مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 19 شهریور

تیترهای اول

"روایت تازه ای از ناارامی های تهران" عنوان اصلی اعتماد است، "نخستين سخنان رئيس قوه قضاييه درباره حوادث اخیر" تیتر یک ابتکار، "قبح قانون شکنی ریخته" به نقل از رییس قوه قضاییه عنوان اول جامجم است، رسالت از قول همین مقام نوشته "عده ای با شعار واهی تقلب می خواهند از مدار قانون بگریزند"، مردم سالاری در صدر گزارش های خبری خود نوشته "تخلفات در بازداشتگاه ها به حيثيت نظام لطمه وارد کرد" و حیات نو از "بازداشت علیرضا بهشتی و مرتضی الویری" گزارش داده است.

"ایران به اجلاس خزر دعوت نشد" تیتر اول آرمان است، سرمایه از قول منوچهر متکی در گزارش اصلی خود نوشته "اجلاس چهارعلیه منافع ایران است" و "ايران: غنی سازی را تعليق نمی كنيم" گزارش اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است.

"جدیدترین اظهار نظر مشائی در جلسه رسمی" عنوان اصلی آفتاب یزد است، "انتخاب وزیر زن سیاسی است" به نقل از وزیر پیشین آموزش و پرورش تیتر روزنامه خبر است و "بازگشت بورس به مدار تعادل" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است.

"قدرت ها مردانگی کنند و شکست را بپذیرند" به نقل از محمود احمدی نژاد تیتر روزنامه ایران است و "دولت توصیه های رهبر را به طور کامل اجرا کند" از همین مقام در عنوان اصلی کیهان آمده است.

گزیده مقالات

تاخیر در واکنش

سرمایه در عنوان اصلی خود نوشته دستگاه دیپلماسی دولت ایران با تاخیر غیرقابل قبول سرانجام یک روز پیش از برگزاری نشست چهار کشور حاشیه دریای خزر با دستور کار تعیین رژیم حقوقی این دریا، آن هم در غیاب ایران تازه به فکر اعلام مخالفت و رایزنی درباره این نشست افتاد.

به نوشته این اعتراض دیرهنگام در حالی صورت گرفت که از ابتدای ماه جاری غیبت ایران در نشست بررسی تعیین رژیم حقوقی دریای خزر در قزاقستان مورد اعتراض نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته بود و در آن زمان تازه دفتر رییس جمهور قزاقستان اعلام کرده بود که سران چهار کشور روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان قرارست پیرامون رژیم حقوقی دریای خزر گفت وگو می کنند.

دستگیری های تازه

حیات نو نوشته اگر روزگارى فکر دستگيرى گسترده فعالان سياسى اصلاح طلب به يک منفى بافى تعبير مى شد اضافه شدن نام مرتضى الويرى و به خصوص سيد عليرضا بهشتى، پسر شهيد آيت الله دکتر بهشتى به فهرست بلند بالاى مديران باز داشت شده 30 سال گذشته نظام نشان داد که پس از انتخابات بروز هر اتفاقى محتمل خواهد بود.

به نوشته این روزنامه دو مسئول ارشد کميته بررسى وضعيت آسيب ديدگان حوادث بعد از انتخابات که به طور مشترک از سوى مير حسين موسوى و مهدى کروبى پايه گذارى شده است در شرايطى به شکل غير منتظره در شامگاه نخستين شب قدر از سوى ما موران باز داشت شدند که تاکنون فقط اسامى مصدومان و کشته شدگان را جمع آورى کرده است.

ناامنی های کامل

گزارش اعتماد حاکی است در تازه ترین اظهار نظرهای یک فرمانده نظامی سردار عراقي فرمانده سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ گفته است روز 25 خردادماه سنگين ترين راهپيمايي برگزار شد و عوامل آن توانستند هر کسي که با نظام حرف داشت را به خيابان بياورند.

به نوشته اعتماد این سپاهی با بيان اينکه مجموعه سپاه و بسيج از روز انتخابات تا 25 مرداد به صورت پيوسته ماموريت داشت، اضافه کرده با توجه به اوضاع، سه وضعيت پيش بيني مي شد؛ يکي اينکه کانديداي اصولگرا راي بياورد که آن طور هم شد و نتيجه را هم ديديم و ديگر اينکه آقاي موسوي و جبهه دوم خرداد راي بياورد که در اين زمينه جشن هاي پس از انتخابات پيش بيني شده بود و ديگر اينکه انتخابات به دور دوم بکشد.

