بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 18 شهریور

تیترهای اول

"دفتر کروبی پلمپ شد" تیتر اول آرمان است و "پلمب دفتر کروبی" عنوان اصلی ابتکار.

"برخورد با تحرکات دانشجویی" تیتر یک اعتماد است، "پروژه اشراف دوم خردادی برای انهدام جمهوریت" عنوان جوان و کیهان در صدر گزارش های خود از زبان یک مقام سابق آمریکائی نوشته "آمریکا قبل از انتخابات از کودتای سبز در ایران خبر داده بود".

آفتاب یزد "باز پس گیری نامه معرفی دو وزیر به علت شب های قدر" را با علامت استفهام در عنوان اول خود آورده، ابرار نوشته "استرداد نامه معرفی وزیران آموزش و پرورش و نیرو"، "بازپس گیری معرفی دو وزیر" تیتر اول دنیای اقتصاد است، "احمدی نژاد نامه خود را پس گرفت" در صدر گزارش های مردم سالاری آمده و خبر به عنوان مهم ترین گزارش روز خود نوشته "رفتار سئوال برانگیز در پس گرفتن معرفی دو وزیر".

"حمایت 222 نماینده از رهنمودهای رهبر" تیتر اصلی جمهوری اسلامی است، خراسان از قول نمایندگان مجلس نوشته "دولت به رهنمود های رهبر عمل کند"، سرمایه به عنوان تذکر پنج نماینده شاخص مجلس به احمدی نژاد در پیشانی صفحه اول خود نوشته "قانون شکنی نکنید" و رسالت از زبان رهبر جمهوری اسلامی خطاب به دولت نوشته "باید فشار تورمی کم شود".

"بی سابقه ترین معامله در تاریخ بورس" تیتر اول ایران است، "قانون شکنی دولت در واردات بنزین" عنوان اصلی حیات نو، و جام جم "داوری، پای ثابت حاشیه های فوتبال" را گزارش کرده است.

گزیده مقالات

درخواست دستگیری

کیهان در گزارشی که بر اساس گفتگوی خبرنگار این روزنامه با چند نماینده هوادار دولت ترتیب داده شده نوشته برخي فعالان سياسي با اشاره به استمرار اقدامات غيرقانوني و التهاب آور عوامل اصلي آشوب ها و اغتشاشات پس از انتخابات رياست جمهوري دهم خواستار برخورد قاطع و بدون ملاحظه دستگاه قضايي با اين افراد شدند.

یکی از این نمایندگان به نوشته کیهان با اشاره به بيانيه اخير موسوي اظهار داشت: مماشات دستگاه قضايي با موسوي او را دچار توهم ساخته و بايد به قوه قضاييه گفت كه عدالت حكم مي كند به جاي برخورد با معلولان اين حوادث، عامل اصلي را محاكمه كند.

یکی دیگر از نمایندگان هم گفته: اقدامات اين عده نشان داده كه آنان دست بردار مقابله با نظام نيستند و بهتر است دستگاه قضايي به جاي برخورد با معلول ها با عاملان اصلي برخورد كند. قوه قضائيه بايد با برخورد قاطع با اين عده، نتايج تحقيقات را به سمع و نظر مردم برساند چرا كه اين پيشنهاد تنها راه پايان يافتن اين وقايع تلخ است.

تقلب انتخاباتی

حیات نو نوشته درپى بروز برخى اختلاف‌ها در شمارش آراى انتخابات رياست جمهورى افغانستان، فداحسين مالکى سفير ايران در کابل پيشنهاد کرد افغان‌ها اقدام به تشکيل يک دولت ائتلافى با حضور طرف‌هاى درگير کنند که مقامات رسمى افغانستان اين موضع‌گيرى را دخالت در امور داخلى افغان‌ها دانسته و خواستار پرهيز مقامات ايرانى از اينگونه سخنان شدند.

حیات نو پرسیده که اگر سفير يکى از کشورهاى همسايه ايران در اختلافات مرتبط با انتخابات 22 خرداد چنين سخنى گفته بود چه قضاوتى درباره آن مى‌شد و چه موضعى عليه گوينده اتخاذ مى‌شد؟

رکورد کابینه داری

خبر با عنوان احمدی‌نژاد رکورد سرعت در ترمیم کابینه را شکست نوشته محمود احمدی‌نژاد که تاکنون به دلیل تأخیر در معرفی وزرای پیشنهادی‌اش در کابینه نهم با یک استفساریه از سوی شورای نگهبان و یک حکم حکومتی از سوی رهبری مواجه شده است، در اقدامی شگفت‌انگیز رکورد خود در معرفی وزرای پیشنهادی را شکست.

نسرین وزیری در گزارش خبر نوشته احمدی نژاد در حالی فاطمه آلیا و علی ذبیحی را به عنوان دومین وزرای آموزش و پرورش و نیروی دولت دهم، در فاصله سه روزه از رد صلاحیت دو وزیر گذشته خود در مجلس، معرفی کرد که تا پیش از این چنین سرعت عملی به خرج نداده بود.

براندازی جمهوری

جوان روزنامه تندرو هوادار دولت در گزارشی مدعی شده که حرکت دوم خردادی ها در جهت براندازی جمهوریت نظام بود. در این گزارش آمده روایت کوشش‌های بی ثمر این جریان در هنگامه سال‌های 76 تا 84 سرشار از وقایعی است که تا مدت‌ها میهمان اذهانی است که به مردم سالاری دینی باور داشته و دارند. چه اینکه این سال‌ها دوران فشار و تحدید باورهایی بود که آمیخته به جان و دل ملت بود.

