فرمانده نیروی انتظامی: روز قدس اتفاقی نمی افتد

اسماعیل احمدی مقدم

فرمانده نیروی انتظامی ایران اطمینان داده است که در مراسم روز قدس امسال در این کشور ناآرامی به وجود نخواهد آمد.

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم دوشنبه شب (۱۶ شهریور – ۷ سپتامبر) در سراوان به خبرنگاران گفت: "قطعا حوادث خاصی در این روز روی نمی دهد زیرا با افشاگری هایی که در زمینه علت شبهه تقلب [در انتخابات] انجام شده، امروز همه چیز برای مردم ایران روشن شده است".

گروهی از معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری ایران از مخالفان دولت دعوت کرده اند که در آخرین جمعه ماه رمضان، با حضور در مراسم روز جهانی قدس اعتراض خود را نشان دهند.

روزنامه کیهان چندی پیش نوشت که اکبر هاشمی رفسنجانی خطبه های نمازجمعه روز جهانی قدس را در تهران ایراد خواهد کرد.

آقای هاشمی رفسنجانی که از پرنفوذترین مخالفان دولت آقای احمدی نژاد محسوب می شود، پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران با عدم حضور در مراسم تنفیذ و تحلیف آقای احمدی نژاد اعتراض خود را به روند برگزاری انتخابات نشان داد.

سخنان او در نماز جمعه روز ۲۶ تیرماه تهران که با حضور گسترده مخالفان دولت همراه بود، به شدت مورد انتقاد برخی چهره های برجسته جناح اصولگرا قرار گرفت.

آقای هاشمی رفسنجانی در آن سخنان خواستار آزادی بازداشت شدگان و دلجویی از آسیب دیدگان شده بود.

برخوردهایی که پس از نمازجمعه ۲۶ تیر میان معترضان و مأموران انتظامی و امنیتی پیش آمد باعث شد که آقای هاشمی رفسنجانی از حضور در نوبت بعدی خود در مقام امام جمعه تهران باز ماند، اما پس از آنکه گفته شد او نماز جمعه روز قدس را خواهد خواند، معترضان اعلام کردند که در این مراسم شرکت خواهند کرد.

اکنون فرمانده نیروی انتظامی ایران می گوید که در مراسم روز قدس ناآرامی رخ نخواهد داد.

آقای احمدی مقدم گفته است: "به طور قطع با توجه به اطلاعیه های صادر شده، در روز جهانی قدس حوادثی شبیه اواخر خردادماه در کشور تکرار نمی شود".

اشاره آقای احمدی مقدم به حوادثی مانند حوادث روزهای ۲۵ خرداد و ۳۰ خرداد است که گروه های بسیار بزرگی از معترضان به نتایج انتخابات با حضور در خیابان ها اعتراض خود را نشان دادند و برخورد مأموران نظامی، انتظامی و امنیتی با آنها، عواقبی گسترده به دنبال داشت.

ده ها تن در این ناآرامی ها جان باختند و هزاران نفر بازداشت شدند.

'تجاوز صحت ندارد'

شرایط نگهداری بازداشت شدگان، به ویژه در بازداشتگاه کهریزک، انتقادات زیادی برانگیخت و پس از آنکه معلوم شد تعدادی از بازداشت شدگان جان خود را در هنگام بازداشت از دست داده اند، رهبر ایران دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزک و بررسی حوادث رخ داده در آن را صادر کرد.

با این حال آقای احمدی مقدم گفته است که در انعکاس این حوادث "بزرگنمایی" اتفاق افتاده است.

او گفته است: "نیروی انتظامی اخیرا در راستای پاسخگویی، مسئولیت پذیری و شفاف سازی، گزارشی جامع را با همکاری رسانه ملی برای آگاهی مردم پخش کرد. این اقدام برای جلوگیری از بزرگنمایی شکنجه و مسئله [تجاوز]جنسی که به هیچ وجه صحت ندارد، صورت گرفت".

مطالب مرتبط