فرمانده سپاهی با بيان اينکه پس از آن وضعيت در تهران امنيتي و قرمز اعلام شد، گفته در روزهاي بعد برخي از مناطق تهران چون نارمک، تهرانپارس و قيطريه شاهد درگيري هاي واقعاً سنگيني بود به طوري که شهر همچون شهر آشوب زده شده بود. اما حضور مقتدرانه بسيج به همراه ساير نيروهاي عمل کننده مشکل را حل کرد.

براندازان صاحب قدرت

روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از یک سایت اینترنتی هوادار دولت بازداشت عاطفه امام دختر جواد امام را تلويحا كار جريان برانداز خوانده و با علامت استفهام نوشته این ادعا یک روز بعد از آن مطرح می شود که رییس دولت هم بازداشت در کهریزک را کار عوامل برانداز خوانده است!

به گزارش این روزنامه در سایت رجا آمده ابهامات جدي درخصوص ادعاي بازداشت و نحوه آزادي عاطفه امام فرزند جواد امام عضو سازمان مجاهدين انقلاب وجود دارد و حاكي از سناريوسازي پيچيده برای ضربه زدن به آبروي نظام اسلامي است.

سایت رجا به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی با این اشاره که دختر جواد امام در طول 28 ساعت بازداشت 3 بار با منزل تماس گرفته است نوشته تماس ها از كيوسك هاي تلفن برقرار شده و هرگز چنين رويه اي وجود نداشته و باتوجه به اينكه هيچ دستگاه مسئولي اين بازداشت را برعهده نداشته است ابهامات جدي پيرامون اين بازداشت شكل گرفته است.

تفسیر نوحه خوان

به نوشته روزنامه خبر منصور ارضی نوحه خوان هوادار دولت در نوحه خوانی های چند روز اخیرش ادعا کرده صد نفر دختر و پسر را به استخری از مشروب برده اند و پس از تجاوز به آنها و مصرف مواد مخدر به میان جمعیت آمده اند و زده اند و کشته اند. با ورود ماهواره به خانه ها شرایط به گونه ای شده است که ادعای تجاوز هم برای عده ای افتخار شده است.

روزنامه خبر نوشته این نوحه خوان که مهدی کروبی را شیخ الخوارج خوانده از کسانی که در مراسم شب قدر در مسجد ارگ شرکت کرده بودند خواست تا برای پایان یافتن حوادث اخیر، مرگ عاملان اصلی جریانات مخالف را از خدا بخواهند.

آشتی ملی

صادق زیبا کلام در مقاله ای در آرمان نوشته یکی از مسائل مهم بعد از 22 خرداد، ضرورت برقراری آشتی ملی بوده است. معمرین، عقلا، پیشکسوتان، انسانهای دارای سعه صدر، دلسوزان نظام و انقلاب و آینده کشور جملگی از 22 خرداد به این طرف بر روی ایده آشتی ملی تاکید و اصرار ورزیده‌اند. طرفداران این نظر از هر دو جناح بوده‌اند و در عین برخی از چهره‌ها و شخصیت‌هایی که لزوما هم در هیچ یک از دو جناح به‌گونه‌ای پررنگ قرار نمی‌گیرند و مستقل‌تر هستند نیز به دنبال ایده آشتی ملی بوده‌اند.

به نوشته این استاد دانشگاه بالاخره قبل از رسیدگی کامل و جامع به اینکه کی مقصر بوده، کی چه کرده، کدام جناح چه برنامه ای داشته، جامعه و کشور نیاز به یک آرامش دارند، کمترین سود آشتی ملی اتفاقا در آن است که برای اصحاب این منازعه، لحظه‌ای و لختی آرامش پس از ماه‌ها تنش ایجاد می‌کند. باید پرسید آیا زمان آن نرسیده است که به خاطر آینده کشور تنش را به کناری گذارده و لختی دامن پرمهر و فروتنانه آشتی ملی را بگیریم؟

گفتگوی ملی

بهروز بهزادی در مقاله ای در اعتماد نوشته ايران نيز هيچ گاه از وسوسه دشمن در امان نبوده است. اين دشمنان هميشه به جاسوسي درباره توان، همگرايي يا واگرايي مادي و معنوي کشور ما پرداخته اند و امروز نيز در اشکال مختلف به اين جاسوسي براي گرفتن اطلاعات ادامه مي دهند. مهم ترين بخش يافته هاي آنان به عقيده نگارنده همگرايي جامعه ما است. هرچقدر اين همگرايي عميق تر باشد، آنان نااميدتر مي شوند و اگر به واگرايي و اختلاف نزديک شده باشد، آنان اميدوارتر مي شوند.

