گروه 1+5 پیشنهادهای اتمی ایران را بررسی می کند

ایان کلی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: پیشنهادهای ایران به دقت بررسی می شود

آمریکا می گوید که گروه 1+5 مجموعه پیشنهادهای جدید ایران برای مذاکره اتمی را به دقت بررسی می کند. این در حالیست که یک دیپلمات ارشد آمریکایی هشدار داده که ایران به کسب توانایی لازم برای تولید دست کم یک بمب هسته ای نزدیک شده است.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه (9 سپتامبر) گفت که آمریکا با دیگر کشورهای عضو گروه 1+5 درباره مجموعه پیشنهادهای ایران تبادل نظر خواهند کرد.

او ابراز امیدواری کرد که ایران پیشنهاد مذاکره باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، را جدی گرفته باشد.

در همین رابطه، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات آمریکایی که خواسته است نامش فاش نشود گزارش داده است که بعد از ظهر چهارشنبه به وقت واشنگتن، دیپلمات های آمریکا، فرانسه، آلمان، چین، روسیه و بریتانیا بررسی مقدماتی پیشنهادهای ایران را آغاز کرده اند.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد نیز هم زمان ابراز امیدواری کرده که ایران پیشنهادهای سازنده ای برای حل مناقشه اتمی ارائه کرده باشد.

پیشتر رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، خواهان آن شده بود که ایران به برنامه های اتمی به گفته وی غیرقانونی خود خاتمه دهد.

ایران تمام برنامه های اتمی این کشور را صلح آمیز و منطبق با قوانین بین المللی می داند.

Image caption ایران برنامه غنی سازی اورانیوم خود را صلح آمیز می داند

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه مجموعه پیشنهادهای ایران را در محل وزارت امور خارجه این کشور در تهران به سفرای آلمان، چين، روسيه، فرانسه و سوئيس به عنوان حافظ منافع آمريكا و كاردار سفارت بریتانیا در تهران تحويل داد.

به گزارش رسانه های ایران، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران که این بسته را طی مراسمی رسمی تحویل داد، گفته که ایران امیدوار است با ارایه این بسته پیشنهادی بتواند دور جدیدی از مذاکرات را "ساماندهی" کند.

هشدار آمریکا

اما گلین دیویس، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه هشدار داد که ایران یا به مقدار کافی اورانیوم غنی شده با غلظت پائین برای ساخت یک بمب هسته ای، تولید کرده است یا این که به دستیابی به این میزان اورانیوم غنی شده، بسیار نزدیک شده است.

این مقام آمریکایی در وین، پایتخت اتریش، به نمایندگان 35 کشور عضو شورای حکام آژانس گفت که برنامه غنی سازی ایران، این کشور را به "توانایی گریز" نزدیک می کند.

منظور این مقام آمریکایی از توانایی گریز این است که ایران به طور ناگهانی بازرسان آژانس را از تاسیسات اتمی خود اخراج کند و با غنی سازی سریع اورانیوم در سطح بالا، از این سوخت در ساخت بمب هسته ای استفاده کند.

آمریکا در زمان جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، ایران را به تلاش برای تولید بمب هسته ای متهم می کرد، اما از زمان آغاز ریاست جمهوری باراک اوباما، مقام های آمریکایی ایران را به تلاش برای کسب "ظرفیت" تولید چنین سلاحی متهم کرده اند.

در همین رابطه، محمد البرادعی، مدیر کل آژانس، به تازگی گفته بود که آن چه تهدید هسته ای ایران خوانده می شود، بزرگ جلوده داده شده است.

به گفته او، هرچند نگرانی هایی در مورد ماهیت برنامه اتمی و مقاصد دولت ایران وجود دارد، این کشور سال ها تا ساخت بمب هسته ای فاصله دارد.

دولت ایران بارها تاکید کرده است که برنامه های اتمی این کشور ابدا جنبه نظامی ندارد و با آژانس به طور کامل همکاری می کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی جمعه 28 اوت جدیدترین گزارش خود از وضعیت برنامه هسته ای ایران را منتشر کرد.

این سازمان می گوید که تعداد کل سانتریفیوژهای در حال غنی سازی اورانیم از 4920 عدد در ژوئن 2009 به 4592 عدد در اوت 2009 کاهش یافته است.

به گزارش آژانس، تعداد کل سانتریفیوژهایی که ایران در این مدت اضافه کرده در حدود 1000 عدد است که همگی در حال غنی سازی اورانیم نیستند.

همچنین در پی درخواست های مکرر آژانس، ایران به بازرسان اجازه داده است که از تاسیسات آب سنگین اراک بازدید کنند.

آژانس می گوید که ایران هنوز به اسناد و اطلاعات جامعی که از منابع متعدد مبنی بر احتمال نظامی بودن برنامه های اتمی این کشور بدست آژانس آمده پاسخ نداده است. ایران این اسناد را جعلی می داند.

مطالب مرتبط