'گفتگوهای مخفی نتانیاهو درباره ایران در روسیه'

Image caption سایت روزنامه جروزالم پست

گزارش ها از اسرائیل حاکی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور، روز دوشنبه (7 سپتامبر)، برای گفتگو در باره معاملات تسلیحاتی دولت روسیه با ایران سفری مخفیانه به روسیه داشته است.

دفتر آقای نتانیاهو حاضر نشده است این خبر را تائید یا انکار کند و وزارت امور خارجه روسیه نیز در این باره اظهار نظر نکرده است.

دفتر نخست وزیری اسرائیل تاکید دارد که او اوایل هفته جاری از "یک تاسیسات امنیتی" دیدن کرده است.

این گزارش ها چند روز بعد از آن منتشر شده که رسانه های غربی و روسیه ادعا کرده اند ماموران سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل در متوقف شدن یک کشتی روسیه، به نام اقیانوس منجمد شمالی، دست داشته اند.

این کشتی باری در جریان سفرش از فنلاند به الجزایر برای مدتی ناپدید شد و به گفته تیم فرانکز، گزارشگر بی بی سی در بیت المقدس، برخی محافل رسانه ای اسرائیل بر این باورند که ناپدید شدن موقت آن با سفری که تصور می شود آقای نتانیاهو به روسیه انجام داده است، ارتباط داشته باشد.

دولت روسیه بعدا اعلام کرد که این کشتی حامل الوار چوب بوده و دلیل ناپدیدی آن ربوده شدنش بوده که پس از ردیابی توسط نیروی دریایی روسیه، خدمه اش نجات یافته اند.

اکنون یکی از مقام های ارشد نزدیک به سازمان جاسوسی اسرائیل به بی بی سی گفته است که کشتی مذکور سیستم دفاع ضد حملات هوایی پیشرفته روسیه را به سمت ایران می برده است.

این مقام اسرائیلی گفت اسرائیل به روسیه هشدار داده بود که از بار این کشتی مطلع است و به اندازه کافی به روسیه فرصت داد تا پیش از افشاگری علنی و آبرو ریزی آن را متوقف کند.

مقام های روسیه گزارش هایی را که گفته اند این کشور توسط این کشتی برای ایران موشک حمل می کرده، انکار کرده است.

گفته شده است که اسرائیل به روسیه مدارکی را نشان داده دال بر این که تسلیحاتی که به ایران فروخته در اختیار جنبش حزب الله لبنان قرار گرفته است.

مطبوعات اسرائیل آورده اند که آقای نتانیاهو همچنین در پی آن بوده است که روسیه به ایران موشک های پیشرفته زمین به هوا نفروشد.

از این موشک ها می توان برای دفاع از تاسیسات هسته ای استفاده کرد.

به گفته گزارشگر بی بی سی اسرائیل نگرانی خاصی در باره تجهیزات ضد حملات هوایی ایران دارد چون اگر تصمیم بگیرد که در راستای مقابله با بلندپروازی های هسته ای ایران دست به حملات هوایی بزند، این گزینه را از دست می دهد.

امروز نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که ایران اکنون اورانیوم لازم برای ساخت سلاح هسته ای دارد یا بزودی خواهد داشت.

ایران تاکید دارد که برنامه هسته ای این کشور به طور کامل برای مصرف های غیرنظامی است.

مطالب مرتبط