به نوشته جوان دلیل نادیده گرفتن «جمهوریت» از سوی اصلاح طلبان این است که حماسه حضور 40 میلیونی گرد به دامانش نشسته و «جمهوری‌خواری‌»‌ مدعیان «جمهوریت» ابعادش همچنان ناپیداست. اما به‌راستی تلاش برای «هدم اساس جمهوریت» چرا از سوی جریان دوم خرداد شکل گرفت.

گزارشی از عاطفه

روزنامه جمهوری اسلامی در خبرهای کوتاه خود گزارش داده که عاطفه امام فرزند عضو زنداني سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي پس از نزديك به 28 ساعت در وضعيتي نامطلوب نزديك اذان مغرب در بهشت زهرا رها شد.

به نوشته این روزنامه این دختر نوزده ساله درحالي كه چادرش توسط ربايندگان به او پس داده نشده بود با مقنعه اي پاره درحاليكه كيف پولش را از او گرفته بودند در بهشت زهرا وادار به پياده شدن از ماشين مي شود. او درحالي كه تهديد شده بود چشم بندش را باز نكند بعد از مدت زمان طولاني كه در يكي از قطعات بهشت زهرا رها شده بود چشم بندش را برداشته و متوجه مي شود كه آزاد و به حال خود رها شده است . سپس به دليل تاريكي نسبي هوا به حرم امام خميني پناه مي برد و با تلفن عمومي با منزل تماس مي گيرد و درخواست كمك مي كند.

افزایش تورم و گرانی

مهدی عباسی در سرمقاله مردم سالاری نوشته افزايش نرخ تورم و گراني از جمله مسائلي بود که طي 4 سال گذشته طبقه هاي مختلف جامعه به خصوص اقشار متوسط و ضعيف را با مشکلات زيادي روبرو کرد. منتقدان دولت معتقد بودند که احمدي نژاد با سياست هاي اقتصادي اش، بيش از آن که به زيرساخت هاي پايدار کمک کند، با رشد نقدينگي در کشور، شرايطي فراهم کرده که از يک سو تورم افزايش مي يابد و از سوي ديگر توليد ضربه مي خورد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی بحران هاي اقتصادي از مهمترين انتقاداتي بود که تنها از سوي اصلا ح طلبان به احمدي نژاد و يارانش وارد نمي شد بلکه اصولگرايان غير دولتي نيز نسبت به مشکلا ت اقتصادي و افزايش تورم و گراني همواره به احمدي نژاد گلا يه مي کردند.

سرمقاله مردم سالاری با اشاره به انتقادهای مردم و مراجع از گرانی و تورم نوشته با این وجود احمدی نژاد در جریان رای اعتماد به کابینه اش استدلالی باور نکردنی داشت وقتی که گفت براي وزير امور اقتصاد و دارايي در مجلس هيچ مخالفي سخن نگفته است، پس مشکلا ت اقتصادي در کشور وجود ندارد.

زمینه ساز شکاف طبقاتی

کیهان هم در سرمقاله خود بالا رفتن قيمت ها را زمينه ساز گسترش شكاف ميان افراد، ظهور طبقه فقير و غني و افزايش تبعيض در جامعه دانسته و نوشته به همين دليل يكي از خواسته هاي بر حق مردم از دولت دهم، اتخاذ تدابيري جدي و موثر براي كنترل قيمت ها و كاهش تورم است. افزايش توليد و حذف واسطه ها در چرخه توزيع و كنترل قيمت ها مي تواند تا حدود زيادي نرخ گراني و تورم را پايين آورد.

به نوشته این مقاله اصلاح ساختارهاي اقتصادي، حمايت هاي كارساز از توليدكنندگان و رفع موانع توليد كالا و خدمات در كشور، ايجاد يك سيستم نظارتي متمركز و نظام مند براي كنترل قيمت ها، مبارزه جدي با جرائم اقتصادي، ايجاد تسهيلات و روان سازي واردات و صادرات و ايجاد امكانات برابر در نظام اشتغال از ديگر برنامه هايي است كه مردم از دولت جديد انتظار دارند.

به نظر کیهان مردم در امتحان انتخابات پيروز شدند. اكنون نوبت پيروزي دولتمردان است.

نافرمانی دولت

اکبر ترکان در سرمقاله سرمایه نوشته نحوه و میزان عرضه بنزین در قالب سهمیه بندی و آزاد موضوعی بود که پس از کش و قوس های فراوان در آخرین روزهای سال 1387 در قالب قانون بودجه سال 1388 به تصویب نمایندگان مجلس رسید به طور شفاف نحوه توزیع بنزین وارداتی و تولید داخلی را مشخص کرده که طبق آن دولت باید 44 میلیون لیتر بنزین تولید داخل را به صورت یارانه ای، در قالب سهمیه بندی عرضه کند.

معاون سابق وزارت نفت تذکر داده که تصویب هرگونه مصوبه ای در مجلس نیازمند برگزاری جلسات متعدد و بررسی تمامی جوانب و همچنین مدنظر قرار دادن مصالح جامعه، مردم و کشور است. اما دولت بدون توجه به نظر مجلس بنا بر مصلحت اندیشی خود اقدام به تخلف از قانون بودجه 88 کرد.

در ادامه مقاله سرمایه آمده نکته اساسی آن است که نهادهای دولتی و افراد مسوول در جایگاهی نیستند که با صلاحدید خود و شرایط حاکم بر جامعه اقدام به تصمیم گیری و زیر پا گذاشتن قانون کنند و در صورت داشتن هرگونه نظر یا راهکاری می توانند آن را در قالب پیشنهاد به مجلس ارائه کنند تا نمایندگان در صورت صلاحدید اقدام به اصلاح قانون کنند.