سردبیر اعتماد بر همین اساس نتیجه گیری کرده شايد روزنامه نگاران بتوانند منادي گفت وگوي ملي براي رسيدن به همگرايي ملي باشند و از صاحبان قدرت و خرد و انديشه خواسته با تامل در آن نخستين گام ها را براي دعوت عام به همگرايي يا اتحاد ملي بردارند، چرا که هر خردمندي مي داند نخستين گام اضمحلال و فروپاشي تمدن ها و کشورها، اختلاف بوده و آنچه مايه ترقي و توسعه جوامع نام گرفته اتحاد و اتفاق بوده است.

پاسخ مردم به تبلیغات دولتی

"رفتار مصرف‌كنندگان و تبليغات براي توپولف" عنوان سرمقاله دنیای اقتصاد است که در آن آمده ساده كردن مسائل پيچيده اقتصادي و ساده پنداشتن شهروندان و مصرف‌كنندگان، يكي از گرفتاري‌هاي مديران و مسوولان بنگاه‌هاي دولتي و خصوصي ايران است.

محمد صادق جنان صفت در این مقاله تاکید کرده اين گروه از مديران تصوري غيردقيق از نحوه تصميم‌گيري و ترجيحات مصرف‌كنندگان دارند و به همين دليل است كه بنگاه تحت مديريتشان توانايي ماندن در بازار را جز با كمك‌هاي دولتي پيدا نمي‌كنند. چنان تازگی معلوم شده سفر با هواپيما به طور عام و سفر با توپولف به طور خاص كاهش يافته است. اما مدير یک شرکت هواپیمائی برای این که مردم را تشويق به تقاضاي موثر كند هفته پیش گفته بود هواپيماهاي توپولف به لحاظ ايمني هيچ تفاوتي با هواپيماهاي غربي ندارند

به نوشته این کارشناس اقتصادی رويگرداني مصرف‌كنندگان از تقاضا براي سفر با توپولف را مي‌توان نمونه‌اي از رفتار آنها درباره انواع كالاها و خدمات ديگر تلقي كرد و براي ايجاد انگيزه در ميان آنها برنامه و طرح نو درانداخت. اگر مصرف‌كنندگان ايراني در شرايطي قرار گيرند كه آزادي انتخاب داشته باشند، شايد سازمان توليد و عرضه در ايران با تغييرات بنيادين مواجه شود.

خط فقر واقعی است

یک روز بعد از آن که رییس دولت در یک سخنرانی گفت "خط فقر واقعی نیست و سرکاری است" مردم سالاری یادآوری کرده که بر اساس اعلام وزارت رفاه، نزديک سه ميليون نفر نيز زير خط فقر شديد قرار دارند که روزانه کمتر از يک دلار درآمد دارند.

این روزنامه به نقل از مصري وزیر رفاه نوشته دولت به افراد شناسايي شده ماهانه کمتر از 25 هزار تومان نمي پردازد. براساس تعاريف سازمان ملل خط فقر شديد افراد با درآمد زير دو دلار را شامل مي شود.

مردم سالاری با تیتر "خط فقر واقعیت دارد آقای رییس جمهور" به یاد آورده که بر اساس آمارهاي بانک مرکزي طي سالهاي اخير فاصله طبقاتي افزايش يافته و اين به معناي افزايش فقر در دهکهاي کم درآمد جامعه است و ضريب جيني طي اين سالها روند روبه رشد داشته است.

سرمایه نقد

اسحاق جهانگیری در مقاله ای در آرمان نوشته نقد سرمایه بزرگی است که بدون پرداخت هزینه از سوی منتقدان در اختیار دولت قرار می‌گیرد و بدین ترتیب سیاست‌های دولت از دید کارشناسان و صاحبنظران مورد بررسی قرار می‌گیرد و ضمن بررسی نقاط ضعف، راه‌حل‌ها نیز ارائه می‌شود.‏

به نوشته این وزیر سابق صنایع و معادن: دولت نهم علی‌رغم هشدارهای مکرر کارشناسان، خود را کارشناس‌تر و دلسوزتر از کل کارشناس‌های کشور می‌داند و علت تمام این مشکلات این است که یک فرد حس می‌کند که می‌تواند در مورد تمام مسائل نظر کارشناسی بدهد و به نظر کارشناسان توجه نکند و آن را تخریب دولت خود ارزیابی.‏