گاردین: تندروها برنده شدند اما آیا تحریم موثر است؟

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا در شماره روز چهارشنبه نهم سپتامبر (هجدهم شهریور) نوشته است که ممکن است افزایش تحریمهای اقتصادی علیه ایران بهترین راه مقابله با تندروهای حاکم بر آن کشور نباشد.

گاردین می نویسد که اگر افرادی هنوز در فکر آن هستند که انقلاب سال 2009 ایران چه شد، جواب آنها این است که تندروها چیره شدند.

گاردین می نویسد حمله دیروز ماموران حکومتی به دفتر مهدی کروبی، تهدیدات علنی علیه رهبران مخالفان و بازداشت دانشجویان پیش از بازگشت به دانشگاه همگی نشان از آن دارند که تندروها پس آن که نزدیک بود کنترل را در ایران از دست دهند، باری دیگر خود را تثبیت کرده اند.

به نوشته گاردین، محمود احمدی نژاد هم دارد اعتماد به نفس خود را دو باره به دست می آورد. او با تمسخر دولت های غربی که خواهان احیا مذاکرات در خصوص برنامه تحقیقات هسته ای ایران هستند گفته است که پرونده اتمی ایران از نظر او بسته است، ولی او حاضر است در هر زمان و هر مکان با باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، در باره مسائل جهانی گفتگو کند.

این روزنامه می نویسد حکومت ایران کشورهای غربی را جدی نمی گیرد و مشکلات غرب در تعامل با ایران پس از انتخابات بیشتر شده اند.

به نوشته گاردین، شیوه توصیه آرام موفق نبوده است، اما افزایش تحریم های اقتصادی علیه ایران، از جمله تحریم فروش سوخت و محدودتر کردن فعالیت های بانک ها و شرکت های بازرگانی و صنعتی لزوما بهترین راه حل برای مقابله با حکومت ایران نخواهد بود چون روسیه و چین لزوما به تحریم ها نخواهند پیوست و برخی شرکت های غربی هم ممکن است از رعایت تحریم ها به دلیل منافع اقتصادی خودداری کنند.

گاردین می نویسد که شاید بهترین راه، پیش گرفتن "اقدامات نرم" باشد مثل روش هایی که علیه دولت تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی اتخاذ شده بود.

به نوشته گاردین، اگر این ها هم موثر واقع نشوند، شاید چاره کار همان باشد که اسراییل دائما می گوید؛ حمله به مراکز هسته ای ایران. اما مشکل این است که این شیوه به فاجعه خواهد انجامید.