بود و پس از آن در تاریخ 16 اوت از آب های سواحل غرب آفریقا سر در آورد.

این کشتی چهار هزار تنی از فنلاند به راه افتاده و ظاهرا حامل الواری به ارزش یک میلیون و 800 هزار دلار به مقصد الجزایر بود.

هشت نفر به اتهام ربودن این کشتی متعاقبا دستگیر شدند.

این عده که بیشتر استونیایی هستند، متهمند که با لباس مبدل پلیس وارد کشتی شده و آن را تحت کنترل خود در آورده اند.

یک دیپلمات ارشد روسیه قول داده است که تحقیقات در این باره بدون پنهانکاری و با حضور مامورانی از مالت صورت گیرد.

هفته نامه بریتانیایی ساندی تایمز در شماره اخیر خود ( 6 سپتامبر) به نقل از منابع امنیتی اسرائیلی و روس نوشته بود که محموله این کشتی موشک های ضد هوایی بوده نه الوار چوب.

این منابع ادعا می کردند که موشک ها در حالی که کشتی در بندر کالینینگراد در حال تعمیر بوده به داخل کشتی انتقال داده شده است.

در گزارش ساندی تایمز آمده است که افسران سابق نظامی که با سندیکاهای زیر زمینی ارتباط دارند این موشک ها را فروخته بودند.

هفته گذشته میخائیل وویتنکو، یک روزنامه نگار روس که گفته بود ممکن است این کشتی حامل سلاح های غیرقانونی بوده مجبور به فرار از روسیه شد.

او که به ترکیه رفته به بی بی سی گفت به او هشدار داده شده بود در صورتی که از روسیه خارج نشود، دستگیر خواهد شد.